Rubriky:

Formule 1

V F1 bude v příští sezóně zaveden bezpečnostní systém Halo

19. července 2017 22:28 - Ženeva

Ve formuli 1 se začne od příští sezóny používat bezpečnostní prvek ochrany kokpitu Halo. Zavedení novinky dnes schválila Mezinárodní automobilová federace FIA na schůzce strategické skupiny F1 v Ženevě. Systém Halo tak dostal přednost před průhledným štítem kolem kokpitu, který o víkendu v Silverstonu při prvním tréninku před Velkou cenou Británie poprvé oficiálně testoval Sebastian Vettel na ferrari.

 

Andrew Boyers, Reuters

Halo tvoří speciální rámová konstrukce ve tvaru oblouku umístěná kolem kokpitu nad jezdcovou hlavou a v přední části přichycená vzpěrou ke kapotě vozu. Vzdáleně připomíná svatozář, odtud také pochází označení systému (z anglického "halo"). Jeho smyslem je ochrana hlavy pilotů před letícími pneumatikami nebo jinými předměty.

Systém byl dříve kritizován zejména kvůli možnému zhoršení viditelnosti, FIA nyní v prohlášení uvedla, že na designu se bude ještě pracovat.

Jednání se poprvé zúčastnilo všech deset týmů, v strategické skupině je jinak zastoupeno pět stájí. A podle médií se devět vyjádřilo proti zavedení systému. Prezident FIA Jean Todt však údajně využil svého práva a Halo prosadil. Definitivní slovo ještě bude mít Světová rada motorsportu.

ČTK

Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1


Australian Open 2020

108. ročník grandslamového turnaje Australian Open se odehraje od 20. ledna do 2. února tradičně na dvorcích Melbourne Parku. Z loňského roku tituly obhajují Srb Novak Djokovič a Japonka Naomi Ósakaová, která ve finále porazila Petru Kvitovou.