Detroit - St. Louis 1:6Sobotka, Jaškin a Hertl pálili ostrými, Pastrňák a Simon dvakrát asistovali. Jágr znovu nehrál

Čeští hokejoví útočníci Vladimír Sobotka a Dmitrij Jaškin ze St. Louis se gólově prosadili v utkání NHL v Detroitu a pomohli hostům k jasnému vítězství 6:1. V nočním programu se pak ještě trefil Tomáš Hertl, v nabité sobotní noci pak další Češi nahrávali. Dvěma asistencemi se připomněl David Pastrňák a David Simon, po jedné zapsali Pavel Zacha, Roman Polák, Ondřej Palát, Radek Faksa a Michael Frolík.

Vladimír Sobotka (vlevo) se spoluhráči ze St. Louis Vladimirem Tarasenkem a Vincem Dunnem (vpravo) oslavuje svoji trefu proti Detroitu.

Sobotka skóroval v 25. minutě, tvrdou střelou pod horní tyč z levého kruhu zvýšil na 2:0. Vstřelil šestý gól v sezóně a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Jaškin si v 49. minutě v sólovém nájezdu vychutnal krajana Petra Mrázka, který v průběhu zápasu vystřídal amerického konkurenta Jimmyho Howarda, a čtvrtou brankou v ročníku zvýšil na 5:1.

Mrázek se do zápasu zapojil za stavu 0:4 od třetí třetiny a čelil více střelám než jeho Howard. Na něj za dvě třetiny šlo jen deset střel a čtyři z nich pustil za záda. Mrázek zlikvidoval deset z 12 pokusů St. Louis.

Pastrňák zapsal dvě přihrávky, navrátilec Zacha jednu

Jedním ze dvou českých dvoubodových hráčů byl v sobotních utkáních David Pastrňák. Hvězda Medvědů pomohla dvěma přihrávkami k výhře Bostonu nad NY Islanders v poměru 3:1. Tradiční opora Tuukka Rask pochytal třicet střel Ostrovanů a dopomohl stáhnout jejich náskok v tabulce Východní konference na pouhé tři body.

Po krátké odmlce a řešení otázky Pavla Zachy v českých i amerických médiích se český talent opět vrátil do sestavy Ďáblů a hned se podílel na jedné brance hostujícího celku. V Madison Square Garden však od začátku hráli prim domácí a vcelku bez problémů i díky dvěma brankám norského šikuly Matse Zuccarella zvítězili v pohodě 5:2. V barvách Jezdců znovu jen kryl záda Henriku Lundqvistovi český gólman Ondřej Pavelec.

Česká kometa letošní sezóny zámořské soutěže Radek Faksa se po dvouzápasové odmlce opět bodově připomněl, v první třetině nahrával Tyleru Pitlickovi na vyrovnávací branku. Domácí pak ještě jednou hosty dotáhli, aby nakonec slepenými góly Reillyho Smithe a Braydena McNabba Golden Knights znovu odskočili a tohle vedení, které si vypracovali v druhé třetině, už nepustili.

Vegas se tak stále drží hodně vysoko v tabulce Západní konference a Dallas je zatím jedním z jeho nejoblíbenějších soupeřů, ve třech utkáních totiž nováček soutěže neztratil s Hvězdami ani bod, a dominuje vzájemným utkáním se skóre 10:4.

Palát s Polákem pomohli k vítězství svých celků, Simon má dva body

Ondřej Palát může být s výsledky Tampy v první třetině ročníku určitě spokojený a první místo ve Východní konferenci pojistil jeho tým vydřenou výhrou v prodloužení v domácím utkání proti Winnipegu. Český útočník se do zápisu dostal díky asistenci na branku mladičkého ruského beka Michajla Sergačova.

Důležitým bodovým příspěvkem se činil také obránce Toronta Roman Polák, který měl prsty ve vynikajícím nástupu do utkání na ledě Pittsburghu. Obhájci Stanley cupu vůbec nezachytili vstup do utkání a po úvodní dvacetiminutovce prohrávali už 0:3. Domácí to však nezabalili, snažili se, ale nakonec jeden gól chyběl, na pokusu o velký obrat se dvěma asistencemi blýskl i Dominik Simon, který tak při své premiéře v NHL zažil povedený debut. S výsledkem však nakonec spokojený být nemohl, Penguins zápas aspoň do prodloužení dotáhnout nedokázali. "Dom je velmi dobrým hráčem," uvedl trenér Pittsburghu Mike Sullivan před utkáním na Simonovu adresu. "Má skvělé útočné instinkty, účinnou střelu, proto ho můžeme použít v přesilovce. Je přizpůsobivý, můžeme ho nasazovat v různých formacích. Výborně odstartoval i sezonu ve Wilkes-Barre, kde hraje mimořádně dobře," dodal kouč.

Hertl korunoval perfektní noc domácího týmu, Jágr opět nehrál

Tomáš Hertl se trefil jako poslední při jasném vítězství Žraloků na domácím ledě v souboji s Ottawou. Absolutní dominance domácích a poměr střel 49:25, perfektní výkon nepříliš známého gólmana Aarona Della a udržení pozice celku, který inkasoval nejméně branek v NHL, to je rychlé shrnutí faktů, které v SAP Centeru přinesla sobotní noc.

