Německo - USA 3:6Příští soupeř českých hokejistů trápil favorita, nakonec však padl! Slováci zdolali Kazachstán

lik, panČTKSport.cz

Slovenští hokejisté vstoupili do mistrovství světa hráčů do 20 let v Třinci výhrou nad Kazachstánem 3:1. Vítězný gól dal v čase 57:04 útočník Daniel Vladimír Tkáč a šest sekund před koncem dovršil výsledek při power play Róbert Džugan. Sobotní soupeř českých hokejistů Německo dlouho trápilo favorizovaný výběr Spojených států, kterému však nakonec podlehlo 3:6.

Radost hráčů USA z vyrovnávající branky

Kazachstán, který ve čtvrtek podlehl Švýcarsku 3:5, prohrával se Slovenskem od 25. minuty, kdy v přesilové hře při vyloučení Vladislava Sajka proměnil přihrávku Samuela Kňažka Oliver Okuliar. V polovině utkání vyrovnal při trestu Olivera Turana Maxim Musarov, pro něhož to byl už třetí gól na turnaji.

Stejně jako proti Švýcarsku ztratil Kazachstán duel v závěru. Po akci Michala Mrázika se prosadil u levé tyče Tkáč. Sudí si ještě ověřili situaci u videa. V závěru pak trefil prázdnou branku z vlastního obranného pásma Džugan.

Slováci loni na šampionátu v Kanadě rozdrtili Kazachstán 11:2. Šlo o jejich jedinou výhru na turnaji, díky které se vyhnuli bojům o záchranu. "Věděli jsme, že musíme vyhrát a ulevilo se všem v realizačním týmu i hráčům. Už se nám bude hrát lépe, než kdybychom prohráli, budeme hrát uvolněněji," uvedl slovenský obránce Marcel Dlugoš.

"První třetina byla z naší strany horší, možná to bylo i tou kulisou, nejsme na to z klubů zvyklí. Ale rozjeli jsme se a jsme šťastní, že jsme vyhráli," doplnil.

Okuliar se postaral o úvodní branku utkání

Dlugoš je jedním ze dvou slovenských hráčů aktuálního kádru, který loňský zápas zažil. Tehdy už po 32 sekundách vedli Slováci 2:0 a první třetinu ovládli 6:0.

"Minulý rok dala první i druhá pětka gól a hned se lépe hrálo. Každý měl lehčí ručičky a všechno vycházelo. Tentokrát první třetina skončila 0:0, určitá nervozita byla, protože s takovým nepříjemným soupeřem se nehraje lehce," uvedl Dlugoš, s kterým byl u jednoznačné výhry nad Kazachstánem ve Victorii i brankář Samuel Hlavaj.

Němci dvakrát vedli

Němci ve své úvodním utkání nad obhájci stříbra Američany dvakrát vedli. Ve třetí minutě otevřeli skóre v přesilové hře díky brance Johna-Jasona Peterky. Ještě v úvodní části otočili stav Jordan Harris a Zachary Jones.

Ve 23. minutě vyrovnal v další početní výhodě Peterka a před polovinou utkání vrátil Německu vedení Dominik Bokk. Druhou asistenci si připsal i Lukas Reichel, synovec olympijského vítěze a současného asistenta trenéra české reprezentace Roberta Reichla. Právě on mohl vzápětí zvýšit na 4:2.

Američané ale ještě v druhém dějství dvakrát překonali Tobiase Ancicku, syna bývalého obránce Kladna Martina Ančičky, a otočili stav. Nejdříve se prosadil z dorážky Shane Pinto a po parádní přihrávce Trevora Zegrase zblízka prostřelil Ancicku Curtis Hall.

Druhou asistenci si připsal Jacob Pivonka, syn mistra světa z roku 1985 a bývalého útočníka Washingtonu Michala Pivoňky. Ve 48. minutě zužitkoval přesilovou hru dorážkou do odkryté branky Bobby Brink a výsledek dovršil blafákem do forhendu Oliver Wahlstrom.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Třinci a Ostravě:
Skupina A (Třinec):
Slovensko - Kazachstán 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 25. Okuliar (Kňažko, Čajkovič), 58. Tkáč (Mrázik, Mudrák), 60. Džugan - 30. Musorov (Butenko). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Tscherrig (Švýc.) - Lederer (ČR), Nordlander (Švéd.). Vyloučení: 7:5, navíc Turan - Alexandrov oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4915.
Německo - USA 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)
Branky: 3. Peterka (Stützle, Bokk), 23. Peterka (Seider, Bokk), 29. Bokk (Schütz, Reichel) - 8. Harris (Zegras, Kaliyev), 19. Z. Jones (Zegras, Pinto), 35. Pinto (Zegras, Miller), 39. Hall (Zegras, Pivonka), 48. Brink (Robertson, Wahlstrom), 51. Wahlstrom (Pinto). Rozhodčí: Fatějev (Rus.), Pešina (ČR) - Šalagin (Rus.), Synek (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 5013.