Česko - Finsko 4:3 SNZlomili prokletí! Čeští mladíci prošli na MS do semifinále

47. Vesalainen 2 : 3
58. Zadina 3 : 3
65. Nečas (rozhodující nájezd) 4 : 3

Buffalo/Praha

Zlomili prokletí, neskončili před branami semifinále, překročili práh, který je považován za hranici úspěchu. Čeští hokejisté na mistrovství světa do dvaceti let v Buffalu porazili Finy 4:3 po nájezdech a poprvé od roku 2005, kdy v Grand Forks získali bronz, mohou dosáhnout na medailové umístění. V semifinále budou ve čtvrtek hrát s mladými Kanaďany, kteří si podle očekávání snadno poradili se Švýcarskem 8:2.

Martin Kaut před finskou brankou. Uprostřed gólman Ukko-Pekka Luukkonen, vpravo Olli Juolevi.

Svěřenci trenéra Filipa Pešána v závěru třetí třetiny využili power play, k níž sáhli riskantně už tři minuty před koncem. Prodloužení nerozhodlo, v nájezdech stálo štěstí na straně Čechů, kteří před tím ve čtvrtfinále desetkrát v řadě prohráli.

Trefili se Reichel, po Nečasově pokusu se puk sotva doplížil za brankářova záda... Klika.

A gólman Kořenář finské střelce doslova uhranul...

Ale nervydrásající drama to bylo už před tím.

Do první šance se dostali ve čtvrté minutě Finové. Tolvanen uvolnil zpoza branky Vesalainena, který ale zblízka na Kořenáře nevyzrál. V sedmé minutě se radovali Češi. Při Vaakanainenově trestu se po Nečasově přihrávce trefil z levého kruhu Zadina.

Kořenář kryl nebezpečný pokus Tuuloly a Innala v dobré pozici minul. Další možnost měl Nurmi. Při Kautově vyloučení netrefil branku Räsänen. Před pauzou ještě kryl Kořenář betonem pokus Välimäkiho. Finové v prvním dějství přestříleli český tým 15:4.

Při Hájkově trestu z 23. minuty ještě nepřekonali českého gólmana Jokiharju a Tolvanen, ale po 53 vteřinách už vyrovnal Räsänen. Po Vesalainenově střele se dostal k puku, přehodil si jej na bekhend a zavěsil pod horní tyč.

Kořenář následně vyřešil několik nebezpečných situací, ale v polovině utkání podruhé inkasoval. Přes clonu vystřelil Juolevi a trefil přesně levý horní roh české branky.

Kořenář dál držel šance Pešánova výběru, který ve 35. minutě navíc vyrovnal. Do úniku se dostal Reichel, a přestože byl faulovaný, překonal Luukkonena blafákem do bekhendu.

Kořenář držel tým

Ani v závěrečném dějství Češi nedokázali eliminovat převahu Finů, a přestože Kořenář dlouho odolával, v 47. minutě už gólu nezabránil. Tolvanen proti němu sice ještě zblízka neuspěl, ale Vesalainen vzápětí doklepl puk do odkryté branky. V 56. minutě po Zadinově ztrátě puku ujel Jääskä, ale minul.

Pešán sáhl tři minuty a 10 sekund před koncem k power play a vyplatilo se mu to. Galvasovu střelu tečoval mezi Luukkonenovy betony Zadina. Prodloužení mohl odvrátit po Tolvanenově přihrávce Innala, ale sám před Kořenářem neuspěl. Na druhé straně nedotáhl únik tísněný Zachar.

Kořenář držel český tým také v nastavení, v kterém měl šanci i Hájek, sólem zahrozil Michnáč, po jehož další akci pak měl málem možnost Chytil. V rozstřelu se trefili Reichel a Nečas. Kořenáře, který v utkání kryl 51 střel, překonal z pěti exekutorů pouze Vesalainen.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Buffalu - čtvrtfinále:
Česko - Finsko 4:3 po sam. nájezdech (1:0, 1:2, 1:1 - 0:0)
Branky a nahrávky: 7. Zadina (Nečas, Hájek), 35. K. Reichel (R. Pavlík, Budík), 58. F. Zadina (J. Galvas, Nečas), rozhodující sam. nájezd Nečas - 24. A. Räsänen (Vesalainen, Juolevi), 30. Juolevi (Vesalainen, Kuokkanen), 47. Vesalainen (Tolvanen). Rozhodčí: Thompson, Tufts (oba USA) - Kilian (Nor.), Yletyinen (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. Diváci: 5109.
Česko: Kořenář - Hájek, Budík, F. Král, J. Galvas, Šalda, Vála, Hrdinka - M. Zachar, Chytil, M. Kaut - F. Zadina, Nečas, Michnáč - R. Pavlík, K. Reichel, Kurovský - Safin, Kodýtek, Lauko. Trenéři: Filip Pešán, Rostislav Vlach a Miroslav Přerost.
Finsko: Luukkonen - Heiskanen, Välimäki, Jokiharju, Juolevi, Vaakanainen, Kotkansalo - Tolvanen, A. Räsänen, Vesalainen - Koivula, Kuokkanen, Heponiemi - Tuulola, Ikonen, Innala - Nurmi, Koppanen, Jääskä. Trenéři: Jussi Ahokas, Sami Salo, Olli Salo a Matti Tiilikainen.
O udržení - 1. zápas:
Bělorusko - Dánsko 4:5 (0:2, 2:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 22. Litvinov, 30. Jerjomenko (Suško, Šarangovič), 42. Drozdov, 49. Martynov (Suško, Šarangovič) - 16. Röndbjerg (Blichfeld), 17. Schultz (Madsen, Grundtvig), 50. Blichfeld (Röndbjerg, Jessen), 60. Blichfeld (Setkov), 60. Grundtvig (Röndbjerg, Mogensen). Rozhodčí: Schukies (Něm.), Wiegard - Castelli (oba Švýc.), Hageström (Fin.). Vyloučení: 5:7, navíc Bovbel (Běl.) 10 min. Využití: 2:0. V oslabení: 2:0. Diváci: 1245.