Rubriky:

Ostatní

Třebíč padla. Hokej budu hrát už jen rekreačně v Letňanech, tvrdí Eliáš

11. srpna 2017 09:52 - Brno

Úvahy, že by aspoň část nadcházející sezóny pomohl v první lize Třebíči, odkud pochází, definitivně zavrhl. Jednačtyřicetiletý útočník Patrik Eliáš se už chce v budoucnu věnovat hokeji jen rekreačně.

 

Václav Šálek, ČTK

„Zakončit kariéru v rodném městě mě lákalo. Nakonec jsem od toho ale hlavně kvůli zdravotním důvodům upustil. V úterý a ve čtvrtek si budu chodit zahrát pro radost s kamarády na zimák do Letňan," má už definitivně jasno dvojnásobný vítěz Stanley Cupu.

Díky tomu si letošní léto dokonale užívá. „Jsem skoro pořád s rodinou. Navštěvujeme babičky a dědečky a chodíme po hradech a zámcích. A dcerka Sofie se už pomalu začíná připravovat na první třídu," zabývá se momentálně především nehokejovými záležitostmi.

Ve středu večer však v Brně brusle obul a užil si na ledě rozlučku s kariérou svého dlouholetého parťáka Martina Havláta. „Byla to paráda. Já jsem si vlastně zahrál před fantastickými fanoušky Komety úplně poprvé. Diváci v Severní Americe by se od nich mohli učit," ocenil skvělou atmosféru. „Možná příští rok uspořádám něco podobného, ale Martinově akci se stěží vyrovnám," má jasno.

Zařadí se po bok legend

Eliáš, který do loňska působil neskutečných jednadvacet sezón v NHL v jediném klubu New Jersey, hodlá nyní minimálně rok strávit v Česku. „Chci si trochu odpočinout," vysvětlil. Proto nedávno odmítl nabídku Devils, aby se v klubu angažoval trenérsky, anebo se zapojil do managementu. „I tak mi řekli, že k nim mám kdykoliv v budoucnu dveře otevřené. To je pro mě znamení, že si váží, co jsem pro tým v minulosti odvedl," cení si.

Do Ameriky se však aspoň nakrátko vrátí nejpozději příští rok v únoru, kdy před zápasem Devils s New York Islanders slavnostně vyvěsí Eliášův dres ke stropu haly a jeho číslo 26 bude navždy vyřazeno z užívání. „Pro mě je to neuvěřitelná pocta. Jsem hrdý na to, že jsem tak dlouho hájil barvy jednoho mužstva. Přiřadím se k legendám typu Brodeura, Stevense, Daneyka či Niedermayera. Na ten večer se moc těším," netají Eliáš nadšení.

Netrápí se tím, že jeho hokejové umění je oceňováno v zámoří o něco víc než v Česku. „U nás se na hráče pohlíží spíš z hlediska úspěchů v národním mužstvu. A já jsem neměl to štěstí být u nějakého velkého triumfu na olympiádě či mistrovství světa. Posbíral jsem jen bronzové medaile," lituje trochu.

Eliáš je domluvený, že v příští sezóně bude spolupracovat s reprezentační šestnáctkou. „Ale jen jako poradce. Na plný úvazek momentálně nikde působit nechci," tvrdí.

Čestmír Folk, Sport.cz, Právo

Zrušit