Rubriky:

Reprezentace

Petr končí u dvacítky! Jednalo se i o návratu Hadamczika, juniory ale bere úspěšný extraligový kouč

6. března 2017 13:46 - Praha
(Aktualizováno: 6. března 2017 14:45)

Novým trenérem české hokejové reprezentace do dvaceti let byl jmenován kouč Liberce Filip Pešán. Ve funkci tak nahradil Jakuba Petra, jemuž vypršel kontrakt. Rozhodl o tom výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje (ČSLH), na jehož dubnovém zasedání předloží Pešán svůj návrh realizačního týmu, s nímž by chtěl spolupracovat.

 

Vlastimil Vacek, Právo

„Je pro mě velkou ctí a výzvou pracovat s budoucností českého hokeje, nabídku jsem s díky přijal. Zároveň se však samozřejmě jedná o velký závazek, čehož jsem si vědom. Vím také, že se tato funkce bude zároveň určitým způsobem překrývat s mou pozicí v klubu, zejména pak v období mistrovství světa a během kempu před ním. Máme však dostatečně kvalitní realizační tým, který pod vedením Karla Mlejnka (asistent trenéra v Liberci) situaci plnohodnotně zvládne," uvedl Pešán v tiskovém prohlášení.

Výkonný výbor v pondělí rozhodoval v tajném hlasování, ve hře byl i bývalý trenér seniorské i juniorské reprezentace Alois Hadamczik. Čtyřiašedesátiletý kouč jako poslední dovedl českou dvacítku k medaili na MS, v roce 2005 získal bronz.

Členové výkonného výboru ale dnes upřednostnili Pešána. „Je pravda, že pánové Hadamczik a Pešán byli jedinými dvěma kandidáty. Hlasování sice nedopadlo jednomyslně, ale jednoznačně ano," řekl Sport.cz tiskový mluvčí ČSLH Zdeněk Zikmund.

Pro Pešána nebude práce u mládežnického reprezentačního výběru novinkou. Kouč extraligových šampiónů z Liberce vedl v sezónách 2013/14 a 2014/15 národní tým do devatenácti let. Pak se však soustředil jen na práci u Bílých Tygrů, jejichž je nejen hlavním trenérem, ale i sportovním ředitelem.

Loni Severočechy dotáhl k Prezidentskému i Masarykovu poháru, nyní trofej pro vítěze základní části obhájil a před play off patří Tygři k hlavním adeptům na titul. Pod Ještědem bude Pešán působit dál, k tomu ale nyní povede i juniorskou reprezentaci.

Petr, jenž vede i extraligové Vítkovice, přešel k dvacítce po dvou letech strávených u osmnáctky. S ní dosáhl v roce 2014 obrovského úspěchu, když tým okolo Davida Pastrňáka či Jakuba Vrány získal na MS senzační stříbro.

Třiačtyřicetiletý Petr působil u juniorského národního týmu poslední dvě sezóny. Na obou světových šampionátech s mužstvem postoupil ze základní skupiny do čtvrtfinále, v něm ale vždy vypadl (letos s Kanadou, loni se Spojenými státy americkými).

Z první ligy se nebude sestupovat, soutěž se rozšíří

Výkonný výbor ČSLH v pondělí zároveň odsouhlasil, že se od příští sezóny z první hokejové ligy nebude sestupovat. Do WSM ligy v příštích třech letech vždy přibude nejlepší tým z druhé ligy.

„Úprava vytváří prostor pro širší zapojení juniorů ve druhé nejvyšší soutěži a zjednodušení jejich přechodu do dospělého hokeje. Současně klubům umožní, aby zařazením mladých hráčů šetřily náklady," uvedl prezident hokejového svazu Tomáš Král.

Tuzemskou druhou nejvyšší soutěž nyní hraje čtrnáct mužstev, v roce 2020 tedy bude mít šestnáct účastníků a zástupci ČSLH následně rozšíření vyhodnotí a rozhodnou o dalším postupu.

škv, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace