Mercedesy poraženy! Ricciardo v Monaku získal první pole position

Kvalifikaci na Velkou cenu Monaka formule 1 vyhrál australský pilot Red Bullu Daniel Ricciardo a získal první pole position v kariéře. Až za ním skončily favorizované mercedesy Němce Nica Rosberga a Brita Lewise Hamiltona, jež ovládly předchozích 11 kvalifikací.

Daniel Ricciardo jásá poté, co si pro GP Monaka zajistil v kvalifikaci pole position.

Šestadvacetiletý Ricciardo porazil na klasickém městském okruhu lídra mistrovství světa a vítěze předchozích třech ročníků Rosberga o 169 tisícin sekundy. Rodák z Perthu vybojoval pro svůj tým první pole position od Velké ceny Brazílie v roce 2013.

"Přijel jsem sem s velkým sebevědomím a už od čtvrtka to vypadalo dobře," uvedl Ricciardo, který právě v úvodní tréninkový den zajel nejlepší čas. "Jezdí se mi dobře, ale zatím jsem za to nebyl odměněn. Tady se ale všechno sešlo a jsem rád, že se mi z toho podařilo získat maximum," dodal.

Rosberg se postavil k druhému místu bez emocí. "Daniel byl dnes prostě rychlejší. Ale první řada pro mě i tak nabízí dobré šance," řekl letošní vítěz čtyř závodů.

Do druhé řady se postaví úřadující světový šampion Hamilton, jenž za Ricciardem zaostal o 320 tisícin sekundy, a Němec Sebastian Vettel. Čtyřnásobný mistr světa ve ferrari ztratil na nejrychlejšího Australana 930 tisícin.

Na Hamiltonovi bylo po kvalifikaci patrné zklamání, na druhou stranu však mohl dopadnout hůř. Kvůli slabému výkonu jeho mercedes na začátku rozhodující kvalifikační fáze vypověděl poslušnost a musel být odtlačen do boxů. "Nakonec jsem rád, že se mi podařilo zajet poslední kolo a dostat se na třetí místo. Byly to podobné problémy s motorem jako v některých předchozích závodech," uvedl trojnásobný šampion.

Mercedesy vládly kvalifikacím nepřetržitě od loňského září, kdy je v Singapuru předčil Vettel.

Kvalifikace na Velkou cenu Monaka, závod mistrovství světa vozů formule 1 v Monte Carlu:
1. Ricciardo(Austr./Red Bull)1:13,622