Za zlomení nohy policistce si měl odsedět osm let. Slovenský talent ale dostal milost

19. června 2014 10:52 - Praha

Původně si měl za napadení policistky, které skončilo její zlomenou nohou, odsedět za mřížemi trest na osm roků, teď se ale talentovaný slovenský hokejový útočník František Koleno dočkal milosti. Dnes už bývalý slovenský prezident Ivan Gašparovič mu trest v minulém týdnu snížil o šest let, a tak se dnes dvaadvacetiletý útočník dostane na svobodu už v listopadu 2015.

 

Facebook

K incidentu došlo v prosinci 2011, kdy se tehdy devatenáctiletý hokejista v Považské Bystrici opil v jednom z barů a před ním následně vyvolal potyčku. Po přivolání policie byl podle svědků agresivní a veřejným činitelům nadával. Když se policistka snažila Kolena zpacifikovat a nasadit mu pouta, hříšník jí kopnul do kolena, čímž jí způsobil zlomeninu nohy.

Koleno musel policistce zaplatit odškodné ve výši 3260 eur (takřka 90 000 korun), navíc byl soudem obviněn z výtržnictví a útoku na veřejného činitele. Od okresního soudu v Považské Bystrici dostal nepodmíněný trest odnětí svobody na 11 let a sedm měsíců, krajský soud v Trenčíně ale po obhájcově odvolání snížil výši trestu na osm roků.

Slovenský prezident Ivan Gašparovič v minulém týdnu pouhé dva dny před předáním úřadu svému nástupci Andreji Kiskovi udělil Kolenovi milost, když mu odpustil šest let z trestu. Koleno měl být původně propuštěn na svobodu v listopadu 2021, z vězení se ale dostanu už v roce 2015.

„Šlo o první vybočení z řádného a bezúhonného způsobu života odsouzeného, dosud nebyl soudně trestaný a v místě trvalého pobytu má on a jeho rodina dobrou pověst. Spáchaného skutku litoval," citovala slovenská televize TA3 odůvodnění udělení milosti.

Zmírnění trestu doporučil Gašparovičovi i ministr spravedlnosti Tomáš Borec. „V tomto případě ministerstvo doporučilo odpuštění části trestu, ale rozsah ponechalo na posouzení a rozhodnutí pana prezidenta," uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Alexandra Donevová.

škv, Sport.cz

Časová osa: Ostatní

MS v hokeji 2021

85. hokejové mistrovství světa probíhá od 21. května do 6. června v Lotyšsku, kde všechny zápasy hostí hlavní město Riga. Česká hokejová reprezentace bojuje ve skupině A a snaží se vylepšit čtvrté místo z posledního šampionátu v roce 2019. Zlato obhajuje výběr Finska.