Rubriky:

Formule 1

Majitel okruhu v Silverstonu vypověděl smlouvu s F1

11. července 2017 17:23 - Londýn/Praha

Velká cena Británie možná od roku 2019 zmizí z kalendáře formule 1. Majitel okruhu v Silverstonu British Racing Drivers' Club (BRDC) využil klauzule a vypověděl smlouvu s promotérem seriálu. Důvodem jsou nevýhodné podmínky, kvůli kterým je závod dlouhodobě prodělečný. Kontrakt měl vypršet v roce 2026.

 

Darko Bandic, ČTK/AP

"Za stávajících podmínek pro nás není finančně smysluplné, abychom Velkou cenu Británie pořádali," citovala agentura Reuters předsedu BRDC Johna Granta. "V roce 2015 jsme byli ve ztrátě 2,8 miliónu liber (82 miliónů korun), loni 4,8 miliónu a letos očekáváme podobnou ztrátu," uvedl.

Silverstone hostil v roce 1950 vůbec první závod mistrovství světa a tradičně patří k nejnavštěvovanějším Velkým cenám v sezóně. Jeho osud však ohrožuje mimo jiné i poplatek za možnost pořádat závod formule 1. Ten v roce 2010 činil 11,5 miliónu liber, ale v roce 2026 by při pravidelném ročním zvýšení o pět procent narostl na 25 miliónů.

Mluvčí společnosti Liberty Media, která koupila formuli začátkem roku od dlouholetého promotéra Bernieho Ecclestonea, se pozastavil nad tím, proč BRDC vypověděl smlouvu necelý týden před letošní Velkou cenou Británie. "Týden před startem by měl být oslavou formule 1 a Silverstonu. Mrzí nás, že majitel se rozhodl tento týden využít k tomu, aby udělal gesto," uvedl.

Přesto chce Velkou cenu Británie v kalendáři udržet. "Budeme jednat a v dobré víře se pokusíme najít férové a poctivé řešení," řekl mluvčí Liberty Media.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1