Česko - USA 3:9Kolaps v boji o bronz na MS. Debakl! Češi dostali devět gólů od USA

Buffalo/Praha

Třináct let čekala česká hokejová dvacítka na zápas o medaili na mistrovství světa. Dočkala se v Buffalu a těžce narazila. Kolaps! Tým USA dokázal během osmi minut vstřelit pět gólů a na začátku druhé třetiny byl blízko k třetímu místu. Obrat by byl z říše snů, nestal se. Američané slaví bronzovou medaili po jasné výhře 9:3, Češi skončili na čtvrtém místě.

Amrická radost, český smutek. Boj o bronz na MS dvacítek měl po 40 minutách jasný průběh - 7:0 pro USA.

Ve druhé minutě mohlo být veselo na české střídačce, ale šance Filipa Chytila skončila na tyčce. Puk prošel mezi betony amerického gólmana, ale odrazil se zpět do hřiště.

Šestnáct hodin, tolik času měl český výběr na regeneraci po prohraném semifinále s Kanadou (2:7). I proto byl začátek proti semifinále pomalejší.

„Zemřeme na ledě, chceme vyhrát medaili pro Českou republiku," byl nekompromisní před zápasem Filip Zadina, který se před bojem o bronz dělil se sedmi góly o první místo mezi střelci. Jenže vše se semlelo hodně rychle.

Dva góly v oslabení

Minutu před koncem první třetiny šli Američané do oslabení. A to byla velká šance pro Čechy, kteří početní výhodu dokázali na turnaji často využít. Ale udeřilo na druhé straně, ujel Frederic a čtyři sekundy před začátkem přestávky vstřelil úvodní gól souboje.

A nebyl problémům konec. Místo srovnání stačilo Američanům devět sekund z druhé části a zvýšili stále v oslabení na 2:0. Poehling a rána z první. Radost domácího mužstva byla veliká. Pár sekund, které výrazně ovlivnily vývoj utkání. A noční můra pokračovala.

Ve 25. minutě bylo skóre 0:3, zvýšil Anderson a brankář Josef Kořenář šel střídat. Jeho místo zaujal Jakub Škarek. Nepomohlo. Čtvrtou trefu přidal Frederic a trestné střílení využil zase Bellows. Necelých osm minut, české zoufalství a bylo k bronzové medaili hodně nakročeno jedním směrem.

Bídná druhá třetina

Američané byli při chuti. Frederic zvýšil na 6:0 a připsal si hattrick. Česká hra? Matná. Šance? Nebyly. Naopak. Ve 40. minutě Pešánův tým prohrával už 0:7. Za dvacet minut Češi dostali šest branek, z toho jednu při vlastní přesilovce. „Tohle se nám nesmí stávat," okomentoval dva góly při vlastní přesilovce Marek Zachar. „Musíme se pokusit hrát aktivně, nevím, co k tomu říct, je to špatný," dodal pro Českou televizi.

Probuzení, korekce ve třetí dvacetiminutovce? Do branky se vrátil Kořenář a ve 41. minutě Martin Kaut využil početní výhodu a snížil na 1:7. Za 26 sekund přišla druhá česká „radost". Na 2:7 upravil Radovan Pavlík.

Náznak probuzení? Ne. Za chvíli si Frederic přidal svůj čtvrtý gól v utkání a zvýšil na 8:2. A gólovému přídělu nebyl konec. Dalším úspěšným střelcem byl Daniel Kurovský a snížil na 3:8. Aby toho nebylo málo na 9:3 zvýšil tři minuty před koncem Harper a ukončil gólově tento duel. Američané se po siréně radovali, Češi chtěli rychle domů.

Filip Zadina před zápasem sliboval, že mužstvo na ledě nechá duši. "Upřímně, čtvrté místo je dobré pro Českou republiku, ale chtěli jsme přivézt medaili." konstatoval jeden z největších českých talentů po utkání a pokračoval: "Alespoň, že jsme dali ty góly ve třetí třetině. Chtěli jsme být lepší, ale nebyli jsme, dostat góly ve vlastní přesilovce, to je špatně." hledal slova po nevydařeném střetnutí mladík, který byl možná nejpříjemnějším překvapením v českém dresu.

Šampionát, který byl po čtvrtfinálové výhře nad Finskem některými označován jako přelomový, tak skončil s pachutí, ty nejlepší zatím porážet nemůžeme...

MS do 20 let v Buffalu - o 3. místo:
USA - Česko 9:3 (1:0, 6:0, 2:3)
Branky a nahrávky: 20. Frederic, 21. Poehling (J. Anderson, Perunovich), 25. J. Anderson (B. Tkachuk, Mittelstadt), 26. Frederic (Hughes, Tufte), 28. Bellows z trestného střílení, 33. Frederic, 40. Bellows (Norris), 46. Frederic (Bellows, Harper), 58. Harper (Samberg) - 41. M. Kaut (Hájek, Nečas), 43. R. Pavlík (Kodýtek, Vála), 48. Kurovský (Kodýtek, R. Pavlík). Rozhodčí: Schukies (Něm.), Sjöqvist (Švéd.) - Kilian (Nor.), McCrank (Kan.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:1. V oslabení: 2:0. Diváci: 7122.
Kořenář (25. - 40. Škarek) - Hájek, Budík, J. Galvas, Vála, Hrdinka, Šalda, F. Král - M. Kaut, K. Reichel, M. Zachar - F. Zadina, Nečas, Michnáč - Kurovský, Chytil, R. Pavlík - Kodýtek, Hrabík, Lauko - od 30. navíc Safin. Trenéři: Filip Pešán, Rostislav Vlach a Miroslav Přerost.
Oettinger (57. Swayman) - Fox, Samberg, R. Lindgren, Perunovich, Peeke, M. Anderson - Poehling, Yamamoto, Bellows - B. Tkachuk, Mittelstadt, J. Anderson -Norris, Harper, Jones - Hughes, Tufte, Frederic. Trenéři: Bob Motzko, Greg Brown, Kris Mayotte, Steve Miller a Grant Potulny.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj si rozdělí města Praha a Ostrava.