Rubriky:

NHL

Možná se na starý kolena naučím lyžovat, směje se Jágr a balí do mrazů

3. října 2017 09:00 - Kladno

Pomalu se smiřoval s myšlenkou, že oblékne kladenský dres a zahraje si první ligu v Česku. Nakonec je vše jinak. Jaromír Jágr letí do Calgary. Další mise v NHL bude za pár dnů rozehrána. Minulou sezónu končil na slunné Floridě, teď přiletí do kanadské Alberty, kde už teď mrzne.

 

Vít Šimánek, ČTK

„NHL sice byla mou prioritou, ale já už měl připravenou variantu, že nikam nepůjdu a budu tady. Vážně ano. Je to pro mě takové překvapení, že to všechno takhle dopadlo," řekl Jágr ke své hokejové novince v pondělí před půlnocí, když si dával svůj noční trénink.

V hlavě měl Litoměřice, Slavii a České Budějovic. Teď je o kus dál - v Calgary. Žádnou úlevu ale necítí. "Mám z toho smíšené pocity. Ať to dopadlo, jak to dopadlo, všechno má svoje plusy a také mínusy. Čekal jsem dlouho, teď je všechno hodně narychlo," připustil.

Ze známého stadiónu na Kladně přesun o tisíce kilometrů dále. "Neměl jsem šanci s nikým trénovat, což je takové nepříjemné. Jdeš do jiného mužstva bez tréninku. Pět měsíců jsem nehrál, což v mých letech nebude žádná hitparáda," bilancoval kladenský odchovanec poslední měsíce.

Je nejproduktivnějším Evropanem historie NHL a díky kontraktu s Flames se před ním otevírá šance stát se hráčem s nejvíce starty v základní části NHL. Věk ale nezastavíte. Pětačtyřicet let, tolik je Jágrovi. Věk, kdy vstupujete do jednání s určitým deficitem.

"Pokud nejsi nějaká superstar, většina mužstev půjde do sezóny s mladými hráči. Pak záleží na tom, zda mladí tu situaci využijí, nebo ne. Já měl asi to štěstí, že v Calgary se mladí hráči, s nimiž počítali, neukázali až v takovém světle, jak předpokládali," přemítal Jágr.

Na Jágra bude méně tlaku

S ohledem na pozici v týmu nechtěl dlouho kývnout na finančně nízké nabídky. Nakonec udělal do jisté míry krok zpět. "Jedna věc je, že těch možností moc nebylo. Ty nabídky byly zhruba stejné. Šlo ale i o to, že Calgary bylo ve hře od začátku; i když ne extra intenzivně, pořád se jednalo. A na druhé straně St. Louis se staly nepříjemné věci a zranila se jim spousta hráčů. Ti se však budou zase během roku vracet. Tam jsem to bral tak, že bych byl jako doplněk, tady to beru tak, že mám nějakou šanci," vysvětlil, co ve prospěch Plamenů rozhodlo.

"Ten tlak by měl být každopádně jiný a odvíjet se jiným směrem. Myslím, že se mnou počítají do třetí čtvrté lajny. A já nejsem proti. Zase budu hrát třeba proti třetím a čtvrtým lajnám soupeřů. A uvidíme, jak mi to bude vyhovovat, jak se mi bude dařit," řekl Jágr, jenž se v Calgary opět setká s koučem Glenem Gulutzanem. "Trénoval mě v Dallasu, bavili jsme se, nějakou představu mám."

Stejně jako v týmu Floridy ho v kabině čeká řada velmi mladých spoluhráčů. Porovnání s jeho pozicí mentora mezi talentovanými hvězdami Panthers se však olympijský vítěz z Nagana brání.

Ferrari za 20 tisíc nekoupíte

"Myslím, že budu hrát úplně jinou roli. Už na platu je možné vidět, že ta role jako na Floridě tam v žádném případě nebude. Nikdo to od tebe nečeká. To by museli být blázni, kdyby mi nabízeli takovéhle peníze, abych tam hrál první lajnu. To nejde dohromady. Když to přeženu, je to jako bys vyrazil koupit ferrari a měl na to 20 tisíc korun," smál se Jágr.

Barvy kanadského klubu bude hájit poprvé v dlouhé kariéře. "Uvidíme. Je tam určitě větší tlak. Je rozdíl hrát někde, kde se přijde osm tisíc lidí podívat za zábavou a kde není taková věda, když se ti zápas nepovede, a tam, kde máš vyprodáno, kde jsou v hledišti všechno lidi, co hokej hráli a rozumí mu. Když se ti nedaří v Kanadě, je to daleko větší problém, než když se ti nedaří někde jinde," uvědomuje si Jágr.

"Ale tohle je takřka stoprocentně má poslední sezóna v NHL, tak budu moct alespoň říci, že jsem si zahrál v Kanadě. A proti Calgary jsem si navíc zahrál (v roce 1989) i můj první zápas za reprezentaci. V 17 letech to byla jiná situace. Je v tom kus symboliky," podotkl Jágr.

Počasí s Floridou se nedá srovnat

Za další kapitolou své bohaté kariéry odletí v nejbližších dnech. "Buď ještě v úterý, nebo o den později. Ještě nevím, ale co nejrychleji, i když první zápas už nestihnu, hrají hned ve středu. Uvidím, jak se mi povede dát všechny věci dohromady," uvedl Jágr, jehož čeká výrazně jiné podnebí než v předchozím působišti. "Uvidíme, co to se mnou udělá. S Floridou se to srovnat samozřejmě nedá. Možná se na starý kolena naučím lyžovat," smál se Jágr.

Calgary přes různé plány na výstavbu nového komplexu nadále setrvává v tradiční staré hale Saddledome. "Ale je pořád mladší, než tady ta naše," pohlédl Jágr s úsměvem ke stropu kladenského zimního stadiónu. Jisté je, že podpisem smlouvy potěšil vášnivé fanoušky ze slavného seskupení Travelling Jagrs z provincie Alberta - kde leží i Calgary - jež ho v parukách následovali na různé stadióny. "Ti jsou určitě nažhavení," odtušil Jágr.

ČTK, Sport.cz

Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Rallye Dakar 2020

Tradiční Rallye Dakar se letos jede od 5. do 17. ledna v Saudské Arábii. Závod odstartoval ve městě Džidda, cílovou destinací bude Al-Kiddija. Závodníky čeká celkem dvanáct etap, během nichž absolvují 7900 kilometrů. Na startu je 31 českých závodníků včetně Aleše Lopraise nebo Martina Prokopa.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..