Edmonton - Philadelphia 6:3Ranař Gudas střílel, šikula Voráček nahrával. Crosby překonal magickou metu dříve než Jágr

New York

Potřetí v sezóně se v hokejové NHL zapsal mezi střelce Radko Gudas. Důrazný obránce Philadelphie snižoval v zápase s Edmontonem na 1:3, Flyers nakonec prohráli 3:6. Svěřencům Davea Hakstola nepomohla k bodovému zisku ani asistence Jakuba Voráčka. Velké střetnutí má naopak za sebou Sidney Crosby. Kapitán Pittsburghu zapsal při vítězství Tučňáků 4:3 v prodloužení nad Winnipegem tři body a hned tím prvním se dostal na hranici 1000 bodů.

I Jakub Voráček (93) přispěchal pogratulovat Radku Gudasovi (druhý zprava, 3) ke gólu v zápase proti Edmontonu.

Šestadvacetiletý rodák z Prahy na začátku druhé třetiny překvapil ofenzivním výpadem. Nikým neatakován si sjel před branku Oilers a po přihrávce Couturiera zametl puk do sítě. Gudas se dočkal třetí trefy v letošním ročníku kanadsko-americké soutěže a prvním gratulantem byl jeho krajan Jakub Voráček.

I kladenský odchovanec se dočkal bodu. Ve třetí třetině v přesilové hře nahrál Schennovi. Tímto zásahem Philadelphie snížila na 3:5. Poslední slovo si ale vzal kanadský talent McDavid, který pět minut před koncem nekompromisní střelou překonal Michala Neuvirtha v bráně a ke dvěma asistencím přidal svůj devatenáctý gól, čímž si upevnil pozici nejproduktivnější hráče v probíhající sezóně. Olejáři tak zvítězili 6:3.

Milník pokořen

Velkého milníku se dočkal Kanaďan Crosby. Kapitán Pittsburghu překonal hranici 1000 nasbíraných bodů v nejlepší hokejové lize světa. Povedlo se mu to v utkání s Winnipegem, ve kterém celkově nastřádal tři body. Ten jubilejní se zrodil už v první dvacetiminutovce, kdy devětadvacetiletý centr nabil Kunitzovi. Stal se tak osmdesátým šestým hráčem, kterému se tento počin povedl. Na tuto metu potřeboval 757 zápasů, což je o šest méně, než v případě Jaromíra Jágra.

„Chvíli jsem s ním hrál, takže je to pěkné. Zároveň mám také radost, že jsme vyhráli," pravil Crosby, který ještě ve třetí části figuroval u branky Kessela, ale nejdůležitější moment si nechal až do prodloužení, ve kterém dvacet dva vteřin před jeho koncem rozhodl o vítězství Tučňáků 4:3.

Uznání se dočkal i u finského mladíka Laineho. „Jsem pyšný na každého, kdo tuto metu překoná," vracel se osmnáctiletý hráč k Crosbyho počinu. Zároveň také zhodnotil výkon Jets. „Myslím, že jsme hráli dobře a možná jsme si i zasloužili vyhrát, ale rozhodující bylo, že jsme nedokázali zužitkovat naše šance, takže je z toho jen jeden bod."

Výsledky NHL:
New Jersey - Ottawa 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)
Branky: 39. Phaneuf, 57. Karlsson, 59. Turris. Střely na branku: 21:35. Diváci: 13.908. Hvězdy zápasu: 1. Condon, 2. Phaneuf (oba New Jersey), 3. Schneider (New Jersey).
NY Islanders - NY Rangers 4:2 (0:1, 2:0, 2:1)
Branky: 27. a 59. Ladd, 23. Lee, 44. Kuljomin - 7. Holden, 44. Vesey. Střely na branku: 23:27. Diváci: 15.795. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. Ladd, 3. Kuljomin (všichni NY Islanders).
Pittsburgh - Winnipeg 4:3 v prodl. (2:0, 0:1, 1:2 - 1:0)
Branky: 1. Malkin, 7. Kunitz, 54. Kessel, 65. Crosby - 38. Laine, 45. Postma, 49. Byfuglien. Střely na branku: 39:47. Diváci: 18.638. Hvězdy zápasu: 1. Crosby, 2. Fleury, 3. Malkin (všichni Pittsburgh).
Buffalo - Colorado 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 21. Reinhart, 56. E. Kane. Střely na branku: 32:23. Diváci: 18.335. Hvězdy zápasu: 1. O ́Reilly, 2. E. Kane, 3. Lehner (všichni Buffalo).
St. Louis - Vancouver 4:3 (2:1, 0:1, 2:1)
Branky: 5. Pääjärvi, 18. Lehterä, 41. Tarasenko, 45. Steen - 11. Horvat, 29. H. Sedin, 47. Sutter. Střely na branku: 21:21. Diváci: 19.291. Hvězdy zápasu: 1. Steen, 2. Shattenkirk (oba St. Louis), 3. Horvat (Vancouver).
Minnesota - Dallas 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)
Branky: 20. Suter, 25. Haula, 54. Spurgeon - 46. Eakin. Střely na branku: 26:35. Diváci: 19.084. Hvězdy zápasu: 1. Kuemper, 2. Haula, 3. Spurgeon (všichni Minnesota).
Edmonton - Philadelphia 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)
Branky: 3. Hendricks, 16. Draisaitl, 28. Eberle, 29. Nugent-Hopkins, 37. Klefbom, 55. McDavid - 21. Gudas, 40. Simmonds, 48. B. Schenn (Voráček). Střely na branku: 25:36. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii celý zápas, inkasoval šest gólů z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 76 procenta. Diváci: 18.347. Hvězdy zápasu: 1. McDavid, 2. Hendricks, 3. Gryba (všichni Edmonton).
Los Angeles - Arizona 3:5 (0:2, 0:0, 3:3)
Branky: 49. a 60. Pearson, 52. Brown - 5. a 50. Perlini (na první Vrbata), 55. a 59. Martinook, 6. Rieder. Střely na branku: 44:22. Diváci: 18.230. Hvězdy zápasu: 1. Perlini (Arizona), 2. Brown (Los Angeles), 3. Goligoski (Arizona).