Las Vegas - Dallas 0:3Faksa zaznamenal první hattrick v NHL. Jágr je opět zraněný, trefil se Polák

New York

Hrál životní zápas. Český útočník Radek Faksa v utkání Vegas - Dallas zaznamenal za hosty ve druhé třetině hattrick, jeho tým hlavně jeho zásluhou vyhrál v pokračování NHL 3:0. Nebylo na ledě většího hrdiny, vyhlásili ho první hvězdou zápasu. Jaromír Jágr je opět zraněný. Nespecifikovaný problém v dolní části těla přišel už v tréninku, do dalšího utkání Calgary proti Torontu nemohl nastoupit, jeho klub prohrál na domácím ledě 1:4. Za hosty se trefil Roman Polák.

Jaromír Jágr z Calgary na snímku z utkání s Coloradem.

Třiadvacetiletý centr Faksa nasázel všechny branky v proslulém městě hříchu v rozmezí šesti minut a 46 sekund. Po Radimu Vrbatovi z Floridy je druhým českým hráčem této sezóny, který dal v jednom utkání tři góly.

Faksa při svém premiérovém hatricku v NHL skóroval poprvé v čase 32:55, potrestal obranu Vegas, neboť ho nechala osamoceného v mezikruží a střelou z první dostal hosty do vedení.

Dvě trefy pak přidal během sedmi sekund v poslední minutě prostřední části. Nejdříve se prosadil důrazem v předbrankovém prostoru, a nakonec zdárně zakončil souhru celého útoku. Před utkáním měl na kontě pět branek, v NHL dosud nevstřelil v zápase více než jeden gól.

Trenér Dallasu Ken Hitchcock byl po utkání nadšený z toho, jak Faksova řada zvládá minisouboje s elitními formacemi soupeře. "Před dvěma dny jsme je zkusili nasazovat proti nejlepším hráčům, abychom na ně přenesli větší zodpovědnost. Vzali to a řekl bych, že na tom vydělal celý tým. Můžeme v tom pokračovat," dodal zkušený kouč. Výborný výkon podal i brankář Ben Bishop, který zneškodnil 34 střel.

Jágr v tomto ročníku vynechal už šest utkání, kdy ho trápila třísla. Teď se mohl opět jen dívat. Brankář David Rittich, jenž vychytal v minulém utkání Flames vítězství, zůstal na střídačce.

Radovali se hosté z Toronta. Polák měl při své první sezónní trefě velké štěstí: český bek vypálil od modré čáry a střelu mířící daleko vedle si srazil do sítě domácí obránce.

Další čeští hráči si připsali po asistenci. Jakub Voráček nezastavil trápení a děsivou sérii Philadelphie, byť už v první minutě přihrával na gól Claude Girouxovi. Jejich tým prohrál podeváté v řadě - 1:3 se San Jose. Ještě v první třetině překonali brankáře Michala Neuvirtha Chris Tierney a Joe Thornton. V prostřední části se trefil od modré čáry Marc-Edouard Vlasic. Diváci pak slovně útočili na kouče Davea Hakstola, hlasitě dali najevo, aby byl vyhozen.

"Mohou si křičet, co chtějí. My držíme při sobě a stojíme za trenérem. Jsme na jedné lodi, není to jeho chyba. Můžeme za to všichni. Dostat se z toho můžeme jen poctivou prací," řekl kapitán Philadelphie Claude Giroux. Flyers během série pětkrát prohráli v prodloužení nebo nájezdech a herní projev i podle jejich generálního manažera Rona Hextalla není špatný.

Jan Rutta z Chicaga asistencí nezabránil prohře 2:3 s Nashvillem.

Ondřej Palát z Tampy se podílel na vedoucí brance svého týmu a mohl se radovat z výhry 2:0 v Buffalu.

Teprve podruhé za poslední měsíc se postavil do branky New York Rangers Ondřej Pavelec a v obou případech střídal Henrika Lundqvista. Proti Floridě zasáhl do hry v závěru první třetiny za stavu 0:3, porážku ale už neodvrátil. I když se Rangers podařilo vyrovnat na 4:4, Denis Malgin rozhodl v předposlední minutě.

