Čeští hokejisté neuspěli ani proti Finsku

STOCKHOLM

Česká hokejová reprezentace prohrála ve svém druhém zápase na Švédských hrách s Finskem 1:5. O jediný gól úřadujících mistrů světa, a první na turnaji, se v pátek postaral až ve třetí třetině kapitán David Výborný. Seveřané o triumfu rozhodli v přesilových hrách, ve kterých překonali brankáře Milana Hniličku hned čtyřikrát.

Pochmurné vystoupení předvedla včera česká hokejová reprezentace ve stockholmské hale Globen. S Finskem čtyřikrát inkasovala v oslabení a po snížení Výborného dostala ještě jeden gól navrch.

Ofenzivní marnost přepadla při vystoupení ve Skandinávii svěřence trenéra Aloise Hadamczika. Až po 110 minutách a 46 vteřinách účinkování na posledním turnaji Euro Hockey Tour dokázali Češi díky pohotové ráně svého kapitána vstřelit gól.

Do duelu se Suomi nastoupili čeští hokejisté zakřiknutě, v útoku bez důrazu a v defenzívě s přemírou zbytečných faulů. Finové před poloprázdným hledištěm bez milosti trestali české chyby, které v první třetině vyráběla hlavně obranná dvojice J. Novák, M. Čech.

"Výkon mužstva v utkání mě hodně zklamal. Ukázalo se, že někteří hráči nejsou připraveni na hru plnou osobních soubojů, kontaktů, v rychlosti," připustil Hadamczik.

Národní tým si navíc nepadl do oka s přísným posuzováním švédského sudího Vinnerborga a za opakované prohřešky pykal. K častým pobytům na trestné lavici se přidaly i individuální výpadky. Při tříbrankové ztrátě měli Češi také smůlu, když Kutlák trefil pouze tyč, další šance pochytal vynikající Norrena.

Třetí zápas čeká národní tým v sobotu

"Nemůžeme si dovolit tolik faulů, ale to vyplývalo ze slabší připravenosti kluků na styl soupeře. Finové měli navrch, my jen těžko hledali cestu k jejich brance a nedokázali jsme ani čelit dobře sehraným přesilovkám," řekl Právu kouč.

Hadamczikovi se v závěru neosvědčily ani změny v sestavení útoků, až za stavu 0:4 slavila úspěch spolupráce Hlaváče s Výborným. Na zvrat ale český tým nemohl pomýšlet. Za pouhých 93 sekund dal výsledku trpkou konečnou podobu Santala.

Třetí zápas čeká národní tým v sobotu od 12 hodin proti Rusku, o dva dny později si reprezentanti zopakují duel s Finy o konečné třetí místo v pořadí EHT.

Česká republika - Finsko 1:5 (0:2, 0:1, 1:2)
Branky a nahrávky: 51. Výborný (Hlaváč) - 2. Peltonen (Nummelin, Viuhkola), 16. Kerman (Kukkonen, Rita), 26. Hentunen (Viuhkola, Berg), 46. Viuhkola (Hentunen, Nummelin), 53. Santala (Hahl). Rozhodčí: Vinnerborg - Karlsson, Ulriksson (všichni Švéd.). Vyloučení: 11:8. Využití: 0:4. Diváci: 1500.
Česká republika: Hnilička - Z. Michálek, Hejda, Škoula, Krajíček, Hunkes, Kutlák, J. Novák, M. Čech - Balaštík, Výborný, Hlaváč - Tenkrát, J. Hlinka, Bednář - Kudrna, Peterek, Hubáček - Irgl, Štefan, Prorok. Trenéři: Alois Hadamczik, Josef Paleček a František Musil.
Finsko: Norrena - Nummelin, Berg, Kukkonen, Mäntylä, Saravo, Luoma, Malmivaara, Kontiola - Hentunen, Viuhkola, Peltonen - Kallio, M. Koivu, Rita - Kerman, Santala, Hahl - J. Ruutu, Pirnes, Valtonen. Trenér Erkka Westerlund.