Rubriky:

Motocykly

Zlatá přilba přiláká pět vítězů i esa Grand Prix. Trofej připomíná devadesát let historie závodu

17. září 2019 17:35 - Pardubice

Nejstarší plochodrážní závod na světě má mezi jezdci stále skvělý zvuk a první říjnovou neděli bude na svítkovském oválu zase řada hvězd bojovat o Zlatou přilbu. „Kdo ji jednou získá, chce si ji dát na hlavu znovu,“ říká předloňský vítěz Václav Milík. Pohled do předběžné startovní listiny mu dává za pravdu, figuruje v ní celkem pět držitelů trofeje z minulosti.

 

Polsko reprezentující už 46letý norský rodák Rune Holta vyhrál v Pardubicích už dvakrát (2009, 2011) a kdyby letos uspěl potřetí, zařadí se mezi absolutní legendy závodu vedle Dána Olsena (7x vyhrál), domácího Štancla (5x), Švéda Rickardssona a Australana Adamse (oba 3x).

Ve hře ještě Woffinden

Na listině vítězů z předchozích let figurují i dvě australská jména, která dorazí také letos 6. října. Přijede šampion z roku 2014 Chris Holder či Jason Doyle, jenž přijede obhajovat loňské prvenství. To se v Pardubicích povedlo naposledy jeho krajanu Adamsovi v roce 2001. Z jezdců, kteří už potvrdili organizátorům svůj start, získal Zlatou přilbu před čtyřmi lety také Chorvat Jurica Pavlic, který však byl o ni později okraden.

Ze stálých účastníků letošní Grand Prix jsou zatím potvrzeni čtyři závodníci. Už zmíněný Doyle, Polák Patryk Dudek, Slovinec Matěj Žagar a Slovák Martin Vaculík. „Všichni dorazí do Pardubic až v neděli na ránem, protože v sobotu večer mají ještě závěrečný závod seriálu v Toruni. Věřím, že ještě nějaká jména z Grand Prix na start dostaneme. Nechci radši nic slibovat, ale docela intenzivně vyjednávám třeba s Britem Tai Woffindenem a třeba se už konečně rozhodne přijet a vzpomenout si, jak u nás před osmi lety vyhrál Zlatou stuhu juniorů," řekl ředitel závodu Evžen Erban.

Veliký zájem přijet má také Švéd Antonio Lindbäck. Před třemi roky v Pardubicích zvítězil Rus Sajfutdinov, jenž ale letos poslal omluvenku. „Napsal, že Toruň je pro něj posledním závodem sezony a víc už nedá. Bohužel termínová kolize s baráži polské ligy nás připravila i o účast lídra Grand Prix Zmarzlika, která má klubové povinnosti v Poznani. Podobně je to s naším reprezentantem Krčmářem, který také musí jet v Polsku," prozrazuje Erban.

Nedávný vítěz Tomíčkova memoriálu Iversen zase musí na ligové play off do Británie. Moc se chtěl v Pardubicích objevit jeho krajan Nicki Pedersen, jenž stále touží přidat sestřičku ke své Zlaté přilbě z roku 2010, jenže poranění obratlů přimělo 42letou legendu předčasně ukončit sezonu.

Osm českých nadějí

Na startu v Pardubicích má být celkem osm českých jezdců, hlavním domácím trumfem bude Václav Milík. „Začal jsem kdysi s plošinou, abych vyhrál Zlatou přilbu. Kariérní sen jsem si splnil v roce 2017, ale pro mě je pardubický závod pokaždé speciální. Letos nemám úplně povedenou sezonu, o to víc bych chtěl mít radost na závěr doma. Každopádně jsem si nachystal stejný motor, jaký mi přinesl úspěch před dvěma roky," vykládá Milík, který ještě před Zlatou přilbou absolvuje závěr domácí extraligy, ale pak ho čeká i finále polské ligy za Vratislav a také se představí v dresu Landshutu v boji o německý titul

Vedle něj Zlatou přilbu pojedou i čerství držitelé stříbra z MS družstev na dlouhé ploché dráze Josef Franc a Hynek Štichauer. Představí se i největší tuzemský talent Jan Kvěch, dále pak Zdeněk Holub, Ondřej Smetana, Zdeněk Simota a nestárnoucí, už 46letý Jaroslav Petrák, jenž absolvoval nepřetržitě všechny Zlaté přilby od roku 2002.

Trofej z rukou klenotníka Pavla Lejhance je každoročně originálem. „Letošní Zlatá přilba už je hotova a protože slavíme 90 let od chvíle, kdy se začala psát historie tohoto závodu, tak jsem i cenu připodobnil té úplně první," vykládá.

Vedle 71. ročníku Zlaté přilby, která začne v neděli 6. října v pravé poledne, se na svítkovském oválu v předchozích dvou dnech uskuteční i další významné závody. Až už půjde o páteční večerní finále mistrovství světa do 21 let (4. 10. od 19:00), nebo sobotní tradiční juniorské klání o Zlatou stuhu (5. 10. od 14:00).

Martin Kézr, Právo

Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly