Salač dojel v Misanu devátý, nejlépe v MS v kariéře

Sedmnáctiletý Filip Salač si dojel díky devátému místu v Grand Prix San Marina pro nejlepší výsledek v mistrovství světa silničních motocyklů. Jakub Kornfeil skončil ve třídě Moto3 dvanáctý. Poprvé v kariéře vyhrál Japonec Tacuki Suzuki. Závod královské MotoGP vyhrál mistr světa Marc Márquez ze Španělska, Karel Abraham na 17. místě nebodoval.

Český motocyklový závodník Filip Salač.

Dosavadním Salačovým maximem byla 13. příčka v červencové Velké ceně Německa na Sachsenringu. V Misanu se poprvé prosadil do Top Ten. Na desátého Španěla Raúla Fernándeze měl k dobru téměř deset sekund. Od stupňů vítězů ho dělily více než čtyři sekundy.

Salačovi se povedla už kvalifikace a díky dvanáctému místu startoval poprvé ze čtvrté řady. V třináctém závodu své první sezony v MS bodoval počtvrté. Kornfeil vyrážel z patnácté příčky, z které se po startu posunu dopředu, ale pak ho zdržel pád Španěla Alonsa Lópeze. I tak vylepšil 16. místo z minulého závodu v Silvestonu a navázal na předchozí sérii osmi bodovaných umístění.

Suzuki vybojoval emotivní triumf pro tým Paola Simoncelliho symbolicky na okruhu, který nese jméno jeho tragicky zesnulého syna Marca Simoncelliho, bývalého mistra světa. Dosud byl jednadvacetiletý Japonec na pódiu pouze v květnu v Jerezu, kde skončil druhý. Za ním dojel v Misanu Brit John McPhee, který startoval až z páté řady.

Márquez vyhrál po boji s nováčkem

V MotoGP svedl Márquez dramatický souboj s letošním nováčkem Fabiem Quartararem. Španělský favorit předjel dosud vedoucího Francouze při nájezdu do posledního kola, nicméně dvacetiletý jezdec se nevzdal a o chvíli později lídrovi MS manévr oplatil. Márquez se nicméně dokázal i díky síle své hondy znovu dostat do vedení a jeho soupeř na soukromé yamaze se už po drobném zaváhání musel spokojit s druhým místem.

Zatímco Quartararovi uniklo premiérové vítězství v MotoGP, šestadvacetiletý Márquez si připsal už 77. triumf ve všech třídách. Dostal se tak na čtvrté místo historických tabulek před britskou legendu Mikea Hailwooda. V čele je se 122 výhrami Ital Giacomo Agostini před stále aktivním krajanem Valentinem Rossim (115), jenž dnes dojel čtvrtý. Třetí místo obsadil jeho španělský kolega z Yamahy Maverick Viňales.

Márquez si sedmým vítězstvím v sezoně pojistil vedení v MS, v němž má náskok už 93 bodů před dnes šestým Italem Andreou Doviziosem z Ducati, a směřuje za šestým titulem v nejsilnější třídě.

Český jezdec Abraham nenavázal na patnáctá místa z minulých dvou Grand Prix v Británii a Rakousku. Na sedmnácté pozici mu k bodům chybělo více než dvacet sekund.