"Jsme zklamaní, protože jsme je přehrávali a tvrdě jsme dřeli, abychom se vrátili do zápasu. Mrzí mě, že jsem nedokázal vytáhnout jeden zákrok navíc," prohlásil Pavelec, který za žádnou inkasovanou branku nemohl a kryl 19 z 21 střel.

Výsledky NHL:
Buffalo - Tampa Bay 0:2 (0:1, 0:1, 0:0)
Branky: 17. Sergačev (Palát), 33. Girardi. Střely na branku: 34:26. Diváci: 17 569. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. Sergačev, 3. Hedman (všichni Tampa Bay).
NY Islanders - Vancouver 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)
Branky: 6. Ladd, 17. De Haan, 18. Eberle, 24. A. Lee, 54. Tavares - 7. Vanek, 27. Horvat. Střely na branku: 36:25. Diváci: 11 194. Hvězdy zápasu: 1. Tavares, 2. A. Lee, 3. Ladd (všichni NY Islanders).
NY Rangers - Florida 4:5 (0:3, 3:1, 1:1)
Branky: 32. a 54. Kreider, 25. J.T. Miller, 30. Bučněvič - 6. Barkov, 10. J. McGinn, 17. Haley, 29. Huberdeau, 59. Malgin. Střely na branku: 37:27. Ondřej Pavelec odchytal za NY Rangers 42:22 minuty, inkasoval dvě branky z 21 střel a úspěšnost zásahů měl 90,48 procenta. Diváci: 17 376. Hvězdy zápasu: 1. Malgin (Florida), 2. Kreider (NY Rangers),3. Huberdeau (Florida).
Philadelphia - San Jose 1:3 (1:2, 0:1, 0:0)
Branky: 1. Giroux (Voráček) - 11. Tierney, 19. J. Thornton, 37. Vlasic. Střely na branku: 23:34. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 57:14 minuty, inkasoval tři góly z 34 střel a úspěšnost zásahů měl 91,18 procenta. Diváci: 18 935. Hvězdy zápasu: 1. J. Thornton, 2. Couture, 3. Vlasic (všichni San Jose).
Columbus - Carolina 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 2. J. Anderson, 24. Werenski, rozhodující sam. nájezd Atkinson - 8. Hanifin, 51. B. McGinn. Střely na branku: 38:31. Diváci: 13 947. Hvězdy zápasu: 1. Werenski, 2. Panarin, 3. Korpisalo (všichni Columbus).
Detroit - Los Angeles 1:4 (1:0, 0:2, 0:2)
Branky: 15. M. Green - 40. a 53. Kopitar, 38. D. Brown, 41. Kempe. Střely na branku: 24:36. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Kopitar, 2. Quick, 3. D. Brown (všichni Los Angeles).
Nashville - Chicago 3:2 (1:1, 1:0, 1:1)
Branky: 4. F. Forsberg, 24. Watson, 43. Josi - 6. Wingels, 50. Bouma (Rutta). Střely na branku: 31:39. Diváci: 17 187. Hvězdy zápasu: 1. F. Forsberg, 2. Rinne, 3. Josi (všichni Nashville).
Calgary - Toronto 1:4 (0:1, 0:1, 1:2)
Branky: 46. Michael Stone - 19. Polák, 33. Zajcev, 42. Kadri, 60. Komarov. Střely na branku: 20:30. Diváci: 19 289. Hvězdy zápasu: 1. Zajcev, 2. Andersen (oba Toronto), 3. M. Smith (Calgary).
Edmonton - Arizona 3:2 v prodl. (1:1, 0:1, 1:0 - 1:0)
Branky: 17. Kassian, 55. Benning, 65. Nugent-Hopkins - 7. Fischer, 40. Ekman-Larsson. Střely na branku: 27:31. Diváci: 18 347. Hvězdy zápasu: 1. Talbot (Edmonton), 2. Wedgewood (Arizona), 3. Nugent-Hopkins (Edmonton).
Vegas - Dallas 0:3 (0:0, 0:3, 0:0)
Branky: 33., 40. a 40. Faksa. Střely na branku: 34:30. Diváci: 17 579. Hvězdy zápasu: 1. Faksa, 2. Bishop (oba Dallas), 3. Tuch (Vegas).