Brno - Stavanger 4:3 PPKometa v Lize mistrů slaví postup do osmifinále, Liberec i Hradec prohrály. Třinec uspěl

Brno

Hokejisté Komety Brno zdolali ve skupině B Ligy mistrů norský Stavanger 4:3 v prodloužení, vyhráli i čtvrtý zápas v soutěži. Předčasně tak slaví postup do osmifinále, protože v druhém sobotním zápase skupiny porazilo Malmö Kuopio 6:2 a Kometa už nemůže skončit hůř než druhá. Liberec ve skupině E sice na ledě Vaxjö vyrovnal z 0:3 na 3:3, ale nakonec prohrál 3:6 a ani podruhé na švédský celek nestačil. Hradec Králové podlehl ve skupině F na ledě TPS Turku 1:3 a po třetí prohře ze čtyř utkání klesl na poslední místo. Třinec naopak vyhrál v Dánsku nad Esbjergem 2:1 a drží se s devíti body za čtyř zápasů v čele skupiny D.

Martin Zaťovič rozhodl v prodloužení o výhře Brna nad norským Stavangerem.

Kometa sice prohrávala po dvou třetinách 1:3, ale otočila zápas a vítěznou branku vstřelil po 64 vteřinách prodloužení Martin Zaťovič. K jistotě play off jí pomohla následná výhra Malmö nad Kuopiem 6:2. Český šampion vede o bod před švédským klubem a bude tuto pozici hájit před Malmö v říjnových vzájemných zápasech.

Kometě stejně jako v předcházejícím domácím zápase s Kuopiem nevyšel začátek. Už po 63 sekundách brankář Čiliak špatně pokryl Gedigovu střelu od modré čáry a kotouč mu vypadl přímo před Soarese, jenž jej pohodlně doklepl do odkryté branky. Ve 12. minutě využil Stavanger přesilovku k získání dvoubrankového náskoku. Teprve v závěru úvodní třetiny se poprvé za domácí střelecky prosadil Tomáš Svoboda.

V 36. minutě po Hruškově chybě získal kotouč Madhus a zvýšil na rozdíl dvou branek. Kometa ale zápas otočila. Po 104 vteřinách třetí třetiny v přesilovce po Nahodilově akci napravil své zaváhání Hruška a skóre srovnal v 47. minutě Dočekal. V prodloužení se blýskl Čiliak, jenž kryl Sveumovu šanci a hned rozehrál kotouč na volného Zaťoviče, který po sólu překonal brankáře Holma.

Liberec prohrál s Växjö i podruhé

Liberec po domácí prohře s Växjö 3:4 v prodloužení neuspěl ani ve Švédsku a v říjnu jej čeká boj o play off ve dvou duelech s Davosem. Český vicemistr prohrával na severu Evropy v 28. minutě už 0:3. V polovině úvodní části překonal Willa Netterberg a ve druhé třetině skórovali v přesilovkách během 20 sekund Pettersson a Martinsson. Do branky Bílých Tygrů se pak místo Willa postavil Stezka.

V 36. minutě překonal Fastha poprvé Bakoš, který si připsal ve čtvrtém duelu Ligy mistrů už šestou trefu. Za 91 vteřin jeho rána v přesilovce skončila znovu v síti, ale gól byl připsán stínícímu Jelínkovi. Ve 43. minutě vyrovnal Hrabík, ale necelých šest minut před koncem vrátil Växjö vedení střelou z mezikruží Röndbjerg, který se pak trefil znovu při power play. Rovněž do prázdné branky ještě skóroval i Rosén.

Hradec klesl na poslední místo

Hradec Králové nedokázal v Turku navázat na domácí výhru nad TPS (5:1) ani napravit prohry s Notttinghamem (2:4 a 3:4 v prodloužení) a klesl na poslední místo. O naději na postup ale může v říjnu bojovat s Bernem.

Bezbrankový stav prolomil v polovině utkání Ilari Filppula a ještě na konci druhé třetiny zvýšil náskok domácích Väyrynen. V 57. minutě po Tallinderově vyloučení na dvě plus dvě minuty sice vykřesal Mountfieldu naději při přesilovce umocněné power play hostů obránce Gregorc, jenže za minutu a půl pojistil výhru TPS do prázdné branky v oslabení Nurmi.

