Živě

Hokejista a hory. Slováci představili podobu medailí pro MS

10. dubna 2019 17:47 - Bratislava/Praha

Kdo si 26. května pověsí na krk sadu unikátních medailí pro nadcházející mistrovství světa? To je otázka, která hokejové příznivce zajímá nejvíce. Na odpověď si ale budou muset fanoušci ještě nějakou dobu počkat, měsíc před startem šampionátu se však mohou alespoň pokochat podobou cenných kovů. Dominuje jim hokejista, puk a slovenské hory na pozadí.

 

Sukup/SZĽH Ján, ČTK

Mistrovství světa startuje za měsíc 10. května. Fanoušci už se nemohou dočkat mezinárodních soubojů na ledové ploše. Pro tři nejlepší týmy jsou připraveny sady medailí vždy po 33 kusech. Slováci nyní veřejnosti představili podobu těchto unikátních kousků, jak je označil sám autor návrhu Peter Packaň.

"Při jejich tvorbě jsem dostal volnou ruku. Za hlavní motiv jsem vedle postavy hokejisty zvolil slovenské hory. Do návrhu jsem je zakomponoval netradičně - výřezem, díky kterému je medaile i přes klasický kulatý tvar unikátní," uvedl Packaň na dnešním představení medailí v Bratislavě.

Organizátoři mistrovství světa v hokeji představili v Bratislavě medaile pro tři nejlepší týmy MS. Cenným kovům dominují postava hokejisty a motiv slovenských hor.

Sukup/SZĽH Ján, ČTK

Podoba medailí se řídí striktními pravidly nastavenými mezinárodní hokejovou federací IIHF. Podle regulí je nutné dodržet kulatý tvar a přesnou velikost i hmotnost. Váha jedné medaile je přibližně 350 gramů. Vyrobeny jsou se slitin mědi a zinku, povrch je upravován niklováním, zlacením a patinováním.

"Medaile jsou společně s pohárem pro mistry světa nejzásadnější věcí na šampionátu. Jsme rádi, že jsme opět vytvořili unikátní medaile, které budou jejich držitelům připomínat zem a město, kde o jejich zisk bojovali. To byl náš hlavní cíl," uvedl ředitel organizačního výboru Igor Nemeček. "Chtěli jsem, aby medaile byly krásné. Stejně tak si přejeme, aby byl krásný i celý šampionát," dodal.

pb, ČTK, Sport.cz

Časová osa: Reprezentace

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utkala se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.