Švédsko - Česko 5:2Čeští junioři nestačili na Švédy, ve čtvrtfinále MS vyzvou Kanadu

Montreal

Čeští hokejisté prohráli ve svém závěrečném vystoupení v základní skupině A se Švédskem 2:5 a ve čtvrtfinále letošního MS hráčů do dvaceti let narazí v noci z pondělí na úterý od 2:00 středoevropského času na domácí Kanadu. Výběr Tre Kronor rozhodl o vítězství již v první třetině, kdy třikrát skóroval. Hattrickem se v utkání blýskl útočník Jonathan Dahlén.

Švédský útočník Jonathan Dahlén překonává českého brankáře Daniela Vladaře v zápase MS hráčů do 20 let.

Češi potřebovali dosud suverénní Švédy porazit, aby mohli pomýšlet na druhou příčku, jenže úvod utkání jim vůbec nevyšel. Již po 37 vteřinách se Seveřané dostali do přečíslení dva na jednoho, Ahlovu střelu Vladař jen vyrazil a dojíždějící Asplund neměl s dorážkou problémy. V 7. minutě mohl srovnat zblízka Kaše, puk ale skončil těsně vedle tyče.

Národní tým postupně hru vyrovnal, jenže v 9. minutě už prohrával o dva góly. Asplund předložil v přesilovce puk Dahlénovi a ten ho dopravil za Vladařova záda. Výběr tří korunek převyšoval český celek v rychlosti a do přestávky udeřil ještě jednou, když si puk nešťastně srazil bruslí do vlastní branky Jašek.

V prostřední části hry se Češi snažili o korekci nepříznivého stavu, k dispozici měli tři početní výhody, ani jednu však nevyužili. Naopak počtvrté se radovali Švédové, když  Dahlén v úniku propasíroval kotouč do sítě.

Češi jdou na Kanadu

Když ve 44. minutě Dahlén završil po individuální akci hattrick, vypadalo to na debakl. Jenže svěřenci trenéra Jakuba Petra v závěru hrozivé skóre zmírnili. Nejprve sice neproměnili dvojnásobnou přesilovku, pak ovšem dotlačil kotouč do branky Kaše a necelé tři minuty před koncem se od modré čáry prosadil v početní výhodě Hronek.

Švédové zůstali ve skupině A stoprocentní a čeká je čtvrtý celek skupiny B Slovensko, jež podlehlo Rusům 0:2. Český tým skončil třetí a v boji o semifinále play off narazí na jednoho z hlavních favoritů Kanadu, jež v sobotu v zámořském derby podlehla USA 1:3. Definitivně o tom rozhodl duel mezi Švýcarskem a Finskem, který úřadující mistři světa vyhráli 2:0.

Švýcaři obsadili ve skupině A čtvrtou příčku a utkají se s USA. Dánsko čeká souboj s Ruskem, Suomi navzdory poslednímu vítězství budou hrát jen o udržení proti Lotyšsku.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let:
Skupina A (Montreal):
Švédsko - Česko 5:2 (3:0, 1:0, 1:2)
Branky a nahrávky: 1. Asplund (Ahl, Pettersson), 9. Dahlén (Asplund, A. Nylander), 17. Lööke (Karlström, Bernhardt), 38. Dahlén (Karlström), 44. Dahlén (A. Nylander, Kylington) - 54. D. Kaše (Kurovský), 58. Hronek (D. Kaše, F. Chlapík). Rozhodčí: Sheva (USA), Sidorenko - Goljak (oba Běl.), Haurum (Dán.). Vyloučení: 7:5. Využití: 2:1. Diváci: 6259.
ČR: Vladař - Kalina, Hronek, Hrdinka, Zbořil, D. Krenželok, Vála, Budík - D. Kaše, M. Špaček, Kurovský - Jašek, F. Chlapík, Koblížek - A. Musil, Nečas, Š. Stránský - Suchý, Šoustal, K. Reichel. Trenéři: Jakub Petr, Jiří Dopita a Petr Svoboda.
Finsko - Švýcarsko 2:0 (0:0, 2:0, 0:0)
Branky a nahrávky: 25. Räsänen (Vesalainen, Tolvanen), 34. Tolvanen (Saarijärvi, Räsänen). Rozhodčí: Burchell (USA), Linde - Dahmen (oba Švéd.), Suchánek (ČR). Vyloučení: 1:4. Využití: 1:0. Diváci: 4013.
Skupina B (Toronto):
USA - Kanada 3:1 (2:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 5. White (Greenway, Keller), 7. Greenway (Keller, McAvoy), 34. Bracco (Lindgren, Greenway) - 29. Chabot (D. Strome, Barzal). Rozhodčí: Salonen (Fin.), Stricker - Fluri (oba Švýc.), Palej (Rus.). Vyloučení: 6:8, navíc Kunin (USA) 5 min. a do konce utkání. Využítí: 2:1. Diváci: 18 584.
Rusko - Slovensko 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky a nahrávky: 30. Gurjanov (Kvartalnov, Karnauchov), 50. Trenin (Urakov, Beljajev). Rozhodčí: Šír (ČR), Rohatsch - Kohlmüller (oba GER), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 2:3. Využití: 1:0. Diváci: 5269.