Třinec těsně zvítězil v Dánsku

Třinec má stejně jako Mannheim tříbodový náskok před švédským mistrem HV 71, s kterým se ještě Oceláři v říjnu dvakrát utkají. Německému týmu stačí si pojistit postup s Esbjergem. Oceláři outsidera skupiny doma deklasovali 9:1 a v sobotu svedli v Dánsku tuhou bitvu.

Slezané se v 11. minutě ujali vedení, když po Linhartově přihrávce zamířil do odkryté branky Adamský. Za 85 vteřin se domácí radovali z vyrovnání po gólu Kanaďana McMillana. Ve 38. minutě zajistil Ocelářům plný bodový zisk trefou v přesilovce obránce Roth, který využil toho, že byl gólman Herniksen bez hokejky.

Hokejová Liga mistrů
Skupina B:
HC Kometa Brno - Stavanger Oilers 4:3 v prodl. (1:2, 0:1, 2:0 - 1:0)
Branky a nahrávky: 20. T. Svoboda (Zaťovič, Havránek), 42. J. Hruška (Nahodil, H. Zohorna), 47. Dočekal (Vincour, Krejčík), 62. Zaťovič (Čiliak) - 2. Soares (Gedig, Romano), 12. Reed (M. Söberg, K. Forsberg), 36. Medhus. Rozhodčí: Baluška (SR), Šír - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 3:9. Využití: 2:1. Diváci: 3652.
Brno: Čiliak - Krejčík, O. Němec, Gulaši, Štencel, Malec, Bartejs, F. Král - T. Svoboda, J. Hruška, Haščák - Zaťovič, H. Zohorna, Vincour - J. Káňa II, Nahodil, Mallet - Havránek, R. Zohorna, Dočekal - Gajarský. Trenéři: L. Zábranský st., Pokorný a Haken.
Malmö - KalPa Kuopio 6:2
Skupina D:
Esbjerg Energy - HC Oceláři Třinec 1:2 (1:1, 0:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 12. McMillan (Fine, Bruggisser) - 11. Adamský (Linhart, Martin Růžička), 38. Roth (Martin Růžička, Marcinko). Rozhodčí: Kingses (Maď.), Grumsen - Kröyer, Jensen (všichni Dán.). Vyloučení: 4:5. Využití: 0:1. Diváci: 1013.
Třinec: Hrubec - Krajíček, Adámek, Roth, Linhart, D. Musil, M. Doudera, Haman - Martin Růžička, Marcinko, O. Kovařčík - Adamský, Polanský, Petružálek - Irgl, Rákos, Dravecký - Svačina, Cienciala, Hrňa - M. Kovařčík. Trenéři: Varaďa a M. Zadina.
Skupina E:
Växjö Lakers - Bílí Tygři Liberec 6:3 (1:0, 2:2, 3:1)
Branky a nahrávky: 11. Netterberg (Bohm, P. Andersson), 27. E. Petersson (J. Persson, Pesonen), 28. Martinsson (Rosén, Lundberg), 55. Röndbjerg (Fröberg), 57. Röndbjerg, 59. Rosén - 36. Bakoš (Bulíř, Pyrochta), 37. P. Jelínek (Bakoš, Ševc), 43. Hrabík. Rozhodčí: Schukies (Něm.), S. Persson - Lundgren, Löfgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 10:10, navíc Jašek (Liberec) 10 min. Využití: 2:1. Diváci: 5350
Liberec: Will (28. Stezka) - Pyrochta, Ševc, Plutnar, Šmíd, Jánošík, Derner, Mojžíš - Lakatoš, P. Jelínek, L. Krenželok - Bakoš, Bulíř, Ordoš - J. Stránský, Jašek, Bartovič - Hrabík, Vantuch, J. Vlach - D. Špaček. Trenéři: Pešán a Mlejnek
Skupina F
TPS Turku - Mountfield Hradec Králové 3:1 (0:0, 2:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 31. I. Filppula (Lindsten), 39. Väyrynen (Forsström, Ekestahl-Jonsson), 58. Nurmi - 57. Gregorc (Jaroslav Bednář). Rozhodčí: Halm (Nor.), Pajula - Neva, Sormunen (všichni Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 0:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 2812.
Hradce Králové: J. Sedláček - Gregorc, F. Pavlík, Vydarený, Rosandič, Graňák, Cibulskis, Barák, Čáp - Jaroslav Bednář, Koukal, Cingel - J. Dvořák, Kukumberg, Šimánek - Miškář, Džerinš, Jirásek - Köhler, Zigo, Vopelka. Trenéři: V. Sýkora, Hynek a T. Martinec.
Nottingham - Bern 4:2