Kornfeil v Německu nebodoval, propadl i Abraham v MotoGP

Čeští motocykloví jezdci Karel Abraham a Jakub Kornfeil zůstali ve Velké ceně Německa bez bodů. Abraham v MotoGP nenavázal na sedmé místo z předchozího závodu v Nizozemsku a na Sachsenringu skončil sedmnáctý, Kornfeil v Moto3 dojel o místo hůř.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Sestřih závodu třídy MotoGP v SachsenringuVideo: sntv

Královskou třídu v devátém závodě sezóny opanoval španělský mistr světa Marc Márquez, který v německé Grand Prix nenašel přemožitele osmým rokem po sobě. Popáté triumfoval v MotoGP, předtím dvakrát vyhrál v Moto2 a v roce 2010 začala jeho tamní neporazitelnost vítězstvím ve stopětadvacítkách. Druhý primát v sezóně ho navíc vynesl ze čtvrtého místa do čela průběžného pořadí MS s pětibodovým náskokem na krajana Mavericka Viňalese.

K radosti domácích diváků skončil druhý Jonas Folger, který v nováčkovské sezóně v nejsilnější třídě vybojoval premiérové umístění na stupních vítězů. Dosud bylo jeho maximem šesté místo a zejména Márqueze jeho výkon překvapil.

"Víceméně jsem měl vše pod kontrolou a počítal jsem s obvyklými soupeři, ale najednou tam byl Jonas. Jel jsem naplno, ale on se pořád držel. Do každého kola jsem pak dával všechno, protože jsem v žádném případě nechtěl tady na Sachsenringu vjíždět do posledního s chlapíkem z Německa ve vleku. To by nebyl dobrý nápad," řekl Márquez.

Čechům se nevedlo

Abraham po startu z 20. místa zpočátku figuroval ve třetí desítce. Postupně se pak posouval vpřed, ale nakonec zaznamenal nejhorší umístění v sezóně v dokončeném závodě. Ještě se mu letos nepodařilo bodovat ve třech závodech za sebou, dělila jej od toho sekunda a půl.

Kornfeil v devátém závodě sezóny poosmé nebodoval. Sice se prakticky neustále držel ve velké skupině závodníků bojujících o šesté místo, ale pohyboval se v ní na hraně elitní patnáctky a v úplném závěru se propadl na její chvost. Za bodovaným umístěním zaostal Kornfeil o 26 setin, jeho nejlepším výsledkem v sezóně zůstává 11. příčka z květnového závodu ve Francii.

Český jezdec si na sociálních sítích posteskl, že stejně jako v kvalifikaci i v závodu nezvládl koncovku. "Když se ta velká skupina rozdělila a bojovali jsme čtyři o patnácté místo, v nájezdu na Vodopád, což je jen pár zatáček před cílem, jsem najížděl na patnáctém místě," popsal. "Dole na brzdách už ale bylo všechno jinak. Bezzecchi využil slipstreamu a já byl trošku dlouhý. Pokus o předjetí zpět nebyl úspěšný a v akceleraci do kopce na cílovou rovinku se přede mě dostali ještě Migno a Sasaki. Během dvou zatáček jsem tedy vše ztratil a nakonec vycházím s prázdnou," posteskl si.

Suverénní Mir

Pátý letošní triumf v Moto3 vybojoval lídr MS Joan Mir ze Španělska. Zvítězil před Italem Romanem Fenatim a vede před ním šampionát už o 37 bodů. Fenati na druhém místě průběžné klasifikace vystřídal Španěla Árona Caneta, který po pádu nedokončil.

Ve třídě Moto2 byl pošesté v sezoně nejrychlejší Ital Franco Morbidelli a pořadí MS vede také s náskokem 37 bodů.

V mistrovství světa nyní následuje více než měsíční přestávka, šampionát bude pokračovat až 6. srpna v Brně.

Pasini byl kvůli oleji dodatečně diskvalifikován

Italský motocyklista Mattia Pasini byl zpětně diskvalifikován z Velké ceny Katalánska, v níž před třemi týdny vybojoval v kategorii Moto2 druhé místo. Oznámila to dnes mezinárodní federace FIM při německé Grand Prix na Sachsenringu. Důvodem jezdcova dodatečného vyloučení ze sedmého závodu sezóny bylo použití nevyhovujícího motorového oleje.

Jednatřicetiletý Pasini, jenž 11. června prohrál v Barceloně jen s domácím Álexem Márquezem, přišel po diskvalifikaci o 20 bodů v hodnocení mistrovství světa. V průběžném pořadí šampionátu klesl z pátého místa na šesté.