Hamilton vyhrál v Silverstonu a ztrácí jen bod na lídra Rosberga. Ten byl dodatečně penalizován

Silverstone

Mistr světa formule 1 Lewis Hamilton z Mercedesu vyhrál stylem start-cíl potřetí za sebou domácí Velkou cenu Británie. Druhý sice projel cílem jeho týmový kolega Němec Nico Rosberg, ten ale večer dostal za nepovolenou pomoc od týmu Mercedes penalizaci 10 sekund a klesl z druhého na třetí. Před něj se tak dostal Max Verstappen z týmu Red Bull. Rosberg si i tak udržel vedení v průběžném pořadí šampionátu, Hamilton však na něj ztrácí už jen bod.

Lewis Hamilton s trofejí pro vítěze GP Británie.

Trojnásobný mistr světa Hamilton si dojel pro 47. vítězství v kariéře a čtvrté z posledních pěti Grand Prix suverénně s náskokem téměř sedmi sekund. Rosberg v závěru hájil druhé místo před Nizozemcem Maxem Verstappenem z Red Bullu.

Lídr seriálu měl zhruba šest okruhů před cílem problémy s převodovkou, které vyřešil díky komunikaci s týmem, jenž mu poradil, aby se vyhnul sedmému rychlostnímu stupni. Sportovní komisaři následně několik hodin zkoumali, zda Mercedes neporušil podáváním pokynů pravidla. Nakonec udělil jezdci trest, jenž ho odsunul na třetí pozici. "Měl jsem mimořádně kritický problém, protože jsem byl zaseklý na sedmém stupni a hrozilo, že zůstanu stát na trati," řekl Rosberg bezprostředně po závodu.

Závod odstartoval po bouřce na mokré trati za safety carem, jenž zpomaloval vozy úvodních pět kol. Hamilton si i po restartu a následných výměnách pneumatik udržel první místo vybojované v sobotní kvalifikaci a jel si svůj vlastní závod. Domácí Velkou cenu předtím vyhrál v letech 2008, 2014 a 2015, kdy se také pokaždé na konci sezóny radoval z titulu mistra světa.

"Za výhru vděčím fanouškům. Jsou tu nejlepší na světě, díky moc," řekl Hamilton. "Projevilo se pravé anglické počasí. V těchto podmínkách to bylo hodně ošidné, ale právě tohle na tomhle závodě miluju - vždycky se něco může přihodit."

Za Hamiltonem sváděli zajímavé souboje Rosberg s Verstappenem. Nizozemský mladík ještě na mokré trati Němce předjel a držel druhou pozici, než se na něj Rosberg na osychajícím asfaltu začal opět tlačit. Verstappen se ve zjevně pomalejším autě několik kol bránil, ale v 39. okruhu z 52 už mercedesu neodolal. Rosberg následně i přes technické problémy druhé místo o více než sekundu uhlídal. Jenže po jednání u zelného stolu nakonec patří druhé místo Verstappenovi, čímž zopakoval týden starý výsledek z Rakouska.

Čtvrtý dojel Australan Daniel Ricciardo z Red Bullu, téměř 18 sekund za svým kolegou Verstappenem. Pátý byl Fin Kimi Räikkönen jako nejlepší z dvojice Ferrari. Druhý člen slavné italské stáje Sebastian Vettel z Německa skončil devátý s pětisekundovou penalizací za to, že vytlačil williams Brazilce Felipeho Massy mimo trať.

Šampionát se přehoupne do druhé poloviny za dva týdny jedenáctým závodem na maďarském Hungaroringu.