Živě

Další extrém! Podmol už přeskočil dům, teď si troufá na nejtěžší překážku

24. dubna 2019 19:03 - Praha

Nejlepší český freestyle motokrosař si troufá a má před sebou unikátní výzvu. Během kariéry už si Libor Podmol vyzkoušel, jaké to je, když přeskočíte rodinný dům. Teď chce jako první člověk přeskočit na motorce Taxisův příkop, nejtěžší překážku slavné Velké pardubické. Tu chce zdolat saltem vzad i nebezpečným saltem vpřed. V plánu má ďábelské kousky na 11. května během rodinné akce BARTH Day. „Velkou pardubickou sleduji každý rok, a když koně najíždějí na Taxis, trnu hrůzou. Jsem nadšený, že přes nejtěžší překážku budu moct přelétnout," prohlásil Podmol, mistr světa ve freestyle motokrosu.

V minulém roce přelétl na motorce jako první Evropan přes rodinný dům. Nyní čeká Podmola další šílenost. Jako vůbec první člověk přeskočí na motorce nejtěžší překážku legendárního dostihového závodu Velká pardubická. Tedy skoro třímetrovou propast, před kterou ční metr a půl vysoký živý plot. Taxisův příkop si už vyžádal 24 koňských životů.

„Mám před touto překážkou obrovský respekt. Rád bych si ji přeskočil na koni, ale na motorce se cítím o trochu bezpečněji," usmívá se Podmol, vítěz prestižních X-Games. A čím bude Taxisův příkop specifický? „Úskalí Taxisu je v mírném převýšení, rozhodně to bude trochu obtížnější než klasický skok na motorce, který předvádíme vždy na rovině," svěřil se.

Freestyle motokrosař Libor Podmol boural před závodem MS, když vezl roztleskávačku. Triky ve vzduchu pak zvládl bez problémů.

Night of the Jumps

Podmol se rozhodl přes Taxisův příkop přeletět také saltem vpřed, což je jeden z nejtěžších triků ve freestyle motokrosu. Doposud ho předvedl v České republice pouze dvakrát, před dvěma lety před vyprodanou O2 Arenou a vloni při exhibici ve Vlašimi. „Salto vpřed je pro mě speciální skok. Je nebezpečnější než běžný backflip, jelikož se blbě kontroluje rotace, a tak si ho nechávám na speciální chvíle," dodal Podmol, který v současné době v seriálu mistrovství světa drží průběžné třetí místo.

Pro freestyle motokrosaře bude navíc unikátní, že se projede na slavném dostihovém závodišti. Zároveň Podmol ujišťuje, že udržovaný travnatý povrch významně nepoškodí. „Pro rozjezd mám připravený koberec, dopadat budu na nafukovací rampu. Myslím, že trávu určitě moc nerozryji," tvrdí závodník.

Před překážku si bude muset kvůli saltům připravit dvě odrazové rampy. „Samozřejmě velmi rád divákům předvedu další triky, které dávám běžně během závodů mistrovství světa. Doufám, že mě pohled do příkopu neznervózní," doplnil Podmol, kterého o víkendu čekají závody mistrovství světa v Mnichově.

rjm, Sport.cz

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.