Rubriky:

Formule 1

Změna ve formuli 1! Američané kupují seriál od Ecclestonea za miliardy

8. září 2016 08:50 - Praha
(Aktualizováno: 8. září 2016 10:00)

Roky spekulací končí. Americká firma Liberty Media potvrdila, že koupí práva na seriál formule 1, a to za 4,4 miliardy dolarů. Jde o mamutí transakci v přepočtu za více než 100 miliard korun. Dosavadním vlastníkem byl Bernie Ecclestone, který nadále zůstane v jedné z hlavních rolí. Tu nejvyšší ovšem bude zastávat Chase Carey ze společnosti 21st Century Fox, která patří do rodiny dalšího mediálního magnáta Ruperta Murdocha.

 

Max Rossi, Reuters

„Jsme rádi, že jsme se stali součástí formule 1. Myslíme si, že naše dlouhodobá perspektiva a zkušenosti s mediálními a sportovními aktivitami nám umožní být dobrými vlastníky formule 1," řekl pro server BBC výkonný ředitel Greg Maffei.

Liberty Media není na sportovním poli nováčkem. Má podíly v několika sportovních i zábavních podnicích a společnostech, včetně klubu MLB Atlanta Braves. Za mediální firmou stojí miliardář John Malone, který podle tiskové zprávy Liberty Media nejprve zakoupil menšinový podíl - necelých 19 procent - v největším automobilovém závodním šampionátu. Kompletní převzetí musí být následně ještě schváleno a dojít by k němu mělo v roce 2017.

Celková hodnota transakce se vyšplhá na 8,5 miliardy dolarů (cca 204 miliard korun). Kromě ceny za aktiva v hodnotě 4,4 miliardy dolarů totiž Liberta Media zaplatí i 4,1 miliardy dolarů za aktuální dluh F1.

Nový pohled na marketing, propagaci

Transakce bude patřit mezi největší v historii sportu a pro formuli 1 může jít o historický moment, který ji může změnit, více zatraktivnit.

Liberty Media budou chtít stavět především na silných stránkách formule 1. Budou chtít získat nové fanoušky, a to zejména v Americe. Do popřední se dostane nový pohled na marketing, propagaci a sociální média, které jsou stále silnější při komunikaci s příznivci sportu.

„Rád bych přivítal Liberty Media a Chase Careyho ve formuli 1, těším se na vzájemnou spolupráci," dodal Eccelestone, kterému je pětaosmdesát let.

vap,lik, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1