Úvodní tréninky F1 v Rusku vyhrál Bottas, Verstappen nasadil nový motor

Soči/Praha

Fin Valtteri Bottas vyhrál oba dnešní tréninky na Velkou cenu Ruska vozů formule 1. Týmového kolegu z Mercedesu Lewise Hamiltona porazil v dopolední části o 0,211 vteřiny, odpoledne o 44 tisícin. Lídr mistrovství světa Max Verstappen, který hájí před Hamiltonem pětibodový náskok, nasadil po třetím místě z úvodní jízdy nový motor a v druhém tréninku skončil šestý. Kvůli výměně motoru odstartuje do nedělního závodu z konce startovního pole.

Fin Valtteri Bottas během prvního tréninku na Velkou cenu Ruska vozů formule 1.

Dvaatřicetiletý Bottas, jenž bude od nové sezony jezdit v týmu Alfa Romeo, potvrdil, že okruh v Soči jeho mercedesu dlouhodobě sedí. "Stříbrné šípy" tam vyhrály všech sedm dosavadních závodů. Bottas v areálu bývalého olympijského parku obhajuje loňský triumf.

Hamilton, který v Rusku může dosáhnout jubilejního 100. vítězství v kariéře, útočí na místní trati na rekordní pátou výhru. Během odpolední druhé jízdy při zastávce v boxech nedobrzdil a srazil svého mechanika. Muž je po kolizi v pořádku.

Verstappen dosud v Soči nikdy nevyhrál ani nestál na pole position. Nejlépe tam v závodě skončil vloni druhý. Po třetím místě v dopolední části pak s novou pohonnou jednotkou zaostával a skončil s více než vteřinovou ztrátou šestý.

Po výměně motoru bude Verstappen podle pravidel startovat z konce startovního roštu. Nizozemec měl původně kvůli nehodě z minulé GP Itálie ztratit po sobotní kvalifikaci tři místa v pořadí na startu. Novou pohonnou jednotku nasadil také Charles Leclerc z Ferrari.

Druhý trénink na chvíli přerušila nehoda Antonia Giovinazziho, který poškodil zadní část své Alfy Romeo.

Program Velké ceny Ruska pokračuje sobotním třetím tréninkem a následnou kvalifikací od 14:00. Závod se pak uskuteční ve stejný čas o den později.