Synek se rozhodl pokračovat do Tokia i kvůli Čáslavské

6. září 2016 12:25 - Praha

Skifař Ondřej Synek se definitivně rozhodl, že bude veslovat ještě čtyři roky a vydrží až do Tokia 2020. Tam by závodil už na páté olympiádě, kde by rád opět zaútočil na zlatou medaili. Zatím má ve sbírce stříbra z Pekingu a Londýna a bronz z Ria. Pokračovat se rozhodl i kvůli zesnulé Věře Čáslavské, která v Tokiu 1964 vybojovala tři zlaté olympijské medaile.

 

Andre Penner, ČTK/AP

V Riu chtěl vyhrát, ale dva soupeři byli lepší. Hned po závodu Synek nechtěl o své budoucnosti do detailů hovořit, končit se mu však nechtělo. Že ale vydrží celé čtyři roky, to se rozhodl teprve nyní.

"Dal jsem si tři týdny volno, cítím se mnohem lépe, záda mě nebolí, ani v noci to necítím. Jsem odhodlaný to ještě minimálně jednou zkusit a udělám pro to všechno," řekl na dnešním setkání s novináři. "Zlatá medaile nevyšla, motivace je pořád velká a za čtyři roky bude nejspíš poslední pokus," uvedl.

Právě zdraví může být Synkovou překážkou. Letos se totiž přišlo na to, že měl v minulosti zlomený obratel, a bude tak muset dbát daleko víc na zdraví a regeneraci. Dnes podstoupí 3D magnetickou rezonanci, jež by měla ukázat, jak dál v prevenci bolesti postupovat.

Cvičit bude Synek se známým lékařem profesorem Pavlem Kolářem. "Vymyslí speciální cvičení, abych problémy odstranil a netrápilo mě to," prohlásil třiatřicetiletý veslař.

Po sezoně si dal delší volno, neboť příští rok je ME v v Račicích na konci května, světový šampionát pak v závěru září. "Na začátku listopadu začnu na další olympiádu trénovat," prohlásil. "Je jasné, že to je dlouhá doba, ale chci to podstoupit," ujistil.

"Záda se opravit nedají, ale dá se to zastavit, aby se to nezhoršovalo, a cvičením stabilizovat. Budu pro to dělat všechno. Je to nezbytné, abych do Tokia vydržel," upozornil.

Regeneraci ale přehánět nehodlá. "Abych se z toho neopupínkoval, že budu jen chodit do vířivky a na masáže," pousmál se. Podcenit to ale nechce. "Možná budeme muset trochu upravit trénink, přizpůsobit to, protože ta regenerace je horší a horší, pociťuju to dva už roky. Potřebuju víc odpočívat," uznal.

Čtyři roky bude muset tím pádem nejspíš vydržet také trenér Milan Doleček. Od Ria o tom ještě spolu nemluvili. "Po olympiádě jsme se rozjeli každý po svém. On to asi tuší, snad to spolu ještě vydržíme," pousmál se Synek. Spolu totiž jsou už dvacet let. "On má také největší ambice," tušil veslař.

Doleček je pro Synka tak trochu druhým tátou. "Ale taky máme občas ponorku, na olympiádě jsme se taky pohádali po rozjížďce, že jsme spolu tři dny nemluvili. Ale ono se to pak vždycky nějak opraví," přiznal s úsměvem. Synka v pokračování utvrzuje i žena. "Podporuje mě. Já ten sport mám rád, baví mě to," uvedl.

V Tokiu by veslař chtěl uspět i kvůli Čáslavské, která ho podporovala. "Co umřela, tak se to ve mně zlomilo. Uvědomil jsem si, že v Tokiu měla úspěšnou olympiádu a bylo by to hezký tam bojovat o další medaili. Kdybych tam vyhrál, bylo by to nejlepší. Chci se tam podívat i kvůli ní," dodal skifař.

ČTK

Časová osa: Vodní sporty

Filtr článků - Vodní sporty