Rubriky:

Ostatní

První mistrovskou dynastií bylo pražské LTC

22. října 2008 08:37 - PRAHA

Mistrovský pohár. Lákadlo pro všechny hokejisty, kvůli němuž podstupují tvrdou letní přípravu a desítky ligových soubojů, vábí domácí hráče už více než 60 let. Připomeňme si místa, kde se s vítěznou trofejí křepčilo nejčastěji.

Boje o hokejové tituly propukly v Československu už v roce 1937, ale až o čtrnáct let později si na mistrovskou trofej sáhl tým odjinud než z hlavního města, kde také tehdy existovalo jediné umělé kluziště. Období kolem druhé světové války patřilo LTC Praha s legendárním střelcem Malečkem či hrajícím trenérem Bucknou.
V polovině padesátých let se ale centrum českého hokeje přesunulo na jižní Moravu. Od roku 1955 deset z následujících jedenácti titulů vyhrála Rudá hvězda (později ZKL) Brno. Na střídačce vládl trenér Bouzek, těžkou hlavu měli soupeřovi útočníci z nepřekonatelného Nadrchala.

Další etapa ligové historie je neodmyslitelně spjata s jihlavskou Duklou, tým trenérů Pitnera a Neveselého s bratry Holíkovými vládl českému hokeji nepřetržitě v letech 1967-1972, armádní klub posbíral celkem dvanáct titulů.

Často se mění model soutěže, po vzoru zámořských je zkoušeno play off, které se ale napevno usadí až v polovině 80. let. Nová bašta vzniká v Kladně – původně SONP, později Poldi vládne na konci 70. let, v jeho dresu válí nejlepší ligový střelec historie Milan Nový, jenž v sezóně 1976/1977 posbíral rekordních 89 kanadských bodů! Ve stejném ročníku Kladno triumfovalo v Poháru mistrů evropských zemí.

Od sezóny 1993/1994 se hraje samostatná česká extraliga a dosud posledním, kdo dokázal několik let po sobě pevně držet hokejový trůn, byl Vsetín s pěti triumfy v letech 1995–1999. Po přelomu století nejčastěji lize vládnou pražská S.

Počty titulů
12Dukla Jihlava
11RH Brno
11LTC Praha
8Sparta Praha
6 Poldi Kladno
6HC Vsetín
4Tesla Pardubice
2Slavia Praha
2Vítkovice
2VSŽ Košice
Michal Osoba, Právo

Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní


Hokejová Tipsport Extraliga 2020/21

Již 28. ročník nejvyšší domácí hokejové soutěže je naplánován na 17. září - 7. března. Sezónu hraje 14 týmů, které postupně odehrají 52 kol. Na konci ročníku žádný tým nesestoupí.