Rubriky:

Reprezentace

Živě

Zadina, Nečas a Kaut opět pospolu. Nevyšlo jim to, posteskl si kouč mladíků

3. ledna 2019 09:41 - Victoria

Ani znovuzařazení hvězd týmu do jedné lajny nepomohlo. Čeští mladíci jedou domů. Čtvrtfinále MS je konečnou stanicí, i když medaile pro tým, který se jevil jako relativně silný, nebyla daleko. Proti Američanům bojovali hokejisté do 20 let o postup až do závěrečných sekund, porážku 1:3 však neodvrátili. V týmu i kolem něj se rozhostilo zklamání.

 

JONATHAN HAYWARD, ČTK/AP

"Myslím si, že Američané byli hratelní. Měli spoustu střel a šancí, ale opírali jsme se o skvělého brankáře. Potřebovali jsme zabrat vepředu, jenže střel jsme si vytvořili málo," hodnotil čtvrtfinále kouč Václav Varaďa.

Jeho hráči se málo tlačili do brankoviště. "Po kontaktním gólu jsme se nadechli k závěrečnému tlaku. I když jsme tam neměli moc velkých šancí, Američané zblokovali spoustu střel a stále hrozili z brejků. Kluci zápas odmakali, nic nevypustili," pokračoval trenér.

Češi Jakub Lauko a brankář Lukáš Dostál po prohře s Američany.

JONATHAN HAYWARD

Ročník 1999, s nímž v kategorii do 18 let vyhrál v létě 2016 Memoriál Ivana Hlinky, znovu převzal před sezonou. Toužil konečně přivézt z mistrovství světa dvacítek medaili... Aspoň že se nekonaly žádné problémy s udržením, případný pád by byl před příštím šampionátem na českém území drsný.

První třetina proti Američanům byla z pohledu trenérů velmi dobrá. "Drželi jsme Američany na odstup. Myslím, že jsme byli i trochu lepší v pohybu, hlavně v útočném pásmu, kde oni nevěděli, co mají pokrývat. Udělali jsme ale individuální chybu v situaci tři na tři. Ve druhé třetině pak bohužel další, hráč jel sám na bránu a zvýšil na 2:0. Těsně předtím jsme přitom měli samostatný nájezd Ondry Machaly, který mohl srovnat. Možná by ten zápas pak byl jiný. Oni svoji šanci využili, my ne," řekl trenér českých juniorů.

Až do samého závěru držel naději na postup skvěle chytající Lukáš Dostál. "Odchytal skvělý turnaj. V podstatě ve všech utkáních měl jistotu a sebedůvěru a i tím celé mužstvo nabíjel," chválil Varaďa. "Věděli jsme, že musíme hrát bez chyb a opřít se o kvalitního brankáře, abychom měli šanci proti top týmům vyhrát. Dneska jsme tu šanci měli, ale nedokázali jsme si poradit v zakončení," dodal.

Na čtvrtfinále znovu složil dohromady hlavní ofenzívní esa týmu Filipa Zadinu s Martinem Nečasem a Martinem Kautem. "Nechtěli jsme je zatížit a dát je do kupy hned. Chtěli jsme, ať se zase adaptují na juniorský hokej a ať zvednou své spoluhráče, s kterými ještě nehráli. Doufali jsme, že navážou na branky a dobrá střídání z utkání proti Dánsku, ale nevyšlo jim to. Góly jsme od nich potřebovali," prohlásil Varaďa.

Jan Kern a brankář Lukáš Dostál v utkání s Američany.

JONATHAN HAYWARD

Sami hráči přiznali, že od sebe čekali víc. Stejně to vnímal také Varaďa. "Samozřejmě že jsme čekali víc. Někteří hráči mě mile překvapili, od některých jsem opravdu čekal víc. Určitě to v nich je, ale na tomhle turnaji to neukázali. Ale nerad bych teď - hodinu po zápase - jmenoval hráče, kterým to nelepilo a kterým o něco víc. Nechal bych to na podrobnější analýzu," uvedl.

V průběhu utkání se český kouč několikrát rozčiloval na rozhodčí. "Já se nerad vymlouvám na rozhodčí a nebudu to dělat. Určitě ale rozhodčí některé fauly přehlédli a mohli americký tým poslat do čtyř, potažmo i do tří. Přesilovkou jsme si ve třetí třetině pomohli a možná to v tomhle zápase bylo právě o tom," řekl Varaďa.

Přes čtvrtfinálovou porážku byl rád, že hráči mohou z dějiště šampionátu odcestovat se vztyčenou hlavou. "Turnaj odmakali, dřeli, blokovali střely, nedostávali jsme moc gólů a měli skvělého gólmana. Myslím, že nám chyběl krůček k postupu mezi nejlepší čtyři. Chtěli jsme hrát o medaili a věřil jsem, že tým je natolik silný, aby o ni hrál."

Sám Varaďa se vrátí k plnění klubových povinností jako hlavní kouč extraligového Třince. "Teď toho mám plné kecky. Musím říct, že celý realizační tým včetně kustodů a všech lidí kolem týmu jel nonstop, staral se o hráče zleva zprava. Strávili jsme spoustu času nad videi a přípravou na zápasy, které byly velmi dobré, ale finální utkání nám prostě nevyšlo, proto z toho není postup," uzavřel Varaďa.

MS hokej do 20 let: program, online přenosy, tabulky
vap, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace


Fortuna liga 2019/2020

Během podzimní části letošního ročníku Fortuna ligy se od 12. 7. do 14. 12. 2019 odehraje celkem dvacet kol. Titul obhajuje Slavia, prvoligovým nováčkem jsou České Budějovice.