Stříbrné šípy kralovaly i ve Francii! Hamilton slaví čtvrtý triumf v řadě

Nadvláda Mercedesu pokračuje! Úřadující mistr světa Lewis Hamilton triumfoval ve Velké ceně Francie stylem start-cíl a upevnil si vedoucí postavení v průběžné klasifikaci seriálu MS formule 1. Britský pilot Mercedesu dosáhl na šesté vítězství v sezoně a je na nejlepší cestě za šestým titulem světového šampiona. Úspěch stáje na okruhu v Le Castellet podtrhl druhým místěm Hamiltonův finský kolega Valtteri Bottas, třetí dojel Charles Leclerc z Ferrari.

Lewis Hamilton slaví na stupních vítězů triumf ve Velké ceně Francie.

Mercedes vyhrál i osmou Velkou cenu v sezoně, navíc zaznamenal šestý double v ročníku. V součtu s minulou sezonou zapsal desátý triumf za sebou, čímž vyrovnal vlastní sérii z roku 2016 a Ferrari z roku 2002.

Rekord šampionátu patří Ferrari, které v letech 1952 a 1953 ovládlo 14 závodů v řadě. Novodobé maximum drží McLaren se sérií 11 vítězství z roku 1988.

Čtyřiatřicetiletý Hamilton si pro 79. vítězství v kariéře F1 dojel s obrovským náskokem 18 sekund. Obhájce titulu si díky šestému triumfu v sezoně upevnil vedení v průběžném pořadí šampionátu a před Bottasem vede o 36 bodů.

"Už nějaký pátek závodím, ale tohle člověka neomrzí," řekl Hamilton, který si připsal jubilejní 200. umístění na stupních vítězů v 237 startech. "Vždycky je těžké mít navrch před soupeři a vyjet si náskok. Ani dnes to nebylo snadné, navíc jsem měl puchýře na předních gumách, ale nakonec z toho je nejlepší vstup do sezony," dodal.

Piloti Mercedesu Lewis Hamilton (vpředu) a Valtteri Bottas na trati Velké ceny Francie.

Ve Francii se jel od začátku nezáživný závod, který neoživily ani zastávky v boxech. Hamilton od startu postupně náskok na první příčce navyšoval a jediný náznak dramatu přišel až v posledním kole, kdy se třetímu Leclercovi podařilo stáhnout ztrátu na Bottase pod sekundu. Předstihnout Fina se mu však už nepodařilo.

"Lewis byl prostě rychlejší. Nedokázal jsem s ním držet krok, takže na to se musím zaměřit. Dnes jel Lewis skvěle, ale rozhodně není neporazitelný," uvedl Bottas. "Dal jsem do toho všechno, ale rozhodla větší rychlost Mercedesu z úvodu závodu. Pak už jsem neměl dost kol na to, abych něco zkusil," dodal Leclerc.

Čtvrtý skončil Max Verstappen z Red Bullu a pátý nakonec byl Vettel, který si připsal bonusový bod za nejrychlejší kolo. "Je to pořád stejné. Na rovince jsme rychlí, v zatáčkách ne. Tady jsme chtěli ztrátu na Mercedes smazat a selhali jsme," řekl Vettel. "Mercedesu navíc v tom vedru, co tady bylo, lépe fungovaly gumy," dodal.

Příští závod je na programu za týden v Rakousku.