Pardubice v Lize mistrů vyhrály nad obhájcem triumfu Frölundou. Dařilo se i Liberci a Boleslavi

Hokejisté Pardubic si připsali při vstupu do nového ročníku Ligy mistrů skalp obhájce triumfu Frölundy, kterou Dynamo zdolalo na domácím ledě 3:2 po samostatných nájezdech. Po stejném výsledku proti dalšímu švédskému celku Växjö slavila na třetí pokus první body také před vlastním publikem Mladá Boleslav.

Liberecký útočník Jan Ordoš (vpředu) slaví gól proti Lörenskogu v zápase Ligy mistrů.

Také český šampión Liberec začal dvoubodovým ziskem, když na domácím ledě zdolal norský Lörenskog 4:3 v prodloužení. Bílí Tygři přišli o plný bodový zisk tři vteřiny před koncem třetí třetiny. Sparta ve svém druhém duelu podlehla v domácí premiéře švédskému Färjestadu 1:2, klub z Karlstadu otočil výsledek v závěrečném dějství.

Pardubice šly proti Frölundě do vedení v sedmé minutě díky Havlíkově střele. Minutu před koncem první třetiny srovnal tvrdou ranou Hjalmarsson, ale Dynamo dokázalo být velice efektivní a ve 30. minutě se z otočky trefil Klimenta. Těsné vedení nevydrželo Pardubicím ani minutu. V oslabení ujel Rosseli-Olsen a zasunul kotouč mezi Maxwellovy betony.

Prodloužení neodvrátil Tomášek, který v 45. minutě v pádu trefil tyč. Utkání musely rozhodnout nájezdy. V nich byli úspěšní jen pardubičtí Tomášek s Hodgmanem a přisoudili Dynamu bonusový bod.

Mladá Boleslav po porážkách v úterý na ledě Junosti Minsk (3:4) a ve čtvrtek ve Växjö (3:7) chtěla oživit šance na postup a už v 41. vteřině vedla po Pospíšilově trefě. Ještě v úvodním dějství ale otočili stav Fröberg a Američan Hennessy.

Přes šance na obou stranách se skóre změnilo znovu až před koncem běžné hrací doby. V 57. minutě ještě brankáři Erikssonovi pomohla po Hykově pokusu tyč, ale v čase 59:01 v přesilové hře umocněné power play vyrovnal Orsava. V nájezdech sice na úspěšný pokus Pacovského dokázal odpovědět Platt, ale ve čtvrté sérii rozhodl Lenc.

Bližňák rozhodl prodloužení

Liberec prohrával od šesté minuty, kdy se z pravé strany dostal před Lašáka Dokken a střelou k tyči otevřel skóre. Necelé čtyři minuty před koncem úvodní části vyrovnal Ordoš, který si vychutnal nejdříve obránce Johannessena a pak blafákem do forhendu i gólmana Jakaitise.

Skóre se znovu změnilo až v závěru druhého dějství. Nejdříve při Messově vyloučení otočil stav Stránský, ale pět vteřin před druhou pauzou při Vlachově trestu vyrovnal Thoresen.

V polovině třetí třetiny v početní výhodě vrátil vedení Bílým Tygrům bek Šimek, ale v čase 59:57 při Vantuchově trestu vynutil nastavení Američan Sixsmith. Ve čtvrté minutě prodloužení po Šimkově individuální akci snadno rozhodl zblízka Bližnák.

Sparta podlehla Färjestadu

Sparta nejdříve nevyužila několik slibných příležitostí, ale pak jí notně pomohli do vedení váhavostí sami hosté. Puk se dostal k Netíkovi a autor hattricku ze středečního duelu v Krakově (7:2) po pěkném zakončení trestal.

V 17. minutě se Pech i přes faul dokázal od hrazení protáhnout až do zakončení, sám proti Haugenovi ale neuspěl. V polovině zápasu zahrozil v oslabení Ryno, proti němu se však vyznamenal Novotný a uhájil svou branku od pohromy. Náskok domácích mohli vzápětí navýšit Netík a také Cingel, jenž však z ideální pozice mezi kruhy těsně minul.