Jaromír Jágr kvůli zranění v dolní části těla nenastoupil k utkání na domácím ledě proti Vancouveru. V zápase dvou kanadských týmů měly Plameny výborný závěr a během třetí třetiny zvrátili zápas a nakonec si připsali cenné vítězství. Do hry se z českých hráčů zapojil pouze Michael Frolík, který si připsal jeden kanadský bod za asistenci na brance do odkryté branky Vancouveru v poslední minutě utkání.

Výsledky NHL:
Detroit - St. Louis 1:6 (0:1, 0:3, 1:2)
Branky: 48. Nielsen - 12. Schwartz, 25. Sobotka, 27. Upshall, 37. Bouwmeester, 49. Jaškin, 60. B. Schenn. Petr Mrázek odchytal za Detroit 20 minut, inkasoval 2 branky z 12 střel a úspěšnost zásahů měl 83,3 procenta. Střely na branku: 29:22. Diváci: 19 515. Hvězdy zápasu: 1. Allen, 2. Sobotka, 3. Bouwmeester (všichni St. Louis)
Boston - NY Islanders 3:1 (0:0, 1:0, 2:1)
Branky: 31. Marchand (Pastrňák), 47. DeBrusk (Pastrňák), 60. Heinen - 57. A. Lee. Střely na branku: 33:31. Diváci: 17 565. Hvězdy zápasu: 1. T. Rask, 2. Bergeron, 3. Krug (všichni Boston)
Montreal - Edmonton 2:6 (0:2, 1:2, 1:2)
Branky: 34. Galchenyuk, 56. Danault - 12. a 22. Khaira, 8. Cammalleri, 23. Lucic, 43. Klefbom, 44. Auvitu. Střely na branku: 24:40. Diváci: 21 302. Hvězdy zápasu: 1. Khaira, 2. McDavid, 3. Lucic (všichni Edmonton)
Tampa Bay - Winnipeg 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky: 19. Gourde, 37. Sergačov (Palát), 49. Kučerov, 61. Point - 2. Copp, 39. Connor, 48. Ehlers. Střely na branku: 28:20. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Point (Tampa Bay), 2. Ehlers (Winnipeg), 3. Sergačov (Tampa Bay)
Florida - Colorado 3:7 (1:1, 1:2, 1:4)
Branky: 20. Ekblad, 25. Malgin, 55. Huberdeau - 11. Rantanen, 32. MacKinnon, 33. Kerfoot, 52. E. Johnson, 54. C. Wilson, 56. Nieto, 58. Söderberg. Střely na branku: 42:30. Diváci: 13 821. Hvězdy zápasu: 1. MacKinnon, 2. Landeskog (oba Colorado), 3. Huberdeau (Florida)
NY Rangers - New Jersey 5:2 (1:0, 2:1, 2:1)
Branky: 37. a 47. Zuccarello, 7. Vesey, 30. Fast, 52. Hayes - 34. Severson, 47. Wood (Zacha). Střely na branku: 39:28. Diváci: 18 006. Hvězdy zápasu: 1. Zuccarello, 2. R. Nash, 3. Fast (všichni NY Rangers)
Pittsburgh - Toronto 3:4 (0:3, 2:1, 1:0)
Branky: 35. Sheahan (Simon), 38. Malkin, 58. Crosby (Simon) - 13. a 39. Bozak (na první Polák), 2. C. Brown, 2. J. Van Riemsdyk. Střely na branku: 36:25. Diváci: 18658. Hvězdy zápasu: 1. Bozak, 2. Marner (oba Toronto), 3. Crosby (Pittsburgh)
Columbus - Arizona 1:0 (1:0, 0:0, 0:0)
Branka: 1. Anderson. Střely na branku: 34:35. Diváci: 17 785. Hvězdy zápasu: 1. Bobrovskij, 2. Anderson (oba Columbus), 3. Raanta (Arizona)
Dallas - Vegas 3:5 (1:1, 1:3, 1:1)
Branky: 15. Pitlick (Faksa), 26. Spezza, 45. Jamie Benn - 13. Tuch, 25. Perron, 27. R. Smith, 29. McNabb, 60. Haula. Střely na branku: 39:39. Diváci: 18 532. Hvězdy zápasu: 1. Perron, 2. R. Smith (oba Vegas), 3. Spezza (Dallas)
Calgary - Vancouver 4:2 (1:1, 0:1, 3:0)
Branky: 52. a 60. Tkachuk (na druhou Frolík), 19. Brouwer, 59. Bennett - 3. Virtanen, 40. Boeser. Střely na branku: 35:24. Diváci: 18 552. Hvězdy zápasu: 1. Bennett (Calgary), 2. Virtanen (Vancouver), 3. M. Smith (Calgary)
San Jose - Ottawa 5:0 (1:0, 2:0, 2:0)
Branky: 13. Couture, 26. Vlasic, 35. M. Karlsson, 44. Pavelski, 58. Hertl. Střely na branku: 50:25. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Couture, 2. Vlasic, 3. Dell (všichni San Jose)
Los Angeles - Carolina 3:2 v prodl. (0:0, 2:0, 0:2 - 1:0)
Branky: 27. Toffoli, 30. Kopitar, 65. Pearson - 54. V. Rask, 58. E. Lindholm. Střely na branku: 21:34. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Pearson, 2. Quick (oba Los Angeles), 3. E. Lindholm (Carolina)