Rubriky:

Ostatní

Když Hlinka „léčil“ hráčům zlomené ruce a kouřil v autobuse

31. ledna 2017 14:03

Čtyři jména, která se zapsala nesmazatelně do historie nejen litvínovského, ale i českého hokeje. Ivan Hlinka, Robert Reichel, Martin Ručinský a Jiří Šlégr. Roky strávili spolu, a ne jen na zápasech, v šatně. Hráli karty, zašli na pivo, bylo mezi nimi více než jen pozice hráč a trenér. Jak vzpomíná bývalá trojice českých reprezentantů na kouče, který byl spíše parťákem, který si s hráči dal i panáka? Na kouče, který v srpnu roku 2004 zemřel při autonehodě a minulý týden by se dožil 67. narozenin? „Byl to lidový trenér, spíš parťák, nechoval se k nám z pozice moci, to vůbec ne,“ řekl na stránkách hcverva.cz Ručinský, současný generální manažer reprezentace. na stránkách hcverva.cz Ručinský, současný generální manažer reprezentace.

 

Archiv PRÁVO

Respekt ano, strach ne. „Vykali jsme mu, ale měli jsme pocit, že je jeden z nás, choval se k nám jako kámoš, ale s velkým respektem jsme k němu nahlíželi. Když jsme si sedli a dali pivo, nebáli jsme se s ním pokecat o různých věcech. U něj jsme třeba neznali teplotu. Teplůtku? Tu vypotíš," vzpomínal zase bývalý obránce Jiří Šlégr.

Kouření, ostuda na Světovém poháru 1996, kde byl Hlinka jako člen výkonného výboru hokejovéhio svazu, i zlomené ruce. Ke všemu měl Hlinka svůj přístup. Když si Šlégr zlomil ruku v Trenčíně, „léčil" ho trenér americkou páskou a šlo se hrát. Když si zlomil ruku Ručinský před mistrovstvím světa, Hlinka vyřešil situaci po svém. Rozstřihl sádru, lékař mu dal obstřik a skončilo balení, Ručinský odehrál celý světový šampionát.

Na začátku své kariéry ho zažil také Reichel, který si dodnes pamatuje na hraní karet a kouření v autobuse. „Přišla chvíle, kdy potřeboval kouřit. Někteří hráči u nás taky kouřili. Jak on si zapálil, tak si zapálili všichni vzadu. To jsou příhody, který už asi nikdy nebudou," pověděl s úsměvem Reichel. „Hrál s námi karty, on byl hravej a bylo mu úplně jedno, že je trenér," přidal se Ručinský.

Nebylo ale vždy veselo. „Dostali jsme v Německu sedmičku a on, že nás vezme autem. To neznělo moc dobře. V autě to začalo, dával nám čočku. Cesta nebyla moc příjemná, za hranicemi jsme asi na dvě hodiny zastavili," vzpomínal Ručinský. „Donesli nám paňáky a Růča povídá - já to nepiju, pane Hlinka a on, budeš muset začít," dobarvil další historku Šlégr.

lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Ostatní

Filtr článků - Ostatní