Rusko U18 - Česko U18 11:1Mladí Češi dostali na hokejovém MS nařezáno. Nepomohlo ani střídání brankářů

Čeští hokejisté nezvládli své poslední vystoupení ve skupině B na mistrovství světa hráčů do 18 let, ve Friscu prohráli s Ruskem vysoko 1:11. Češi už po první třetině nabrali třígólové manko, zkusili vystřídat brankáře, ale skóre dál narůstalo, i když Šatného mezi tyčemi nahradil Suchánek. Češi obsadí ve skupině B čtvrté místo a ve čtvrtfinále je téměř jistě čeká Kanada. Hattrickem se v utkání blýskl ruský supertalent Mičkov.

Čeští gólmani nebudou na zápas hokejového MS hráčů do 18 let s Ruskem vzpomínat rádi. V brance se obejvila jednička i dvojka, přesto Češi inkasovali jedenáct gólů.

Pokud měla česká osmnáctka v plánu držet s favoritem co nejdéle krok a bezbrankové skóre, měla brzy jasno, že tohle svěřencům trenéra Jakuba Petra nevyjde. Po necelé minutě a půl totiž Olivera Šatného v české brance překonal střelou zápěstím z ostrého úhlu šestnáctiletý talent Matvej Mičkov.

Pak sice český tým přežil bez úhony vyloučení Jiříčka, ale na začátku čtrnácté minuty už Prochor Poltapov pojistil náskok Rusů, když sám před Šatným nezaváhal. A do konce první třetiny bylo s Čechy ještě hůř. Necelé tři minuty před první sirénou potrestal vyloučení Svozila za nedovolené bránění křídelník první lajny Ivan Mirošničenko.

Nepovedená první třetina měla za následek střídání v české brance. Do hry se dostal náhradní gólman Tomáš Suchánek. Kliku měl ve 27. minutě brankář Sborné, když po zakončení Svozila zvonila branková konstrukce. Na opačné straně se hnal na Suchánka sám Jurov, ale úspěšný nebyl.

Sotva se však zápas zlomil do druhé poloviny, poprvé lovil touš ze sítě i druhý český brankář. Tým trenéra Petra sice ustál další oslabení bez úhony, jenže když se začalo hrát v plném počtu, Koromyslov nahodil od modré čáry puk a ten se zastavil až v síti. Gólmanovi zakryl výhled Jurov.

Netrvalo dlouho a přišla i první česká radost, když puk do ruské sítě dopravil po ráně Davida Moravce Jakub Kos. Trefa se ještě kontrolovala u videa, ale gól platil.

Čeští hokejisté ve skupině B na mistrovství světa hráčů do 18 let prohráli vysoko s Ruskem a ve skupině skončili čtvrtí. Rusové měli v utkání jasně navrch, čisté konto však neudržel ani jejich gólman Sergej Ivanov.

Rusové si ale velmi rychle vzali čtyřbrankový náskok zpět, když se do listiny střelců zapsal Dmitrij Katělevskij - 5:1. Poměr střel ve druhé třetině vyzníval jasně pro Rusy poměrem 12:5. I v této části hry nakonec vstřelili Rusové tři branky, když se při vyloučení Svozila za nebezpečnou hru vysokou holí prosadil Poltapov a zaznamenal svůj druhý gól v utkání.

Brankostroj ruského týmu pokračoval. Ve 46. minutě se další parádou blýskl Mičkov a bylo to 7:1. Netrvalo dlouho a osmou trefu do české sítě zaknihoval Fjodor Svečkov. Stejný hráč přidal v pětiminutové přesilovce po vyloučení Marcela Marcela devátou branku ruského výběru. Nakonec Češi neunikli ani potupné desítce, když jejich chybu při rozehrávce potrestal Jurov.

Tečku za zápasem udělal Mičkov, který dovršil hattrick. Zaznamenal už svůj devátý gól na turnaji, je jednou z největších hvězd šampionátu a experti mu věští velkou budoucnost.

MS hokejistů do 18 let
Skupina B
Rusko - Česko 11:1 (3:0, 3:1, 5:0)
Branky a nahrávky: 2. Mičkov (Čibrikov, Novikov), 14. Poltapov, 18. Mirošničenko (Jurov), 31. Koromyslov (Jurov, Čibrikov), 34. Katělevskij (Lazutin, Grudinin), 39. Poltapov (Ivancov, Mičkov), 46. Mičkov (Poltapov, Ivancov), 48. Svečkov (Jurov), 52. Svečkov (Čibrikov, Mirošničenko), 58. Jurov, 59. Mičkov (Kvočko, Ivancov).- 33. Kos (D. Moravec, Brabenec). Rozhodčí: Kohlmüller (Něm.), MacFarlane – Hancock, Richardson (všichni USA). Vyloučení: 1:6, navíc Marcel (ČR) 5 min. a do konce utkání. Využití: 0:3. Diváci: 1989.
ČR: Šatný (21. Suchánek) - D. Moravec, Jiříček, Svozil, Pinkas, Šedivý, Ticháček, Špaček - G. Szturc, Chmelař, Marcel - Brabenec, Kos, Ryšavý - P. Moravec, J. Altrichter, Kulich - Pajer, Šapovaliv, Slavíček - D. Skuhrovec. Trenéři: Jakub Petr, Tomáš Martinec a Radim Skuhrovec.
USA – Finsko 5:4 v prodl. (1:2, 2:0, 1:2 - 1:0)
Branky: 9. Duke, 22. Stramel, 34. Howard, 60. Gallagher, 61. Pastujov – 9. Koivunen, 17. Järvelä, 41. Tuomaala, 54. Yliniemi.
Lotyšsko - Švédsko 0:7 (0:1, 0:1, 0:5)
Branky: 5. a 41. Strömgren, 46. a 49. Robertsson, 28. Sjöberg, 58. I. Rosén, 60. L. Persson.
Kanada - Bělorusko 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 6. a 25. Wright, 22. a 54. McTavish, 19. Zellweger – 35. Loško, 58. I. Morozov.