Kvůli tajfunu byla kvalifikace F1 v Japonsku přesunuta na neděli

Kvůli blížícímu se tajfunu byl zrušen kompletní sobotní program Velké ceny Japonska formule 1. Rozhodli o tom organizátoři spolu s Mezinárodní automobilovou federací FIA s tím, že kvalifikace se pojede až v neděli před závodem.

Kvůli blížícímu se tajfunu byl zrušen kompletní sobotní program Velké ceny Japonska formule 1 (ilustrační foto)

Kvalifikace se měla uskutečnit v sobotu v 8:00 SELČ, ale právě v tento den má v Japonsku udeřit tajfun s prudkým deštěm a poryvy větru o síle 100 kilometrů za hodinu. Organizátoři se proto z bezpečnostních důvodů rozhodli okruh v Suzuce uzavřít a přesunuli kvalifikaci ze soboty na neděli.

Nově by měla začít ve 3:00 SELČ, závod poté odstartuje podle původního plánu v 7:10. Třetí trénink, který se jezdí před kvalifikací, byl zrušen úplně. Kvůli blížícímu se tajfunu už byly v Japonsku také odvolány dva zápasy mistrovství světa v ragby.

Organizátoři v Suzuce také rozebrali několik provizorních tribun a budov, aby nedošlo k jejich poškození. Odstraněny byly také startovací semafory a obrazovky u tratí, týmy dostaly pytle s pískem k zabezpečení garáží, ve kterých řada stájí také většinu vybavení uskladnila tak, aby předešly poškození v případě vyplavení.

K odložení kvalifikace kvůli nepříznivému počasí se pořadatelé Grand Prix v Suzuce uchýlili už v letech 2004 a 2010. V roce 2014 byl zase závod zkrácen z 53 na 44 kol poté, co v dešti těžce havaroval Jules Bianchi ze stáje Marussia a následně zraněním podlehl.

Tréninky se skutečnily podle plánu

Pokud by se kvalifikace neuskutečnila ani v náhradním nedělním termínu, obsadil by pole position vítěz dnešních tréninků Valtteri Bottas. Finský pilot vyhrál odpolední jízdy časem 1:27,785 a stejně jako v prvním tréninku porazil obhájce titulu a lídra šampionátu Lewise Hamiltona.

Druhý jezdec stáje Mercedes, která si může v Suzuce v neděli zajistit šestý triumf v Poháru konstruktérů za sebou a vyrovnat rekord Ferrari, za týmovým kolegou zaostal o jednu desetinu. Třetí byl Max Verstappen z Red Bullu se ztrátou necelých tří desetin sekundy.

"Zkusili jsme otestovat všechno, co se dalo stihnout. Snažili jsme se z minima času vytěžit maximum a myslím, že se to povedlo. Ale před nedělení kvalifikací, pokud se vůbec pojede, nás pořád čeká dost práce," řekl Bottas. "Přeložení kvalifikace mě vůbec netrápí. Počasí neovlivním, takže jsem jen zvědavý, jak to bude v neděli vypadat," přidal Verstappen.

Za první trojicí následovali jezdci Ferrari, které ovládlo poslední čtyři kvalifikace a vyhrálo tři z předchozích čtyř závodů. Čtvrtý byl se ztrátou čtyř desetin Charles Leclerc a pátý Sebastian Vettel, který už na Bottase ztratil přes půl sekundy.

Tréninky na Velkou cenu Japonska, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Suzuce:
6. Albon -0,617

Vítěz: L. Norris (McLaren) Velká cena Číny - kvalifikace na sprint Vítěz: L. Norris (McLaren) konec
20240419T09 : 30:00+0200