Rubriky:

Ostatní

Bříza dostal zelenou! Stane se nástupcem Fasela?

22. listopadu 2019 13:47 - Praha

Od výkonného výboru tuzemského hokejové svazu (ČSLH) dostal zelenou, takže není vyloučené, že se bývalý reprezentační hokejový brankář Petr Bříza stane nástupcem Reného Fasela v čele Mezinárodní hokejové federace (IIHF). Ve hře však nebude jen Břízova kandidatura na post prezidenta, na generálním kongresu v Petrohradě se v září příštího roku bude volit na čtyřleté období i další nejužší vedení federace tvořené senior viceprezidentem, třemi viceprezidenty a devíti členy Rady IIHF.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Pro náš hokej je zastoupení ve vrcholných strukturách IIHF velmi přínosné a Petr Bříza, který se těší v mezinárodním hokeji značnému renomé, získal v něm velké zkušenosti a několik let nás úspěšně reprezentuje v Radě IIHF, je jednoznačně nejvhodnějším kandidátem. Dokládají to i názory zahraničních partnerů, kteří nás v tomto směru oslovili," prohlásil prezident Českého hokeje Tomáš Král.

Břízovu kandidaturu v hlasování podpořili všichni členové výkonného výboru ČSLH, samotný čtyřiapadesátiletý nominant se hlasování zdržel.

Čech do čela světového hokeje? Adept by tu byl

„Děkuji kolegům za podporu a důvěru, které si nesmírně vážím," uvedl Bříza, jenž pracuje ve vedení IIHF od roku 2016, kdy se stal členem Rady IIHF a předsedou komise pro rozvoj mládežnického a juniorského hokeje.

„Od roku 2008 společně tvrdě pracujeme na tom, aby byly náš mezinárodní kredit a zastoupení v rozhodovacích orgánech IIHF co nejvyšší. Výrazně nám v tom pomohlo skvělé mistrovství světa v roce 2015, hodnocené jako nejvydařenější v historii, a věřím, že pomohou i dlouhodobé vazby, které jsme si svou činností a aktivitami v mezinárodním hokejovém prostředí v posledních letech vybudovali," soudí Bříza.

„Podpora národního svazu představuje přirozenou podmínku pro zařazení na listinu kandidátů, jde však pouze o první krok, na který navážou mnohaměsíční diplomatická jednání. Nebudou jednoduchá, neboť své návrhy předloží do začátku června také další země a ve hře jsou mimo jiné pozice prezidenta, senior viceprezidenta nebo viceprezidenta IIHF pro Evropu," objasňuje Král.

Prezident IIHF René Fasel (vpravo) a šéf Českého hokeje Tomáš Král.

Vlastimil Vacek, Právo

Mezinárodní asociace sportovních novinářů na svých oficiálních stránkách před dvěma týdny uvedla, že zájem nahradit Reného Fasela, který v čele IIHF stojí od roku 1994 a dál už kandidovat nebude, mají také Dán Henrik Bach-Nielsen, Bělorus Sergej Gončarov, Němec Franz Reindl a Kanaďan Bob Nicholson.

Bříza, jenž ve své hráčské kariéře získal bronz ze ZOH 1992 v Albertville a má i čtyři kovy stejné hodnoty z MS, byl až do letošního května šéfem hokejové Sparty, než klub prodal. V létě pak skončil i v představenstvu hokejové Ligy mistrů.

Až dosud byl nejvýše postaveným českým zástupcem ve vedení světového hokeje Miroslav Šubrt, viceprezident IIHF v letech 1969–2003, člen direktoriátu IIHF od roku 1958 a člen předsednictva IIHF od roku 1960. Viceprezidenty dřívější Ligue Internationale de Hockey sur Glace byli i Karel Hartmann (1922–1923), Adolf Dušek (1931–1932), Rudolf Kraffer (1937–1938) nebo Josef Loos (1947–1948).

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní