Morbidelli se stal v Malajsii "bez boje" mistrem světa Moto2. Marquezova korunovace odložena

Italský motocyklový závodník Franco Morbidelli je poprvé v kariéře mistrem světa Moto2. Jeho jediný konkurent Thomas Lüthi ze Švýcarska nemohl kvůli zranění z kvalifikace odstartovat do dnešní Velké ceny Malajsie, takže se Morbidelli stal šampionem "bez boje" už před závodem.

Italský jezdec Marco Morbidelli slaví titul mistra světa ve třídě Moto2 po Velké ceně Malajsie na okruhu v Sepangu.

Dvaadvacetiletý Morbidelli v této sezoně vyhrál osm Velkých cen a je prvním italským šampionem v druhé nejsilnější třídě od roku 2008, kdy vyhrál tehdejší kategorii do 250 ccm Marco Simoncelli. V samotném závodě skončil v Sepangu při vítězství Portugalce Miguela Oliveiry třetí. V příští sezoně bude Morbidelli stejně jako Lüthi jezdit královskou MotoGP.

V ní má nadosah obhajobu titulu Marc Márquez, jenž se mohl stát počtvrté šampionem MotoGP už dnes. Jeho korunovaci však oddálil vítězstvím na mokré trati Ital Andrea Dovozioso s ducati. Španělský šampion z týmu Honda skončil čtvrtý a před závěrečnou Grand Prix ve Valencii, jež se jede za dva týdny, vede před Doviziosem o 21 bodů. Vítěz závodu získává 25 bodů. Pokud Ital znovu vyhraje a Márquez dojede hůř než jedenáctý, o titul přijde.

Dovizioso dnes jezdil část závodu na druhém místě, což by znamenalo titul pro Márqueze. Čtyři kola před koncem však Ital předjel dosud vedoucího týmového kolegu Jorgeho Lorenza ze Španělska a udržel teoretickou naději na výhru v šampionátu.

"Zezadu se na mě nikdo netlačil, takže jsem si mohl v klidu zvyknout na podmínky a dokázal jsem dojet Jorgeho. Byl dneska hodně rychlý," řekl po závodě Dovizioso s tím, že ve Valencii bude znovu útočit na vítězství. "Body jsou realita a realitu nezměníte. Abych dohnal 21 bodů, musí se něco stát. Tlak na Marca bude obrovský, ale už to v minulosti zvládl. Když získá titul, znamená to, že je nejlepší," dodal.

Třetí dojel nejlepší nováček sezony Johann Zarco z Francie. Český jezdec Karel Abraham po pádu závod nedokončil. "Mokrý závod jsem si nepřál a přesně to přišlo. Warm up byl výborný, zajel jsem si tu nejrychlejší kolo, ale pak začalo pršet," posteskl si Abraham na webu stáje. První složitou situaci na trati ještě ustál, o několik kol později ale skončil na zemi. "Je to škoda, protože jsem doháněl Viňalese, který pak dojel devátý. Nevím, jestli bych udržel tempo i dál, ale do té doby to bylo v pohodě," litoval český jezdec ztracené šance na body.

V Moto3 obsadil Jakub Kornfeil nebodovanou 21. pozici, na kterou se dostal po nevydařeném startu a výjezdu z trati ve čtvrté zatáčce. "Když jsem se vrátil zpět, byl jsem úplně poslední na 31. místě," uvedl Kornfeil na sociálních sítích. Ve skupince závodníků už nikoho před sebou nedojeli. "Pár lidí spadlo, takže jsme několik pozic získali tímto způsobem a to bylo vše," dodal. Vyhrál již jistý mistr světa Joan Mir ze Španělska.