Rubriky:

Reprezentace

Reprezentační bek vzpomíná na sodu ve Švédsku, na Sibiři teď vyučuje češtinu

8. listopadu 2017 06:53 - Praha

Po uplynulém ročníku se rozhodl opustit českou extraligu a Liberec, s nímž v loňském roce vybojoval mistrovský titul, a zamířil do švédského Örebro. V něm však český hokejový obránce Ondřej Vitásek skončil ještě předtím, než sezóna začala. Obratem se dohodl na podmínkách s Chanty-Mansijskem a své premiérové angažmá v KHL si 27letý zadák pochvaluje. Jen kdyby se tým ze Sibiře nekrčil na samém chvostu tabulky Východní konference soutěže.

 

Vlastimil Vacek, Právo

Byl to pro vás velký šok, že jste si v Örebro musel balit kufry už po letní přípravě?

Šokem bych to úplně nenazval, protože jsem tam nebyl spokojený a tu situaci jsem řešil delší dobu.

Co přesně vám vadilo?

Hodně věcí. Chtěli mě učit jinak bruslit, pak mě třeba z ničeho nic poslali kvůli vytrvalosti na hodinu běhat po městě. Prostě věci, které jsem do té doby nikdy nedělal. Do toho přišly rozepře s trenéry o systému a taky byl odejit sportovní manažer, který si mě do týmu vybral. A tomu novému jsem nezapadal do konceptu. Musel jsem to řešit.

Bral jste proto jako vysvobození, když se vám ozval Chanty-Mansijsk?

Rozhodně jsem to tak vnímal. Beru to nakonec pozitivně, protože jsem se kvůli tomu dostal do Ruska, do nejlepší hokejové ligy v Evropě, kde si to užívám.

Jen výkony Jugry by mohly být lepší, ne?

Hrajeme spoustu vyrovnaných zápasů, jenže jich nakonec hodně prohrajeme, třeba gólem z poslední minuty. Když jsem do mužstva přišel, zrovna mělo sérii několika porážek a já byl hozený do řeky. Víceméně mi ani nebylo řečeno, co po mně chtějí, jen že mám hrát hokej. Tak jsem hrál hokej... (směje se)

KHL je svou úrovní o stupeň výš než česká extraliga. Jak jste si na ni zvykal?

Musím říct, že těžko. Dobré je, že v mužstvu působí Slovák Martin Štajnoch, který mi v hodně věcech pomohl. Díky němu jsem aspoň věděl, co můžu v dané situaci očekávat. Nebýt jeho, vůbec nevím, co by se dělo.

Se životem na Sibiři problémy nemáte?

Jelikož je Chanty-Mansijsk malé město (se zhruba osmdesáti tisíci obyvateli) a skoro nic v něm není, tak je to těžký. Teď tam navíc začíná zima, takže se musím teple oblékat. Stejně ale skoro pořád trénujeme nebo hrajeme zápasy, a ve volném čase se snažím co nejvíc odpočívat. Hodně si taky přes internet volám s manželkou a malou dcerou, které zůstaly doma v Česku.

Nebudou se za vámi stěhovat?

Jsme často na venkovních tripech a nechtěl jsem, aby v Chanty-Mansijsku zůstávaly samy. Potřebuju si nejdřív na Sibiři sám zvyknout, abych pak holkám mohl předat své zkušenosti. Ale určitě za mnou dorazí, manželka už je na tom s přítelkyní Martina Štajnocha i ženou Vojty Poláka, který k nám přišel před dvěma týdny, domluvená, že přiletí společně.

Jaké jsou v Chanty-Mansisjku možnosti kulturního vyžití?

Je tam postavený aquapark, do něj jsem se ale zatím ještě nevydal. S Vojtou Polákem a Martinem Štajnochem si občas zajdeme na večeři do restaurace a pokecáme, hlavně tedy o hokeji. Kousek od zimáku je navíc biatlonová dráha, na níž jsme se byli nedávno po prohraném zápase s celým týmem projít. Prohlédli jsme si střelnici i skoro celou trasu, je to tam pěkné.

Jak jste na tom s ruštinou?

Zezačátku jsem na všechno říkal jenom da (ano) a charašo (dobře), a oni to brali. Já přitom ani nevěděl, na co kývám. Ale každým dnem pochytíte něco nového, zlepšuju se. Snažím se s hráči i trenéry komunikovat, aby věděli, že mě to zajímá a nemám to na háku.

Nemáte tedy tendenci tvořit separátní jednotku a bavit se s Polákem a Štajnochem jen československy?

To vůbec ne. Vojta už hrál minulou sezónu v Čerepovci, rusky umí dobře, takže když je potřeba, všechno mi přeloží. A když už je problém, mluvím s trenéry anglicky. Popřípadě zkouším češtinu.

Úspěšně?

Někteří ruští kluci se chytají a slyší na ni.

Co už jste je naučil?

Nevím, jestli je to vhodný (směje se). Prostě taková slova, která se v hokeji hodně používají.

Jan Škvor, Libor Kalous, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Reprezentace

Filtr článků - Reprezentace