Rubriky:

Formule 1

Zemřel bývalý pilot F1, který dal světu slavný rituál se šampaňským

15. ledna 2018 13:01 - Newport Beach

Byl prvním, který slavil výhru stříkáním šampaňského na stupních vítězů. Rituál, který dnes zná celý svět. On už ale není mezi živými. V 86 letech zemřel bývalý slavný automobilový jezdec Dan Gurney. Američan v neděli podlehl v Kalifornii komplikacím po zápalu plic.

Reuters

"S posledním úsměvem na své krásné tváři odjel dnes 14. ledna do neznáma," uvedla v prohlášení jeho rodina.

Gurneyova kariéra ve formuli 1 pokrývala jedno z nejvíce okouzlujících a nebezpečných období tohoto motoristického fenoménu. Do F1 vkročil v roce 1959 v týmu Ferrari, pro první vítězství si dojel o tři roky později s porsche ve francouzském Rouenu. Závodil také s vozy Lotus, Brabham a McLaren.

V seriálu startoval také s vlastní stájí Anglo American Racers. V těchto barvách vybojoval v roce 1967 v belgickém Spa své poslední vítězství. Stal se teprve druhým jezdcem, který dokázal vyhrát závod s vozem vlastní konstrukce. S F1 se rozloučil v roce 1970.

Vyhrávat dokázal nejen ve formuli 1. Úspěchy sbíral i v zámořských seriálech Indy Car a NASCAR. V roce 1967 ovládl s A.J. Foytem 24 hodin Le Mans a na stupních vítězů začal spontánně kropit kolem sebe šampaňské, z čehož se stala v motorsportu tradice.

„Projevila se Danova nezkrotná povaha a použil láhev jako hasicí přístroj na všechny kolem. Bylo to úlevou z toho, že se mu konečně po deseti pokusech povedlo vyhrát," vzpomínala loni Gurneyho manželka Evi.

Od té doby to dělají tisíce jezdců přesně jako on.

lik, ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Formule 1

Filtr článků - Formule 1