Živě

Pěkná Kornfeilova stíhačka. Posunul se o dvanáct míst!

16. června 2019 11:44 - Barcelona
(Aktualizováno: 16. června 2019 13:33)

Jakub Kornfeil obsadil po stíhací jízdě desáté místo ve Velké ceně Katalánska silničních motocyklů. Jeho týmový kolega Filip Salač slibně rozjetý závod Moto3 v Barceloně po pádu nedokončil, stejně jako Karel Abraham v královské MotoGP.

 

jakubkornfeil.com

Šestadvacetiletý Kornfeil po nepovedené kvalifikaci odstartoval z 22. místa a navíc mu úvod nevyšel, takže klesl až k závěru třetí desítky. Stíhací jízdou se i díky mnoha pádům jezdců před ním posunul až do vedoucí skupiny a v závěrečném kole vybojoval elitní desítku.

"Po víkendu plném zklamání máme alespoň nějaký důvod ke spokojenosti. Musím ale říct, že ani závod rozhodně nebyl takový, jaký bychom si představovali," uvedl Kornfeil. "Po startu mě předjelo několik jezdců. Byl jsem až předposlední. Motorka prostě neměla výkon. V jednu chvíli už jsem uvažoval, že zajedu do boxů. Od šestého kola to ale nějakým způsobem začalo fungovat a já se tedy mohl pokusit alespoň o nějaké body, když jsem viděl ty pády kolem," prohlásil český jezdec, který jinak neskrýval frustraci.

"Neustále doufáme v nějaký nedělní zázrak. Takto závodit je šílené a dál neudržitelné, proto teď dáme v týmu hlavy dohromady, abychom našli nějaké řešení pro další závody."

Smolný závod pro Salače

Smolný závod prožil druhý český člen týmu Redox PrüstelGP Salač. Osmnáctiletý nováček v seriálu měl na rozdíl od Kornfeila vynikající začátek a po startu ze závěru třicetičlenného pole se posunul až k bodovanému patnáctému místu.

Sedmnáct kol před cílem se ale zamotal do pádu šesti jezdců, a i když svou KTM znovu rozjel, pokračoval s velkou ztrátou. Nakonec musel odstoupit poté, co po plexisklu na motorce přišel i o ochranný štít, jenž mu odlétl z poškozené helmy. Navíc pak zamířil na lékařskou prohlídku.

Pro první výhru v kariéře si v závodě, v němž se měnilo pořadí v čele i několikrát za kolo, dojel Španěl Marcos Ramírez. Stal se zároveň už dvanáctým různým vítězem posledních dvanácti závodů MS nejslabší kategorie. Vedení v šampionátu zvýšil druhým místem jeho krajan Arón Canet, Kornfeil je sedmnáctý.

Závod královské MotoGP skončil pro Abrahama už brzy po startu. Český jezdec skončil na zemi v sedmé zatáčce a na okruh se nevrátil.

Márquezovi nahrála hromadná nehoda

Vítězství vybojoval mistr světa Marc Márquez ze Španělska, jemuž nahrála hromadná nehoda jeho hvězdných soupeřů už z druhého kola. Márquezův krajan a týmový kolega z Hondy Jorge Lorenzo upadl při pokusu o předjíždění a vzal s sebou na zem obě tovární yamahy Valentina Rossiho a Mavericka Viňalese a také ducati Andrey Doviziosa.

Ani jeden z nich už v závodě nepokračoval a Márquez si neohroženě dojel pro vítězství. "Malá chyba s velkými následky. Chtěl bych se Maverickovi, Andreovi a Valentinovi omluvit," sypal si popel na hlavu bývalý šampion Lorenzo.

Alex Marquez se mohl radovat z vítězství

Joan Monfort, ČTK/AP

Márquez vyhrál s náskokem dvou a půl sekund před francouzským nováčkem Fabiem Quartararem, jenž si na soukromé yamaze dojel pro první stupně vítězů z pole postion a necelé dva týdny po operaci předloktí. Třetí byl Ital Danilo Petrucci s ducati.

Po čtvrtém vítězství ze sedmi závodů zvýšil Márquez vedení v průběžném hodnocení MS před Doviziosem už na 37 bodů. Třetí je Španěl Álex Rins.

Bratři Márquezovi slavili v Barceloně double, neboť pro třetí výhru v třídě Moto2 za sebou si dojel mladší Álex a také on vede pořadí šampionátu.

Velká cena Katalánska, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Barceloně:
Moto3:
1. Ramírez (Šp./Honda) 38:36,156
2. Canet (Šp./KTM) -0,119
3. Vietti (It./KTM) -0,146
4. López (Šp./Honda) -0,235
5. Foggia (It./KTM) -0,947
6. Ogura (Jap./Honda) -1,008
...10. Kornfeil -2,472
Salač (oba ČR/KTM) nedokončil
Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů):
1. Canet 103
2. Dalla Porta 80
3. Antonelli (oba It./Honda) 75
4. Vietti 68
5. Masiá (Šp./KTM) 65
6. Arbolino (It./Honda) 51
...17. Kornfeil 30
28. Salač 1
Moto2:
1. Á. Márquez (Šp./Kalex) 38:25,678
2. Lüthi (Švýc./Kalex) -1,989
3. Navarro (Šp./Speed Up) -2,532
4. Fernández (Šp./Kalex) -3,802
5. Bastianini -7,472
6. Marini (oba It./Kalex) -13,996
Průběžné pořadí MS (po 7 z 19 závodů):
1. Á. Márquez 111
2. Lüthi 104
3. Navarro 89
4. Baldassarri (It./Kalex) 88
5. Schrötter (Něm./Kalex) 73
6. Marini 68
ČTK

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly


Letní olympijské hry Tokio 2021

Kvůli koronaviru o rok přeložené letní olympijské hry v Tokiu začínají 23. července slavnostním zahájením a končí 8. srpna 2021 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 33 sportů 339 disciplín na 33 sportovištích, čeští reprezentanti obhajují jednu zlatou, dvě stříbrné a sedm bronzových medailí z olympiády v Riu.