Hamilton vládl v Silverstonu, Vettel na něj má už jen mizivý náskok

Silverstone/Praha

Lewis Hamilton s mercedesem na domácím oválu znovu zářil. Popáté ovládl Velkou cenu Británie, další závod mistrovství světa vozů formule 1. Zato stáj Ferrari zažila v Silverstonu nepovedené odpoledne, lídr šampionátu Němec Sebastian Vettel odstartoval až z druhé řady a po potížích s pneumatikou v závěru ani tuhle pozici neudržel, propadl z třetí příčky na pátou. Jeho náskok na Hamiltona v celkovém pořadí se snížil z dvaceti na jediný bod.

Brit Lewis Hamilton se raduje z výhry v Silverstonu.

Druhý dojel Valtteri Bottas z Mercedesu, přestože kvůli předčasné výměně převodovky odstartoval až z deváté pozice. Třetí místo obsadil Kimi Räikkönen z Ferrari, ačkoliv stejně jako jeho týmový kolega musel těsně před cílem kvůli defektu levé přední gumy do boxů.

Vettel si na komplikace zadělal už po startu, kdy se propadl ze třetí příčky na čtvrté místo za Maxe Verstappena, se kterým poté dlouho a tvrdě bojoval. Před jezdce Red Bullu se čtyřnásobný mistr světa dostal až poté, co jako první z favoritů zajel už v 19. kole vyměnit gumy.

Německý pilot se pak postupně dostal až na třetí místo, jenže v závěru doplatil na dlouhou jízdu na opotřebovaných gumách. V předposledním kole totiž Vettelovi praskla přední levá pneumatika a čtyřnásobný mistr světa musel do depa. Nakonec dojel sedmý.

Jen o pár okamžiků dřív potkal stejný osud Räikkönena, který však i přes nečekané komplikace udržel třetí místo. "My prostě nikdy nemůžeme mít trochu štěstí," posteskl si finský pilot do vysílačky.

Dvaatřicetiletý Hamilton jel od začátku vlastní závod a vyhrál s náskokem 14 sekund. Velkou cenu Británie ovládl počtvrté za sebou a spolu s triumfem z roku 2008 zvítězil na okruhu v Silverstonu celkově popáté a vyrovnal rekord krajana Jima Clarka a Francouze Alaina Prosta.

Dobrou stíhací jízdu předvedl Daniel Ricciardo z Red Bullu, který sice kvůli výměně převodovky odstartoval až z poslední, dvacáté pozice, ale nakonec obsadil páté místo.

V průběžném pořadí mistrovství světa se Vettelův náskok před Hamiltonem snížil na jediný bod. Třetí je Bottas, který na vedoucí dvojici ztrácí 23, respektive 22 bodů. Za dva týdny bude šampionát pokračovat v Maďarsku.