Buffalo - Montreal 2:1Plekanec jen zmírnil prohru Habs, Washington slaví Prezidentský pohár

Hokejisté Buffala vyhráli svůj závěrečný duel sezóny NHL na domácím ledě, slavný Montreal porazili 2:1 a ukončili tak pět zápasů trvající vítěznou sérii soupeře. Jediný úspěch lídra Atlantické divize vstřelil v úvodu závěrečné třetiny Tomáš Plekanec a byla to jeho jubilejní desátá trefa v tomto ročníku. Prezidentský pohár pro nejlepší tým základní části obhájili hráči Washingtonu. Zisk trofeje si zajistili výhrou 2:0 nad New York Rangers.

Obránce Buffala Justin Falk (vlevo) v souboji s útočníkem Andrewem Shawem z Montrealu.

Buffalo vedlo trefami Rasmuse Ristolainena a Tylera Ennise po dvou třetinách 2:0, ale zápas zdramatizoval po 46 sekundách závěrečné části Plekanec. Kladenský odchovanec stál na konci hezké kombinace a povedenou bekhendovou kličkou snížil. Čtyřiatřicetiletý útočník, který celou svou kariéru v NHL spojil s Montrealem, zaznamenal v jeho dresu 226. gól a v klubové tabulce střelců se posunul na šestnácté místo.

"Vytvářeli jsme si šance, ale několikrát jsme prováhali pravý moment ke střele. Taky jsme měli trochu problém s přihrávkami a komplikovali si to," řekl Plekanec, který v jedenáctém ročníku v řadě dal alespoň deset branek. "Podali jsme hrozný výkon, hráči k tomu ve svých hlavách přistoupili jako k obyčejnému zápasu," zlobil se kouč Montrealu Claude Julien.

Buffalo se s fanoušky rozloučilo vítězně a poprvé od sezóny 2011/12 si doma připsalo alespoň dvacet výher. "Vyhrát doma poslední zápas je fajn, ale je za námi další sezóna bez play off," litoval talentovaný útočník Jack Eichel. Domácím Sabres opět chyběl kvůli neznámé nemoci Kyle Okposo, jenž na neurochirurgii podstupuje sérii vyšetření.

Ovečkin: Nejdůležitější fáze teprve přijde

Washington přiblížil obhajobě trofeje v 35. minutě v přesilové hře Justin Williams tečí střely Alexandra Ovečkina, v úvodu třetí třetiny přidal druhý gól v přečíslení Jevgenij Kuzněcov. Výhru podpořil 24 zákroky Braden Holtby a s devátou nulou v sezóně kraluje brankářům stejně jako se 42 výhrami.

Washington vyhrál Prezidentovu trofej potřetí od roku 2010, ale v obou předchozích případech pak roli favorita nepotvrdil. Loni vypadl ve druhém kole play off s pozdějším vítězem Pittsburghem a před sedmi lety už v první sérii.

"Vítězství v základní části znamená, že jsme nejlepší tým v sezóně. Ale nejdůležitější fáze teprve přijde a těší mě, že do ní půjdeme v dobrém rozpoložení. Každý podává soustředěný výkon, plní si zodpovědně své úkoly. Bylo to vidět poslední tři zápasy, které jsme odehráli solidně a navíc proti týmům, které můžeme potkat v play off," řekl Ovečkin.

Washington má jistotu, že se v prvním kole vyhne Pittsburghu a Columbusu. Hokejisté Rangers jsou za nimi v tabulce Metropolitní divize čtvrtí a ve středu šetřili několik opor na play off, protože výsledek už jejich pozici nemohl změnit.

Výsledky středečních zápasů NHL:
Buffalo - Montreal 2:1 (1:0, 1:0, 0:1)
Branky: 7. Ristolainen, 32. Ennis - 41. Plekanec. Střely na branku: 30:32. Diváci: 18 815. Hvězdy zápasu: 1. Ennis, 2. E. Kane, 3. Lehner (všichni Buffalo).
Washington - New York Rangers 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 35. Williams, 46. Kuzněcov. Střely na branku: 25:24. Diváci: 18 506. Hvězdy zápasu: 1. Holtby, 2. Kuzněcov, 3. Johansson (všichni Washington).