Rubriky:

Češi

Sportovec pochopí, rodině nevysvětlíte. Jak dvojčata v lodi obnovila sourozenecké pouto

31. července 2016 17:15 - Praha

Poprvé spolu sedli do jedné lodi, když jim bylo patnáct let. Teenagerskému věku už dávno odrostli, mají své rodiny, ale pouto mezi dvojčaty Ondřejem a Janem Vetešníkovými zůstává stále velmi silné. Není tak divu, že těžce nesli, když hrozilo, že v Riu se do posádky čtyřky bez kormidelníka lehkých vah posadí jen jeden z nich…

 

Petr Hloušek, Právo

Spolu s Miroslavem Vraštilem a Jiřím Kopáčem společně získali jedenácté místo na olympiádě v Londýně, ve stejném složení si loni na mistrovství světa ve francouzském Aiguebelette vyjeli start v Riu.

Jenže letos si svými výkony o pozici v lodi řekl Michael Humpolec a pro Jana Vetešníka najednou v posádce nebylo místo. V pozměněném složení absolvovala lehkovážná čtyřka bez kormidelníka mistrovství Evropy i závody Světového poháru. Nad olympijským repete dvou bratrů v jedné lodi se začínalo smrákat.

Dřel, aby se vrátil

„Určitě jsem neházel flintu do žita. Věděl jsem, že šance je vždycky, takže mě to spíš nakoplo, abych ještě víc pracoval a dostal se zpátky,“ popisuje Jan Vetešník motivační efekt dočasného vyřazení z elitní posádky.

Jenže dotazů na svoji neúčast na závodech v sehrané čtyřce musel odrážet spoustu. „Spíš to bylo těžké pro lidi kolem. Když se mě ptala manželka, tchán… Sportovec to pochopí, rodině to nevysvětlíte,“ popisuje.

Ostatně i jeho bratr nenesl Janovu absenci lehce. V lodi ho podvědomě hledal, vždyť do čtyřky sedli společně už před osmi lety.

Spojeni po mentální stránce

„Myslím, že jsem to vnímal hůř než brácha, přece jen jsme i po té mentální stránce hodně spojeni. Takže pro mě bylo jen dobře, že se díky své píli a práci dokázal dostat zpátky do lodi,“ s úlevou líčil Ondřej Vetešník happyend rodinného příběhu.

V pátek do Ria totiž odletěla posádka v původním složení, o čemž rozhodli na přelomu června a července trenéři Rudolf Kopřiva a Tomáš Kacovský. „Měli jsme závěrečné soustředění ve Francii, kde proběhly ještě nějaké měřené tréninky i s tím mladíkem Michaelem Humpolcem, nakonec se trenéři rozhodli pro bráchu,“ popisuje Ondřej Vetešník.

Posádka ve staronovém složení měla na opětovné sehrání měsíc, který strávila přípravou i s olympijskou vítězkou na skifu Mirkou Topinkovou Knapkovou. „Hodně nám to dalo, doplňovali jsme si sportovní poznatky i dovednosti, Mirka nám občas poradila, je to skvělá sportovkyně se vším všudy,“ oceňoval Ondřej Vetešník.

Sen? Velké finále

Kouč Tomáš Kacovský pak pomocí přepočtu času na procenta motivoval lehkou čtyřku s Topinkovou Knapkovou k tréninkovým soubojům.

Jak šla posádkám společná příprava k duhu, se ukáže v Riu. Zatímco Topinková Knapková se oproti Londýnu už nemá kam zlepšovat, čtyřka by se viděla ráda výše než na jedenácté pozici.

„Jsme už staří harcovníci, může to být naše poslední olympiáda. Nikdo to asi neřekl na plnou pusu, ale chtěli bychom se objevit ve velkém finále. To je náš sen,“ přiznává Ondřej Vetešník ambice na elitní světovou šestku.

Michal Osoba, Právo

Časová osa: Češi

Filtr článků - Češi


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..