Rubriky:

Vodní sporty

Lochte a spol. si přepadení skutečně vymysleli. Americký olympijský výbor se za jejich chování omluvil

19. srpna 2016 09:30 - Rio de Janeiro

Americký olympijský výbor (USOC) se oficiálně omluvil Brazilcům za chování čtveřice plavců v čele s hvězdným Ryanem Lochtem. Ti se v neděli v noci po skončení plaveckých soutěží dopustili výtržností a vandalství na čerpací stanici a pokusili se odvrátit pozornost vymyšlenou historkou o tom, že byli oloupeni falešnými policisty. Za své chování se na twitteru omluvil také samotný Lochte.

SNTV

Aféru začal vyšetřovat Mezinárodní olympijský výbor, který na to vyčlenil speciální disciplinární komisi. Agentuře AP to řekl mluvčí MOV Mark Adams, detaily ale nezveřejnil. Pokud disciplinárka dojde k závěru, že se sportovci provinili proti olympijské chartě, mohou přijít ke slovu sankce.

"Chování těchto sportovců je nepřijatelné a nereprezentuje hodnoty týmu USA," uvedl ve čtvrtečním prohlášení šéf USOC Scott Blackmun. "Omlouváme se našim hostitelům v Riu a brazilskému lidu za tuto nepříjemnost během toho, co by měla být oslava dokonalosti," dodal.

Americký olympijský výbor zároveň oficiálně potvrdil to, co dosud uváděly brazilské úřady. Tedy že si plavci Gunnar Bentz, Jack Conger, James Feigen a Lochte vymysleli víkendové přepadení a oloupení v taxíku a místo toho se sami v opilosti dopustili vandalismu na benzínce, kde vykopli dveře toalety a rozbili dávkovač mýdla a zrcadlo. Po konfrontaci s ozbrojeným personálem stanice zaplatili škodu zhruba ve výši 50 dolarů (1200 korun) a odjeli.

Lochte a Feigen kvůli tomu mohou být obviněni z křivého svědectví, za což v Brazílii nehrozí trest odnětí svobody. Podle agentury AP ale policie zvažuje také navrhnout obvinění z falešného nahlášení zločinu a ničení majetku, jež obě mohou vynést šest měsíců ve vězení či pokutu.

Lochte coby mluvčí čtveřice v rozhovorech s médii barvitě popisoval, jak v neděli nad ránem k údajné loupeži došlo. Zločinci se podle něj vydávali za policisty, zastavili taxík s Američany a sebrali jim peníze. "Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: 'Na zem'. Dal jsem ruce nahoru a poslechl," uvedl Lochte.

Když vyšlo najevo, že všechno bylo úplně jinak, dnes Lochte vyjádřil svou lítost. "Chtěl bych se omluvit za své chování z minulého víkendu. Za to, že jsem nebyl pečlivější a otevřenější v tom, jak jsem popisoval události toho časného rána," uvedl na twitteru. Vyprávěl, jak je složité být v noci venku s přáteli v cizině, kde je jazyková bariéra. "Když na vás cizinec míří zbraní a chce peníze, aby vás nechal jít. Ale bez ohledu na chování kohokoliv jiného tu noc, jsem měl být mnohem zodpovědnější v tom, jak jsem se choval já sám," dodal plavec.

Bentz a Conger nelhali

Jeho dva společníci Bentz a Conger byli ve čtvrtek zadrženi na letišti a odvezeni k výslechu na policii. "Oba v případu figurují jako svědci. Nedopustili se křivého svědectví, ve svých výpovědích nelhali," řekl jejich obhájce Sergio Riera.

Oba sportovci se po výpovědi směli vrátit na letiště a ve čtvrtek v noci odletěli ze země. Šestinásobný olympijský vítěz Lochte se dostal do USA ještě před propuknutím skandálu a než brazilská policie zakázala plavcům odcestovat.

V Riu zůstal do dneška pouze Feigen. Ten už změnil svou původní výpověď a dohodl se s brazilskými úřady na zaplacení částky 35.000 realů (259.000 korun), jež by měla jít na veřejně prospěšné účely. Tím se člen zlaté štafety na 4x100 m volným způsobem vyhne trestnímu stíhání a bude moci opustit Brazílii.

Lochte si zbraň u svého čela vymyslel

Lochte coby mluvčí čtveřice v rozhovorech s médii barvitě popisoval, jak v neděli nad ránem k údajné loupeži došlo. Zločinci se podle něj vydávali za policisty, zastavili taxík s Američany a sebrali jim peníze. "Vytáhli zbraně a řekli nám, abychom si lehli na zem. Já jsem odmítl s tím, že jsme neudělali nic špatného. Ten chlap vytáhl zbraň, natáhl kohoutek, přiložil mi ji na čelo a řekl: 'Na zem'. Dal jsem ruce nahoru a poslechl," uvedl Lochte.

Policie nicméně při vyšetřování začala objevovat ve výpovědích údajných obětí trhliny, nenašla ani řidiče inkriminovaného taxíku či případné svědky. Podezření policistů zvýšilo i to, když na záběrech z bezpečnostních kamer viděli plavce vracet se do olympijské vesnice s hodinkami na rukou, jež by jim lupiči jinak pravděpodobně sebrali.

Lochtemu a spol. nyní hrozí tresty od Americké plavecké federace, mohou dostat pokutu či distanc.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty


Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..