Totální dominance v Monze zajistila Hamiltonovi průběžné vedení v šampionátu

Pilot Mercedesu Lewis Hamilton vyhrál suverénním stylem start cíl Velkou cenu Itálie vozů formule 1 a na čele průběžného pořadí šampionátu poprvé v sezóně vystřídal o tři body Němce Sebastiana Vettela z Ferrari, který skončil v Monze třetí o propastných 36 sekund za Britem. Druhou příčku obsadil Hamiltonův stájový kolega Valtteri Bottas z Finska.

Lewis Hamilton s cenou pro vítěze Velké ceny Itálie.

Trojnásobný mistr světa Hamilton si dojel pro druhý triumf za sebou a celkově si připsal šesté vítězství v sezóně. Bez jediného zaváhání na trati ho vybojoval den po zisku rekordní 69. pole position v kariéře. Hamilton vyhrál s náskokem 4,5 sekundy před týmovým kolegou Valtterim Bottasem.

"Odvedli jsme skvělou práci. Je vidět, že motor Mercedesu je výrazně silnější než ten Ferrari," uvedl Hamilton, který se v Monze radoval z triumfu počtvrté po letech 2012, 2014 a 2015.

Vettelovi na startu patřila po nepovedené kvalifikaci v dešti až šestá pozice, ale postupně se prokousával polem a v osmém kole už byl třetí. Ztráta čtyřnásobného šampióna na vedoucího Hamiltona i druhého Bottase přesto narůstala téměř po vteřině za kolo a v polovině závodu ztrácel na první místo 23 sekund

"Byl to náročný start i závod. Jel jsem v podstatě sám a snažil se držet co nejblíž Mercedesu, ale prostě jsme na to neměli rychlost," řekl Vettel. "Někdo to může brát jako špatné vystoupení, ale vím, že jsme na správné cestě. Jsem přesvědčený, že závěr sezony bude z naší strany velmi dobrý," dodal.

Vystoupení Ferrari na domácí trati, kde navíc italská stáj slavila 70 let od založení, nevylepšil ani Kimi Räikkönen. Finský pilot obsadil stejně jako v kvalifikaci pátou příčku, když se před něj ještě dostal Daniel Ricciardo. Australský pilot Red Bullu přitom kvůli penalizaci za výměnu součástek odstartoval až z 16. místa.

V samém závěru to dokonce vypadalo, že Ricciardo má rychlost na to, aby předjel i třetího Vettela, ale nakonec se mu to nepovedlo. "Když se mi ho podařilo dojet, čekal jsem, že se v posledním kole dostanu před něj. Ale chytil druhý dech," prohlásil Ricciardo.

Naopak dál se trápí druhý jezdec Red Bullu Max Verstappen. Po startu se sice z 13. pozice dokázal dostat až na osmou příčku, po kolizi ale musel ve čtvrtém kole do boxů pro nové přední kolo a propadl se na poslední místo. Nizozemský jezdec, který nedokončil šest z dosavadních 13 závodů, nakonec skončil desátý.

Velká cena Itálie byla pro formuli posledním evropským závodem v sezoně. Další Grand Prix je na programu za dva týdny v Singapuru.