Drouin přidal k prvenství z MS i olympijské zlato. Bába skončil na základní výšce

Rio de Janeiro

Kanadský výškař Derek Drouin přidal k loňskému titulu mistra světa olympijské zlato. Ve finále v Riu skočil 238 cm, další medaile mají Katařan Mutaz Issa Baršim a Bohdan Bondarenko z Ukrajiny. Jaroslav Bába překonal pouze základní výšku 220 centimetrů a obsadil 14. místo.

Derek Drouin z Kanady se raduje ze zisku zlaté medaile.

Šestadvacetiletý Drouin obhajoval londýnský bronz, o který se tehdy podělil i s Baršimem. V Riu skákal všechny výšky na první pokus, překonal tak i 238 cm a na to už jeho soupeři nedokázali odpovědět. Baršim tuto výšku třikrát shodil, Bondarenko si třetí pokus nechal na 240, ale přestože má osobní rekord ještě o dva centimetry lepší, laťku nepřeskočil.

Tři ze čtyř předchozích olympijských závodů vyhráli ruští výškaři, do Ria je ale kvůli dopingové aféře mezinárodní atletická federace nepustila.

Bába po zdolání základu 220 centimetrů už o pět centimetrů výš neuspěl. Na 225 cm vypadl také Australan Brandon Starc, kvůli jedné opravě na 220 cm skončil za Bábou patnáctý.

Bába skákal na olympiádě počtvrté, do finále se probojoval potřetí. Bronzový medailista z Atén 2004 byl o čtyři roky později v Pekingu šestý, v Londýně vypadl v kvalifikaci. Letos bylo jeho maximem 228 cm, v kvalifikaci v Riu zvládl 226 cm.

Dvaadvacetiletá keňská běžkyně Faith Kipyegonová vyhrála finále na 1500 metrů. Loni na mistrovství světa podlehla v duelu o titul Genzebe Dibabaové z Etiopie, v Riu jí ale porážku oplatila. Zvítězila jasně o 1,35 sekundy, bronz získala Američanka Jennifer Simpsonová.

Nejrychlejší muž letošní sezóny Omar McLeod z Jamajky získal zlato v běhu na 110 metrů překážek. Finále vyhrál v čase 13,05 sekundy s bezpečným náskokem před Orlandem Ortegou ze Španělska a Dimitrim Bascouem z Francie. Jamajka dosud v této disciplíně měla jen londýnský bronz, pro který si doběhl Hansle Parchment. Ruský mistr světa z loňského roku Sergej Šubenkov v Riu rovněž startovat nemohl.

IAAF a posléze i mezinárodní sportovní arbitráž CAS povolila start na olympiádě pouze dálkařce Darje Klišinové, která žije a trénuje v USA, takže nebyla součástí ruského antidopingového systému. Jediná ruská reprezentantka skočila v kvalifikaci 664 centimetrů a z osmého místa postoupila do finále.