Hamilton vyhrál, titul ještě nemá. Verstappena sesadili ze stupňů. Je to krádež, láteřil šéf týmu

Austin

Britský pilot Lewis Hamilton z Mercedesu vyhrál popáté Velkou cenu USA, ale na zisk čtvrtého titulu mistra světa formule 1 to zatím ještě nestačí. Dvaatřicetiletý jezdec potřeboval získat o 16 bodů víc než jeho konkurent Sebastian Vettel, ten ovšem dojel druhý a je stále ve hře, ač tři závody před koncem seriálu ztrácí 66 bodů. Skvělý výkon předvedl Max Verstappen. Z 16. pozice se probil až na třetí příčku v cíli. Ale byl potrestán a o bednu přišel.

Lewis Hamilton z Británie v Austinu

Hamilton může mít titul za týden v Mexiku, pokud obsadí nejhůře páté místo. Dnes ovládl pátý z posledních šesti závodů a mohl se radovat z triumfu v Poháru konstruktérů. Soutěž týmů ovládla britská stáj počtvrté za sebou.

"Mám obrovskou radost. Rozhoduje rychlost a spolehlivost. Díky tomu jsme vyhráli," uvedl ředitel Mercedesu Toto Wolff.

Hamilton sice odstartoval z pole position, ale hned v úvodu musel první místo přepustit Vettelovi. V šestém kole si ale šampion z let 2008, 2014 a 2015 vzal vedení zpět a s výjimkou zastávky v boxech ho s přehledem udržel až do konce. "Nečekal jsem, že dneska budu rychlejší než Sebastian, ale auto bylo fantastické. A pořád zbývají do konce tři závody, které chci vyhrát," řekl Hamilton po závodě v rozhovoru se slavným sprinterem Usainem Boltem, který mimo jiné závod odstartoval.

Vettel poté v 39. kole zajel podruhé vyměnit gumy, a když se vrátil na trať na čtvrtém místě, dlouho to vypadalo, že mu riskantní tah nevyjde. Pět kol před koncem se čtyřnásobný mistr světa ale přeci jen dostal před Valtteriho Bottase z Mercedesu a na druhé místo ho poté pustil týmový kolega z Ferrari Kimi Räikkönen.

"Na začátku to vypadalo nadějně, ale zjistili jsme, že s Lewisem nedokážeme držet krok," řekl Vettel. "Pak jsme byli v zemi nikoho, tak jsme se rozhodli zajet znovu do boxů. Trochu se to zdramatizovalo, ale na výsledek, který jsme chtěli, jsme nedosáhli," dodal.

Finský pilot obsadil nakonec třetí místo, přestože v poslední zatáčce ho předjel Max Verstappen. Pilot Red Bullu ale při manévru vyjel mimo trať a dostal pětivteřinovou penalizaci. Nizozemský jezdec, který kvůli nepovolené výměně komponentů odstartoval až z 16. pozice, se tak propadl na čtvrtou příčku.

"Mimo trať tady celý víkend jezdili úplně všichni. Max předvedl normální manévr," neskrýval vztek z rozhodnutí vedení seriálu šéf Red Bullu Christian Horner. "Je to nechutné rozhodnutí, okradli všechny fanoušky. Byl to skvělý závod a oni ho zkazili," prohlásil.