Tampa Bay - Boston 3:1Stav série 4:1Tampa poslala ze hry Boston, končí i San Jose. Pastrňák, Krejčí a Hertl jsou volní pro MS

Boje o hokejový Stanley Cup v zámořské NHL už znají první dva semifinalisty. Tampa výhrou 3:1 ukončila sérii druhého kola s Bostonem. Na zápasy zvítězila 4:1 a poslala ze hry o slavný pohár i Davidy Pastrňáka a Krejčího. Končí také San Jose s Tomášem Hertlem, které doma podlehlo Vegas 0:3 a sérii prohrálo 2:4.

Hokejisté Tampy Bay Lightning se radují z postupu do semifinále Stanley Cupu.

Všichni tři čeští útočníci tak teoreticky jsou volní pro probíhající MS v Dánsku.

Tampa se probojovala do finále Východní konference potřetí za poslední čtyři sezóny. Přitom pátý duel série začal lépe Boston. David Krejčí dostal v přesilovce puk od Charlieho McAvoye na levý kruh pro vhazování a ranou bez přípravy na bližší tyč poslal před první sirénou Medvědy do vedení.

Jenže zápas se lámal v prostředním dějství. Nejprve Brayden Point po úspěšném napadání překonal Tuukku Raska bekhendovou střelou a srovnal skóre. Vítězný gól pak při vyloučení Patrice Bergerona vstřelil po spolupráci s Nikitou Kučerovem J.T. Miller.

Ve třetí třetině Boston stupňoval tlak, jenže brankář Andrej Vasilevskij odolal všem 14 střelám v této části včetně nebezpečných pokusů Pastrňáka a Bergerona. Minutu a půl před koncem definitivně ukončil sezónu Bostonu gólem do prázdné brány Anton Stralman.

I ve druhém nedělním utkání se rozhodovalo ve druhé třetině. Chybu Marca-Edouarda Vlasice při rozehrávce v obranném pásmu San Jose potrestal gólem Jonathan Audy-Marchessault.

Vedení navýšil Nate Schmidt, po jehož ráně zvonila konstrukce brány. Až opakovaný záznam na videu prokázal, že puk se neodrazil od tyče, ale od kamery zavěšené uvnitř brány, což znamenalo vedení hostů 2:0.

V závěru utkání jistil výhru při risku hostů bez gólmana Cody Eakin. Brankář Marc-André Fleury si připsal už čtvrtou nulu v letošním play off. Tentokrát na něj nevyzrál ani Tomáš Hertl, jenž v první třetině trefil horní tyč a za stavu 0:1 zastavil jeho bekhendovou kličku Fleuryho beton.

Zlatí Rytíři z Vegas tak ve své premiérové sezóně pokračují ve spanilé jízdě. Jako teprve třetí týmu v historii NHL po Toronto Arenas (1918) a St. Louis Blues (1968) se jim coby nováčkům podařilo vyhrát ve vyřazovací části dvě série.

Vegas v boji o finále Stanley Cupu narazí na lepšího z dvojice Nashville - Winnipeg, Tampa se utká z vítězem série mezi Washingtonem a Pittsburghem.

2. kolo play off NHL:
Východní konference - 5. zápas:
Tampa Bay - Boston 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
Branky: 31. Point, 34. J. Miller, 59. Stralman - 20. Krejčí. Střely na branku: 22:28. Diváci: 19 092. Hvězdy zápasu: 1. Vasilevskij, 2. J. Miller, 3. Point (všichni Tampa Bay). Konečný stav série: 4:1.
Západní konference - 6. zápas:
San Jose - Vegas 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 27. Marchessault, 36. Schmidt, 59. Eakin. Střely na branku: 28:33. Diváci: 17 562. Hvězdy zápasu: 1. Fleury, 2. Marchessault, 3. Schmidt (všichni Vegas). Konečný stav série: 2:4.