Živě

Šéf McLarenu Dennis double v Monze oplakal a hájil nevinu týmu

9. září 2007 19:55 - MONZA/PRAHA

Dvojnásobným triumfem stáje formule jedna McLaren skončila italská Velká cena. Vítězný španělský jezdec Fernando Alonso a jeho kolega Lewis Hamilton z Anglie, který dojel druhý, tak dali alespoň na chvíli zapomenout na nepříjemnou špionážní aféru která se okolo McLarenu rozpoutala.

Britský šéf stáje McLaren Ron Dennis dokáže dobře ukrývat své pocity, ale v neděli po vítězném double se v Monze neubránil slzám dojetí.

„Pokaždé rád vítězím, ale ve formuli 1 jsem ještě nezažil tak dramatické vypětí jako v posledních třech měsících, kdy čelíme různým obviněním. Nedělní výsledky ale ukázaly, že to tým neovlivňuje. Když však v místě, kde je závod pro Ferrari srdeční záležitost, vidím, že konkurence na rychlost našich stříbrných vozů nestačí, mohou se i u mne projevit emoce. Navíc jsem tu měl celou rodinu, která stojí na mé straně,“ cituje web f1sports.cz Dennise.

Ve čtvrtek ale v Paříži znovu zasedne Světová rada motoristického sportu, aby posoudila nové důkazy proti McLarenu ve špionážní aféře, kterou rozpoutal bývalý šéfdesigner týmu Coughlan, jenž načerno a zřejmě za úplatu získal od Ferrari data o technologii jejich vozu. Dosud se nepodařilo prokázat, že by o tom věděl kdokoli jiný v týmu McLaren. I proto FIA v července po propuknutí aféry stáj nepotrestala.

Výsledky Velké ceny Itálie najdete ZDE:

Nyní se však v médiích objevila část mailové komunikace mezi Alonsem a testovacím jezdcem De La Rosou, z níž vyplývá, že poznatky z této dokumentace měli k dispozici i jezdci.

"Naši právníci chystající před veřejným slyšením na schůzce Světové rady razantní obhajobu. Vůbec mě ale netěší, že to musíme podstoupit podruhé. Jsem každopádně přesvědčen, že šampionát vedeme absolutně fér a poctivě. Vím, že někteří lidé si to nemyslí, ale my na okruhu odvádíme nejlepší možnou práci,“ hájí nevinu týmu Dennis. V zákulisí se však mluví o tom, že McLarenu vážně hrozí vyloučení z MS pro letošní i příští rok.

Italský list La Repubblica navíc píše, že Alonso už vyhověl požadavku prezidenta FIA Mosleyho, aby jezdci poskytli všechny informace o případu výměnou za vlastní beztrestnost. „Udělal jsem jenom to, co bylo nezbytné. Informoval jsem o svém kroku vůči FIA Dennise a neměl radost, ale já nemohl jednat jinak,“ přiznal dvojnásobný mistr světa.

Alonso může tímto krokem možná řešit i svou nespokojenost v McLarenu. Za Alonsem už s nabídkou přispěchaly Renault i Toytoa, jenže Dennis opakovaně deklaroval, že tým bude trvat na dodržení Španělova kontraktu, který je platný i pro rok 2008. Alonsova výpomoc při vyšetřování by ale mohla vést k tomu, že by byl ze služeb McLarenu nemilosrdně uvolněn.

Martin Kézr, Sport.cz, Právo

Časová osa: Formule 1

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.