A Sparta mohla litovat. V 47. minutě jen pár vteřin po Nygrenově vyloučení couval Čajkovský před Linusem Perssonem tak dlouho, než ten se dostal na dostřel domácí brance a propálil Novotného. V 54. minutě pykal Hlinka a po Gulašově skvělé nahrávce stačilo jen nastavit hůl zcela osamocenému Aslundovi. Přes tlak i power play už domácí nevyrovnali.

Hokejová Liga mistrů:
Skupina A:
HC Dynamo Pardubice - Frölunda HC 3:2 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. L. Havlík (Hubáček, P. Sýkora), 30. Klimenta (Bárta, Tomášek), rozhodující sam. nájezd Tomášek - 19. Hjalmarsson (Lasu, Nyberg), 31. Rosseli-Olsen. Rozhodčí: Smetana (Rak.), Úlehla - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 5:8. Bez využití. V oslabení: 0:1. Diváci: 3538.
Sestava Pardubic: Maxwell - Schaus, Čáslava, Bokroš, Ščotka, Rýgl, L. Havlík, Nedbal, Ovčačík - P. Sýkora, Hodgman, Hubáček - Zadina, Nahodil, Rolinek - Bárta, Tomášek, Klimenta - Mallet, T. Kaut, M. Kaut. Trenéři: Draisiatl a Beran.
Skupina H:
Bílí Tygři Liberec - Lörenskog IK 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Ordoš (Vantuch), 38. Stránský (Bartovič, Lakatoš), 50. Šimek (Svačina, Radivojevič), 64. Bližňák (Šimek, Radivojevič) - 6. Dokken, 40. S. Thoresen (Larsson, Sixsmith), 60. Sixsmith (Espeland). Rozhodčí: Nord (Švéd.), Pražák - Brejcha, Suchánek (všichni ČR). Vyloučení: 6:6. Využití: 2:1. Diváci: 2668.
Sestava Liberce: Lašák - Ševc, Šimek, Derner, Mojžíš, Vitásek, Jánošík, Pyrochta, Plutnar - Svačina, Bulíř, Radivojevič - P. Jelínek, Lakatoš, Bartovič - D. Špaček, Bližňák, Stránský - Ordoš, Vantuch, J. Vlach. Trenéři: Pešán a Mlejnek.
Skupina I:
Eisbären Berlín - SaiPa Lappeenranta 2:4.
Skupina L:
BK Mladá Boleslav - Växjö Lakers HC 3:2 po sam nájezdech (1:2, 0:0, 1:0 - 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Pospíšil (Klepiš, Hyka), 60. Orsava (Vampola, Trončinský), rozhodující sam. nájezd Lenc - 6. Fröberg (Netterberg), 19. Hennessy (Reddox, Everberg). Rozhodčí: Piragič (Chorv.), Hradil - Špůr, Tošenovjan (všichni ČR). Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 1866.
Sestava Mladé Boleslavi: Lukáš - Trončinský, Štich, Voráček, Stříteský, Kurka, Hanzlík, Pastor, Kučný - Vampola, Urban, Pacovský - Pospíšil, Hyka, Klepiš - Lenc, Žejdl, Orsava - M. Látal, Musil, Pabiška. Trenéři: F. Výborný a M. Jelínek.
1.Växjö210109:64
2.Junosť Minsk110004:33
3.Mladá Boleslav301029:132
Skupina O:
HC Sparta Praha - Färjestad BK 1:2 (1:0, 0:0, 0:2)
Branky a nahrávky: 14. Netík (Kalina) - 47. L. Persson (Nygard), 54. Aslund (Gulaš, Nilsson). Rozhodčí: Kubuš (SR), Pešina - Frodl, Lhotský (všichni ČR). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 2962.
Sestava Sparty: F. Novotný - Čajkovský, Piskáček, Kalina, Švrček, Hrbas, J. Mikuš, Eminger, Gernát - Ihnacak, P. Vrána, Klimek - Netík, J. Hlinka, Uher - A. Kudrna, Pech, Kumstát - Černoch, Cingel, M. Procházka. Trenéři: Kalous, Moták a Veber.