Rusko - Česko 3:0Ani po pěti letech čekání na medaili nekončí! Češi na MS vypadli ve čtvrtfinále s Rusy

9. Orlov 1 : 0
14. Kučerov 2 : 0
54. Panarin 3 : 0

Paříž

Rvali se, do poslední chvíle bojovali, jenže stejně to nestačilo. Česká hokejová reprezentace vyšla ve čtvrtfinále mistrovství světa v Paříži střelecky naprázdno, Rusku podlehla 0:3 a končí tak ve stejné fázi turnaje jako loni v Moskvě. Svěřenci kouče Jandače letos na šampionátu porazili ze silných týmů jen Finsko. Čekání na medaili z MS se tak prodlužuje, naposledy se to povedlo v roce 2012, kdy trenér Hadamczik dovedl národní tým k bronzu.

Český brankář Pavel Francouz překonán, raduje se ruský útočník Nikita Kučerov.

Čeští fanoušci při čtvrtfinále MS

Jandačova družina si chtěla dát záležet na vstupu do utkání, které jí v dosavadním průběhu turnaje příliš nevycházely, a proti Rusku nezačala vůbec špatně. Červenka s Plekancem si ale na gólmana Vasilevského nepřišli. A když se v 7. minutě objevil v ideální pozici v mezikruží Pastrňák, místo střely ještě hledal spoluhráče a bylo po šanci.

Ještě v tomtéž střídání zamířil útočník Bostonu na trestnou lavici, v následné přesilovce sborné neudržel Francouz, který dostal v brance Česka přednost před Mrázkem, střelu Plotnikova, po mele v brankovišti se však skóre neměnilo. 13 vteřin po Pastrňákově návratu na led už ale ano. Orlov naskočil ze střídačky do útočného pásma, najel si mezi kruhy a zamířil přesně pod Francouzovu lapačku.

Druhou přesilovku pak hráli Češi, osamocený Sobotka trestuhodně minul branku a na druhé straně měl Jandačův tým štěstí, že sborná přečíslení dvou na jednoho překombinovala. Ve 13. minutě sudí přísně potrestali Jeřábkův zákrok, který se jevil jako ukázkový bodyček a Kučerov v přesilovce po pasu od zadního mantinelu zvýšil na 2:0.

V předposlední minutě mohl v početní výhodě snížit Voráček, trefil ale tyčku. To už se českým tým musel obejít bez obránce Jeřábka, který odstoupil kvůli podezření na zlomeninu prstu na ruce. Na začátku druhé třetiny se blýsknul bleskovým přesunem k druhé tyči Francouz, čímž lapil Panarinovu tutovku.

Nepomohly ani přesilovky

Rusové se soustředili na pozornou obranu, Čechům se před Vasilevského dařilo dostávat jen velice obtížně a nedokázali si pomoct ani v přesilovkách, byť jich za první polovinu základní hrací doby měli k dispozici čtyři.

Z jejich strany jediným nebezpečným momentem druhé periody tak byl drzý průnik Hanzl, jenž však ztroskotal na ruském brankáři. A kdyby Panarin ve 39. minutě neorazítkoval horní tyčku, bylo by asi definitivně rozhodnuto.

Francouz se pak ve třetí části vytáhl při Voráčkově trestu proti Kučerovovi i Dadonovovi a pak již při hře v plném počtu si na něj nepřišel ani zblízka pálící Andronov. Naděje na obrat svitla ve 48. minutě po faulu Kučerova na Šuláka, jenže přesilovky dál nefungovaly. Panarin pak v sólovém úniku branku netrefil, proti Dadonovově dorážce se již poněkolikáté v zápase blýskl Francouz.

V 54. minutě už se však Panarin v další své velké šanci nemýlil, brejk dvou na jednoho vyřešil ideálně a bylo jasné, že pro Čechy šampionát končí. Jandačův výběr obsadil konečné sedmé místo a vyrovnal nejhorší umístění po rozdělení Československa z let 1994, 2007 a 2013.

Mistrovství světa v hokeji:
Čtvrtfinále (Paříž):
Česko - Rusko 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)
Branky a nahrávky: 9. Orlov (Plotnikov, Antipin), 14. Kučerov (Kuzněcov, Antipin), 54. Panarin (Kučerov, Kuzněcov). Rozhodčí: Lemelin (Rak.), Wehri (Švýc.) - Oliver (USA), Vanoosten (Kan.). Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 6209.
Česko: Francouz - Gudas, Šimek, Jeřábek, Šulák, Rutta, Kempný, Kundrátek - Voráček, Jan Kovář, Sobotka - Pastrňák, R. Hanzl, Červenka - Řepík, Vrána, Birner - Horák, Plekanec, T. Zohorna. Trenéři: Josef Jandač, Jiří Kalous, Jaroslav Špaček a Václav Prospal.
Rusko: Vasilevskij - Gavrikov, Kiselevič, Bělov, Antipin, Zub, Orlov, Provorov - Ničuškin, Andronov, Tělegi - Dadonov, Šipačov, Gusev - Kučerov, Namestnikov, Panarin - Barabanov, Kuzněcov, Plotnikov - Tkačov. Trenér: Oleg Znarok.