Rubriky:

Motocykly

Gladiátoři trénují v Čechách nevídané triky. Tady půjde o zdraví!

2. listopadu 2017 06:43

Chystá se hodně nevšední podívaná. Čeští freestyle motokrosaři - bratři Podmolové - už pár týdnů pilují triky, kterými chtějí ozdobit sobotní FMX Gladiator Games v pražské O2 aréně. Chtějí ukázat fanouškům adrenalinového sportu lahůdky, které dosud čeští závodníci nikdy nepředvedli.

Libor Podmol piluje salto vpřed, jeho bratr Filip pro změnu dvojité salto. Jde to, ale dře to. „Přiznám se, že jsem pár dní před akcí trochu znejistěl. Museli jsme změnit nastavení rampy, nějak to přestalo fungovat. Proto budu muset ještě potrénovat," mračí se na oko pár dní před akcí Libor Podmol, mistr světa a vítěz X-Games.

Náročné triky v současné době nacvičují oba bratři doma na své zahradě s dopadem do ohrady naplněné molitanem. „Po nedělním větru jsme byli rádi, že nám všechen molitan neodletěl z foam pitu. Čekáme na lepší počasí, ještě bych potřeboval alespoň den testovat," doplnil Podmol, který front flip před zaplněnou O2 arénou předvede zcela poprvé.

Riziko, že by natloukli, je velké. Pro větší jistotu se do pražské arény nainstaluje speciální nafukovací dopad. Ten má změkčit možný pád, zároveň z něj jezdec běžně odjede. „Jsme sice blázni, ale ne takoví. Je to pro naši bezpečnost. O dalším víkendu nás čeká závod mistrovství světa v Číně. V něm chci zaútočit na titul," doplnil Podmol, který ve světovém šampionátu ztrácí dvanáct bodů na Španěla Maikela Melera. V letošním roce navíc získal bronzovou medaili z X-Games.

Divákům v Praze plánuje Podmol ukázat své nejlepší triky, například bodyvarialový Volt, při kterém se v letu na sedadle otočí kolem své osy. Poprvé však bude kombinovat salta vzad a vpřed. „Je to úplně jiná fyzika. Při front flipu musí jezdec před koncem rampy ubrat plyn a naklonit se správně dopředu. Je to naprosto nepřirozené," podotkl Podmol o triku, který v současné době předvádí tak pět jezdců na světě. „Myslím, že letošní ročník FMX Gladiator Games se hodně povede, bude to zase ono."

Vrcholem večera sedmnáctého ročníku tradiční adrenalinové akce bude dvojité salto. To pravidelně trénuje Filip Podmol. Bájný trik zapojuje do svého repertoáru pravidelněji Novozélanďan Levi Sherwood. Dokonce trojité salto ze speciální rampy dal už před dvěma lety Australan Josh Sheehan. Dvojité však doposud žádný český freestyle motokrosař skočit nedokázal.

„Je to nápor na psychiku. Hodně nebezpečné. Člověk se musí dostat do větší výšky a pak se z ní nechce rozplácnout do molitanu, natož na hlínu," hovořil Filip Podmol o tréninku dvojitého salta.

Společně s bratry Podmolovými se na akci představí i Petr Pilát, Martin Koreň, Daniel Bodin, Jason Cesco, Jamie Squibb, Brice Izzo nebo Julien Mannon. Po 17 letech se do Prahy vrátí i Edgar Torronteras, který byl v roce 2000 u zrodu akce. FMX Gladitor Games startují v sobotu v 17:30.

rjm, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: Motocykly

Filtr článků - Motocykly