Česko - Kanada 1:7Čeští mladíci ukončili neprůstřelnost kanadského suveréna. Stejně ale schytali výprask

Břeclav/Piešťany

Vysokou prohrou 1:7 se suverénní Kanadou zakončila česká hokejová osmnáctka svoji účast ve skupině Hlinka Gretzky Cupu v Břeclavi. Zámořští hokejisté sice poprvé na turnaji inkasovali, gól jim vstřelil na začátku závěrečné třetiny kapitán domácího výběru Michal Gut, přesto ale s přehledem stejně jako proti Finsku a Švýcarsku dotáhli další duel do vítězného konce a s devíti body se stali vítězi skupiny. Spolu s nimi postupují do semifinále Finové, svěřenci trenéra Karla Berana si zahrají v pátek o páté místo s USA.

Gólovou radost si čeští hokejisté do 18 let užili v utkání s Kanadou jen jednou.

Češi po odpoledním vítězství Finska nad Švýcarskem ztratili i teoretickou naději na postup do semifinále. Kanaďané, kteří v úvodních dvou zápasech turnaje vstřelili 14 gólů a neinkasovali, i proti domácímu týmu potvrdili svou sílu.

Brankář Jan Bednář odolával do 19. minuty, kdy po přihrávce Jamieho Drysdalea otevřel zblízka skóre Cole Perfetti. Dvě vteřiny před koncem úvodní části zvýšil v přesilovce čtyř proti třem Quinton Byfield, který v 27. minutě upravil na 3:0. Tentokrát v klasické početní výhodě pokořil Bednáře fintou s hokejkou mezi nohama.

Ještě ve druhé třetině zvýšil na 4:0 Connor McClennon. Po 67 sekundách závěrečného dějství se prosadil dorážkou vlastní střely Michal Gut a Kanada poprvé na turnaji inkasovala. Vysokou výhru favorita zajistili ještě Hendrix Lapierre, který se prosadil z úniku ve vlastním oslabení, Ridly Greig a Jean-Luc Foudy.

"Kanada je kvalitní soupeř. Mají velmi silný mančaft, jak prokázali proti Finům i Švýcarům. Zlomový moment byl druhý gól po úplně zbytečném faulu. Potom jsme dostali i čtvrtý gól po dalším zbytečném faulu a navíc jeden gól v oslabení soupeře. Tohle si proti tak silnému mužstvu nesmíme dovolit," řekl trenér Beran webu turnaje.

Kanada, která na 29. ročníku turnaje útočí na třetí triumf za sebou a celkově už na třiadvacátý, bude hrát v pátečním semifinále se Švédskem. Druhou dvojici tvoří Rusko s Finskem.

Hlinka Gretzky Cup hokejistů do 18 let:
Skupina A (Břeclav):
Švýcarsko - Finsko 0:6 (0:2, 0:3, 0:1).
Česko - Kanada 1:7
Branky: 42. Gut - 20. a 27. Byfield, 19. Perfetti, 35. McClennon, 45. Lapierre, 51. Greig, 54. Foudy