Rubriky:

Ostatní

Živě

Zabednit a pryč! Irma se týkala i českého dvojnásobného mistra světa

12. září 2017 17:31

Hokejový útočník Jan Hlaváč, který žije s rodinou již řadu let na Floridě, v minulých dnech se svými blízkými ujel před hurikánem Irma do Jižní Karolíny. Odtud sledovali, jak živel jižní pobřeží USA pustoší. Nakonec si mohl dvojnásobný mistr světa oddechnout, neboť jejich dům v Bradentonu příliš poničen nebyl.

 

Jan Beneš, hcsparta.cz

"Zabednili jsme okna a všechno ostatní a chtěli jsme zůstat doma. Ale v sobotu ráno, když se vše stočilo na západ, na nás, a bylo to docela silné - trojka - tak jsme se rozhodli, že odjedeme," řekl Hlaváč ČTK.

Rychle sbalili nejnutnější věci a vyrazili autem na sever. "Několik milionů lidí se stěhovalo, takže bylo docela složité najít volný hotel. Ubytovali jsme se a koukali (v televizi) na to, co se tam děje," líčil čtyřicetiletý útočník poslední dny.

I když se teprve dnes vrací domů, ví, že dům mají v pořádku. "Náš soused, starousedlík, nikam nejel, takže jsem s ním mluvil. Nakonec jsme měli štěstí, že se to zmenšilo na dvojku a ještě nás to nevzalo úplně. Barák je v pohodě," oddechl si Hlaváč. Popadané stromy bere jako to nejmenší. "Ještě než jsem odjel, tak jsem nechal koruny větších stromů posekat. Nejde proud a ještě tři čtyři dny nepůjde, ale to je to nejmenší," řekl.

Přestože hurikán na město neudeřil s takovou intenzitou, jak se předpokládalo, odjezdu Hlaváč nelituje. "Děti se bály, takže jsme radši sedli do auta a jeli," podotkl útočník, který v minulých dvou sezonách vždy v závěru extraligy posílil pražskou Spartu.

"Nejhorší bylo, že bouře pokrývala celou Floridu, takže nebylo kam jet. Muselo se až do Karolíny a hodně známých jelo třeba až do Severní Karolíny," řekl Hlaváč, jenž zvažoval, že by odletěl ještě dál. "Jenže už od pondělí letenky nebyly, žádné jsme nesehnali," uvedl.

NHL, hráči a floridské kluby dají milióny

Zástupci NHL, hráčské asociace NHLPA a floridských klubů Tampa Bay Lightning a Florida Panthers věnují 2,7 miliónu dolarů (zhruba 59 miliónů korun) obyvatelům Floridy postiženým hurikánem Irma.

Nejen fanoušci mohou přispět prostřednictvím nadací obou celků, které navíc uspořádají charitativní sbírku v nadcházejících přípravných zápasech před sezonou.

Při řádění hurikánu přišlo na Floridě o život nejméně šest lidí. Více než polovina obyvatel státu je bez elektřiny. Výši škod úřady zjišťují.

ČTK

Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.